Останнім часом довкола Агенції з розшуку та менеджменту арештованих активів (АРМА) знову виникла дискусія: крадуть чи ні? Якщо так, то як? Якщо багато, то для кого – Зеленського, Єрмака, Татарова чи Міндіча?
Конкурс з відбору Голови Нацагентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) виграла влітку 2023 року ексзаступниця голови Чернігівської ОДА Олена Дума, проте цей вибір зразу викликав різко негативну реакцію в експертної спільноти. На думку антикорупційників, призначення Думи несло великі репутаційні ризики для країни й для роботи незалежної та ефективної діяльності антикорупційної екосистеми та органів правопорядку. Видання "Наші гроші" проаналізувало діяльність АРМА за каденцію Думи й прийло до висновку що ця діяльність має ознаки як мінімум саботажу.
Голова АРМА Олена Дума
Керівник агенції Олена Дума не боїться інтерв’ю і розповідає, що не крадуть. А якщо і є проблеми, то це всяке різне, але не корупція. І активізувала роботу із призначення державою управлінців на об’єкти, які раніше держава арештувала по справах проти всіляких рашистів, колаборантів та корумпантів.
На сайті АРМА навіть з’явились новини про відбір управлінців по декількох крупних та відомих об’єктах (Будинок профспілок на Хрещатику та «Гуллівер» на «Палаці спорту» знають навіть не кияни). Тобто це об’єкти, скандали довкола яких можуть наносити шкоду рейтингу президента. І тому їх очевидно гасять, щоб не плодити токсик.
Відтак «Наші гроші» вирішили подивитись, а що ж відбувається по сотнях інших арештованих об’єктів у віданні АРМА? Там багато не настільки відомих і зрозумілих Офісу президента готелів, які продовжують приносити комусь гроші, бо Агенція Думи з якихось причин не змогла призначити туди управителів, які й мали би дбати, щоб арештовані об’єкти працювали і приносили прибуток у державний бюджет.
Ось статистика Рахункової палати. З початку 2022 року до другого півріччя 2024 року агентство отримало 684 судові ухвали на передачу майна, але виконало лише 135. Решта 80% — не реалізовані. Держава втратила понад 850 млн грн надходжень. На момент аудиту АРМА контролювала 50 договорів управління. За третиною з них — жодних надходжень до бюджету. За весь 2024 рік уклали тільки десять нових договорів управління. А в першому кварталі 2025 року управління майном принесло лише 93,6 млн грн (3%).
І поки система гальмує, елітні готелі та санаторії в Одесі, Києві, Харкові, Черкасах, Конча-Заспі, Карпатах і на узбережжі продовжують працювати. Деякі — паралельно з російським бізнесом їхніх власників.
Наприклад.
У 2022 році Печерський районний суд арештував чотири одеські готелі: «Аркадія», «Центральний», «Моцарт» і «Одеса». За даними слідства, попри українську реєстрацію, ці готелі контролюються громадянкою Росії Ліною Аківісон — донькою російського бізнесмена Ігоря Аківісона із Санкт-Петербурга. У межах окремого кримінального провадження слідчі встановили, що Ліна Аківісон незаконно отримала українське громадянство. З матеріалів справи: вона жила в Росії, мала російський паспорт і не приїжджала в Україну для подачі документів. Попри це її зареєстрували як громадянку України.
Слідчі встановили, що жінка, крім українських бізнесів, була також засновницею компаній у Санкт-Петербурзі та має російський податковий номер. В Україні вона діяла через українські підприємства, що володіли готелями, а саме майно передавалося в іпотеку російським фірмам. Ось цитата зі справи 2023 року:
«У ході досудового розслідування виявлено окремі факти перерахування грошових коштів, отриманих від діяльності готелів на рахунки суб`єктів господарювання резидентів РФ»… «продовжує жити на території РФ, публічно підтримує збройну агресію зазначеної країни проти України, та не визнає поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій території України».
Зрозуміло, що така схема не виключає перерахування коштів до компаній РФ і подальшого фінансування збройної агресії проти України. Відтак суд визнав готелі речовими доказами та передав АРМА.
Перевірка Аківісон в базі даних youcontrol.world по українським підприємствам та російському податковому номеру з судових рішень показує майже тотожну бізнесову активність жінки, хоча варіанти прізвищ англійською прописані по-різному.
Але з передачею готелів Аківісон в управління державних менеджерів вийшло не так добре, як з розслідуванням проти росіянки.
Готель «Центральний» — серце старої Одеси. Побудований ще в XIX столітті, він розташований на вул. Преображенській, за кілька хвилин від Дерибасівської, Соборної площі й Оперного театру. Інтер’єри готелю виконані у класичному стилі, частина номерів — у ретро-естетиці 60–70-х років. З вікон відкривається краєвид на Свято-Преображенський собор і затишний внутрішній дворик. Площа — майже 5 000 кв. м. На першому поверсі — кафе з українською та європейською кухнею, два зали для банкетів, конференцій і презентацій.
Наприклад, у грудні 2023 року агентство оголосило конкурс на управителя готелю «Центральний» вартістю 136 млн грн у самому центрі Одеси. Охочих не знайшлося. У червні 2024-го конкурс оголосили вдруге — і знову безрезультатно.
Однак, за даними Clarity-Project, готель продовжив приносити гроші. Лише офіційно він у 2024 році отримав 1,77 млн грн доходу. І це не говорячи, скільки там ще неофіційно заробили менеджери Аківінсон, які й досі управляють готелем.
Отак мільйон за мільйончиком генеруються потоки грошей, які через різні обставини АРМА дозволяє заробляти власникам, проти яких держава провела слідства й арешти. Ласі об’єкти в Києві — готель «Турист» і «Дружба». У Кропивницькому для готелю «Лондон» кілька разів марно шукали управителів (1,2,3,). Схожа історія із готелем «Металург» у Кривому Розі.
Не краще, ніж з готелями, просуваються справи і з санаторіями. Наприклад, для санаторію «Жовтень» у Конча-Заспі тільки взялися за пошук управителя. Але, за даними «Економічної правди», Агентство занизило його оціночну вартість у 16 разів — із реальних 944,7 млн грн до символічних 60,7 млн грн.
Ще один великий комплекс — санаторій ім. Горького в Одесі — «унікальна установа, яка відрізняється від інших здравниць південного узбережжя». Станом на 2025 рік, охочих управляти здравницею — нуль.
Сюди ж «провідний курорт Закарпаття з лікування й профілактики різних захворювань» «Поляна» та «Сонячне Закарпаття» — «оазис здоров’я та відновлення». На ці об’єкти досі теж не знайшли управителя (1,2,3), хоча Олена Дума ще два роки тому заявляла: «Кожен вкрадений у держави готель і санаторій тепер служитиме нашим воїнам, армії та перемозі».
Очевидно, що ані Офісу президента, ані всіляким іншим високопоставленим смотрящим не до снаги відслідкувати, що і як по сотнях таких об’єктів. Бо на сайті АРМА навіть відсутній нормальний перелік арештованого майна. Тобто туди не можна зайти й подивитись: «А що в АРМА є насправді? На чому в Думи заробляють?»
Оксана Цокур, Юрій Ніколов, опубліковано у виданні «Наші гроші»
Читайте також:
- Часи ОПГ Януковича повертаються. "Смотрящі" Єрмака/Татарова вже повсюди
- Як Єрмак та Ко намагаються зламати чергову інституцію – тепер це АРМА
- Забрати вкрадене російською ордою: як Україні повернути свої культурні цінності
- Анастасія Радіна: Обман і бардак – ось реальний стан справ АРМА
- Верховна Рада готує реформу управління арештованими активами
- Корумпована держава: нібито арештований "Гулівер" повернувся під контроль ексвласника
- АРМА: нулевая эффективность