Аграрний ринок нерухомості є своєрідним, адже до нього входять не тільки будівлі, що містять те чи інше промислове устаткування, а й земельні ділянки, які можна використовувати під забудову, або для робіт в галузях рослинництва та тваринництва.
В цілому на ринку масштаби інвестицій варіюються від невеликих присадибних ділянок і міні-ферм до промислових комплексів, що охоплюють тисячі гектарів. Об’єкти часто пропонуються як операції «під ключ» – у комплекті з землею, інфраструктурою, обладнанням та операційними активами. Щоб полегшити передачу прав власності на об’єкт, можна співпрацювати з такими агенціями, як LARGOS, які допомагають в юридичному оформленні угод з купівлі чи продажу об’єктів. Найчастіше в угодах фігурують такі об’єкти:
Будівлі для зберігання та переробки
Зерносховища та елеватори для зберігання зібраного зерна перед продажем або переробкою; овочесховища та холодильні камери, що допомагають зберегти свіжість і подовжити термін зберігання продукції; зерномельні та переробні комплекси, що включають в себе млини та комбікормові заводи.
Тваринницькі комплекси
Свинокомплекси, стайні для великої рогатої худоби – останні призначені для утримання молочної або м’ясної худоби, доступні в “холодних” або ізольованих версіях з різноманітною вентиляцією; пташники, що використовують для вирощування курей, качок та індиків; вівчарські, козячі та змішані ферми.
Садівництво
Теплиці та овочеві комплекси – це опалювані або вентильовані споруди для цілорічного вирощування фруктів, овочів, ягід, включаючи готові тепличні господарства. Сюди також відносяться ферми з контрольованим середовищем, тобто грибні будинки, гідропонні установки та вертикальні системи.
Об’єкти аквакультури
Рибні ферми, установки для вирощування риби в закритих приміщеннях або ставки, та інкубатори.
Сільськогосподарські підприємства та фермерські господарства
Сюди відносять:
- Господарства повного циклу, що поєднують вирощування зернових, тваринництво та переробку
- Повноцінні молочні підприємства з доїльною та житловою інфраструктурою.
- Садівничі господарств – сади яблук, чорниці, малини, горіхові гаї, часто з переробкою та зберіганням
- Великі (від тисяч до десятків тисяч гектарів) земельні ділянки для агробізнесу, які часто здаються в оренду або в комплекті з об’єктами.
Центральні та південні області – Київська, Вінницька, Дніпропетровська, Одеська, Харківська, – мають високу концентрацію садівництва, зерносховищ та тваринницьких ферм. У північних областях часто розташовуються підприємства з контрольованим середовищем та рибні ферми. Купуючи невелику теплицю для вирощування нішевих культур або повномасштабне фермерське господарство, важливо враховувати призначення об’єкта, активи, що входять до його складу, відповідність місцевому законодавству та близькість до ринків збуту.