Site icon Аргумент – заради розвитку та процвітання України!

Стрес для тварин. Як дикі тварини Чорнобиля пережили російську окупацію

Лисиці й вовки, рисі й косулі, ведмеді, олені та корови, які колись були свійськими, а стали дикими – всі ці тварини зараз живуть у Чорнобильській зоні відчуження. Попри війну та обстріли.

Як вплинула на тварин у зоні війна та окупація, що відбувається там зараз, ВВС Україна розпитала у керівника наукового відділу заповідника Дениса Вишневського.

Стрес для тварин

Фото: ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ РАДІАЦІЙНО-ЕКОЛОГІЧНИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК. Пізньої осені в оленів закінчився період гону, пристрасті втихли. Знімок з фотопасток проєкту "Полісся – дика природа без кордонів"

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник створили у 2016 році. За понад три десятки років з часу аварії на ЧАЕС у зоні за відсутності людей дика природа відновилася, з’явились унікальні для країни тварини.

У заповідники живе понад 300 видів хребетних тварин, з яких 75 занесені до Червоної книги України. Науковці спостерігають за ними, вивчають. До війни їх рахували за допомогою дронів. Зараз такі польоти там заборонені.

Один із способів спостереження – фотопастки, десятки, яких встановили по всій території зони відчуження.

Внаслідок окупації доступ до частини фотопасток втрачено. Значна частина території закрита для науковців через замінування і близькість до кордонів.

Чорнобильську зону деокупували 1 квітня. Влітку 2022 року заповідник відновив роботу. Офіси, де працювали науковці, були розграбовані. Росіяни вивезли все цінне. Заповідник втратив обладнання.

Фото: ФОТО З ФОТОПАСТОК ПРОЄКТУ ПОЛІССЯ – ДИКА ПРИРОДА БЕЗ КОРДОНІВ. Вовк у фотопастці

Але попри війну, науковці продовжують роботу. Разом з військовими, які перевіряють територію на вибухівку, знімають дані з фотопасток. Частина з них працює і зараз.

"Все, що відбувалося у зоні під час війни, – звісно стрес для великих тварин – авіація, обстріли, замінування, або пожежа навесні 2022 під час окупації, яку не було кому гасити. Але територія заповідника велика. Тваринам є, куди відійти, є, де сховатися. За нашими спостереженнями, сильного впливу на них війна, на щастя, не мала", – говорить Денис Вишневський.

Фото: ФОТОПАСТКА ПРОЄКТУ "ПОЛІССЯ – ДИКА ПРИРОДА БЕЗ КОРДОНІВ". Рисі у снігу

Фото: АРХІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО ЗАПОВІДНИКА. Дикі свині у Чорнобилі

За минулий рік в об’єктиви потрапило багато тварин, а от російські військові – ні. Лише одна фотопастка записала колону російської техніки.

Нещодавно пастки у Чорнобилі зафіксували вовка, лося, оленя, косулю, диких свиней, рись і єнотоподібну собаку.

За словами науковця Вишневського, наразі немає даних, що під час війни у зоні відчуження зменшилась кількість тварин.

Фото: ФОТОПАСТКА ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО ЗАПОВІДНИКА. Бурий ведмідь є

Дані з фотопасток, сліди на снігу, часті зустрічі з тваринами співробітників заповідника свідчать, що світ Чорнобильської зони не зазнав великих змін. У листопаді фотопастки у заповіднику зафіксували бурого ведмедя. За оцінками експертів, фотографії свідчать про дорослого самця. Попри негаразди воєнного часу, найбільший хижак Європи не залишив Чорнобильську зону, а почувається тут, ніби вдома, кажуть співробітники заповідника. Ведмедя бачили тут і у 2020, і в 2022 роках.

Як і до війни, зараз у цих диких лісах пасеться табун коней Пржевальського і стадо здичавілих корів.

У дикій природі цей вид коней зник у середині ХХ століття. Коней Пржевальського можна побачити лише у зоопарках і в Чорнобильській зоні. Тут живе близько 150 особин.

Фото: АРХІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО ЗАПОВІДНИКА. Коні Пржевальського у заповіднику гуляють там, де вважають за потрібне. Водіям на дорогах треба бути обережними

Фото:  АРХІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО ЗАПОВІДНИКА

Корови, які швидко бігають

Фото: АРХІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО ЗАПОВІДНИКА

То як у Чорнобилі з’явилися дикі корови? Раніше їх тримали "самосели" у місті Чорнобиль та селі Луб’янка. Коли у 2016 році люди померли, стадо почало жити на волі, розповідають у заповіднику.

Ці корови належить до поширеної на Поліссі української чорно-рябої молочної породи. Як й інші мешканці заповідника, здичавілі корови часто використовують покинуті будівлі для захисту від вітру та дощів.

"У заплаві для корів повно їжі. Взимку, коли випадає сніг, викопують копитами суху траву. А от сфотографувати їх нелегко. Це не ті повільні корови, яких ми знаємо. Вони добре орієнтуються, гуртуються і за найменшої небезпеки тікають Переміщаються швидко", – розповідає дослідник Денис Вишневський.

У здичавілих корів Чорнобиля немає потреби доїтися. Їх цикл лактації нормалізується і прив’язаний до народження телят.

За даними науковців, зараз у заповіднику проживає стадо з близько 20 тварин. Вони пережили окупацію і продовжують освоювати простори заповідника.

Фото: АРХІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО ЗАПОВІДНИКА

Ще будуть зубри

Навесні 2022 року у заповіднику мав розпочатися проєкт з відновлення зубрів. До Чорнобильської зони планували завести цей зникаючий вид тварин. Але вторгнення росіян цьому завадило.

Науковці сподіваються, що після закінчення війни зможуть продовжити роботу над цим проєктом, в поліських лісах знову будуть жити зубри.

 

Фото: ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ РАДІАЦІЙНО-ЕКОЛОГІЧНИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК. Єнотоподібна собака, яка чомусь не спить взимку

Співробітники заповідника сфотографували у снігах вивірку з китицями на вушках, яка шукала їжу, а ще єнотоподібну собаку. Собака, або єнот уссурійський зазвичай впадає у сплячку взимку. Проте сон в у нього – неглибокий. Він може часто прокидатися, а під час відлиги навіть виходити на пошук їжі.

Фото: ФОТО ДЕНИСА ВИШНЕВСЬКОГО

В архівах Чорнобильського заповідника є сотні унікальних фото дикої природи – як бігають по снігу рисі, як двоє лосів, які напевно вирішили зимувати разом, вийшли на дорогу, як дикі свині шукають їжу серед густих трав.

А ще є фото змерзлих туманів, що накривають крижаним блиском все навкруги – гілки, траву, старе листя, ще не зірване вітром павутиння.

 —

Діана Куришко, опубліковано у виданні ВВС Україна

Читайте також:  

Источник

Exit mobile version