Site icon Аргумент – заради розвитку та процвітання України!

Вимога НАТО чи лояльність шефу: чому в МО об’єднують АОЗ і ДОТ

 У четвер міністр оборони Рустем Умєров та керівник "Агенції оборонних закупівель" Арсен Жумаділов оголосили про злиття АОЗ та "Державного оператора тилу". Анонс виявився вельми очікуваним, бо обидва працювали над цією ідеєю ще з осені 2024 року.

Проголошена ініціатива об’єднати агенції після завершення воєнного стану навіть збігається з рекомендаціями НАТО, але викликає попри це чимало питань. Зокрема, щодо керівництва ДОТ, долі наглядових рад і контрактів, бо в залежності від терміну завершення воєнного стану це несе різні ризики.

Але почнімо від початків. Як створювались агенції? В 2022 році, ще до скандалу з яйцями по 17, але після того, як наші міжнародні партнери почали масово скаржитись на українських спецімпортерів, які накручують ціни на зброю, тодішній міністр оборони Олексій Резніков анонсував створення двох агенцій.

Агенцію із закупівлі зброї створили майже одразу. "В мене моя амбіція, щоб це агентство має бути не просто спецекспортером, а це має бути в ідеалі такий військовий "Амазон". Коли хтось звертається за потребою, а хтось робить пропозицію. Це моя мрія, щоб там були всі відомі виробники в світі", – сказав тоді міністр.

Проблема була в тому, що агенції в жодній країні світу не мали викликів рівних тим, з якими стикнулась Україна. І не працювали із закупівлею боєприпасів.

Перший рік АОЗ працювала як рядовий спецімпортер під керівництвом Володимира Пікузо, якого в різних варіантах вважали чи то людиною Резнікова, чи то людиною його заступника Дениса Шарапова, але навряд чи ефективним закупівельником, бо робота по частині контрактів була провалена.

Агенцію з нелетальних закупівель Резніков почав створювати лише після скандалу з яйцями по 17. Наприкінці квітня 2023 він презентував створення при міністерстві Офісу реформ на чолі з Юлією Марушевською. Тоді ж пресі був представлений Арсен Жумаділов як людина, яка розбудовуватиме агенцію для нелетальних закупівель.

Тим часом ще пів року закупівлі харчів, палива та нелетального забезпечення для МОУ здійснював так званий Колегіальний орган, сформований при скандальному Департаменті державних закупівель МОУ.

В принципі призначення Жумаділова керівником нової агенції планувалось із початку 2024 року, бо логічно було б закласти гроші в бюджет під відповідне державне підприємство.

Але десь з осені вже пролунали обвинувачення до Резнікова, що він блокує призначення Жумаділова.

Вже після звільнення Резнікова співрозмовники в МОУ зізнались, що міністр дійсно вагався, чи призначати Арсена на посаду.

У серпні 2023 Резніков таки призначив Арсена Жумаділова головою Агенції ресурсного забезпечення ЗСУ.

Запустили цю Агенцію вже при новому міністрі Рустемі Умєрові, хоча він особливо нічого і не робив для її створення. Хіба що її перейменували в ДОТ – "Державний оператор тилу".

Щоправда, восени 2023 кілька тижнів теж обговорювалась ідея об’єднання двох агенцій. Але тоді ця ідея була відкинута, тому що занадто різними були предмети і процедури закупівель у двох агенцій.

До ідеї повернулись лише через рік, в розпал конфлікту між Рустемом Умєровим та тодішньою очільницею АОЗ Мариною Безруковою. Причому спершу міністр планував робити ще й окрему агенцію з безпілотників, а потім раптом вирішив навпаки об’єднувати дві агенції в одну. При чому на базі ДОТ. Ці ігри в три агенції чи одна лише зайвий раз доводили, що жодної управлінської стратегії нема, є тільки питання контролю потоків.

В жовтні навіть країни G7 не підтримали таке об’єднання, і сказали, що воно можливе лише після завершення воєнного стану. Після цього на зустрічі з антикоррадою Міноборони міністр також публічно пообіцяв поки дати працювати двом агенціям.

Наприкінці січня 2025 Умєров звільнив керівницю АОЗ Марину Безрукову і призначив в.о. агенції Арсена Жумаділова. До 6 березня колишній очільник ДОТ фактично сидів на двох стільцях, переводячи за собою в АОЗ частину своєї команди.

Фото: Наталія Кравчук

Так, радницю зі стратегічних комунікацій Тетяну Харченко можна зараз бачити і на нарадах в АОЗ, і в ДОТ. Те ж саме стосується керівника напрямку комплаєнс Дмитра Бігунця.

"Частину своїх людей Арсен перевів не на якісь посади, а в кращому випадку радниками. Частина людей в АОЗ більше місяця була в підвішеному стані, чекаючи перепризначення. Хтось взагалі зібрав речі і пішов, хтось був переведений на іншу посаду. В результаті ситуація в АОЗ така, що часом нікому платіжки в системі провести", – розповідають колишні співробітники.

На зустрічі з ГАР у лютому Арсен Жумаділов визнав, що близько 100 людей перебували в стані перепризначення через зміни штатного розпису АОЗ.

Як виявилось пізніше, значною мірою цей штатний розпис був списаний зі "штатки ДОТ". Таким чином, в АОЗ замість 4 піарників (за які дуже критикували Безрукову) з’явились 23. Натомість у відділі закупівель тільки 12 людей, відділі митного супроводження – 5, відділі перевірки постачальників – 10.

Жумаділов відмовив народній депутатці Вікторії Сюмар в наданні штатного розпису АОЗ. Водночас він не став заперечувати на зустрічі з журналістами наявність 23 піарників. Втім, він їх пояснив зведенням кількох відділів, зокрема міжнародного.

Направду, це таки копіювання штатки ДОТ, де прописано 24 піарники.

Як розповідають джерела автора, з осені в ДОТ тривала робота по об’єднанню двох агенцій. Про це також міг опосередковано свідчити той факт, що Умєров призначив лише в.о. керівника ДОТ.

Також очевидно, що міністр хотів точно мати свого керівника АОЗ, бо призначив двох державних членів наглядової лише після призначення Жумаділова директором АОЗ.

Ще на початку квітня автору стало відомо про створення комісії з об’єднання агенцій. І лише на початку травня Арсен Жумаділов оголосив це публічно.

"На даному етапі важливою задачею є цілісна інтеграція досвіду ДОТ зі стандартизації і цифровізації процесів, уніфікації вимог до постачальників та їхньої продукції до закупівель зброї, якими займається АОЗ", – написав Жумаділов на своїй сторінці у Facebook.

"Сьогодні Міноборони дало старт підготовці до створення об’єднаної закупівельної агенції. Це крок до єдиної закупівельної агенції для всіх Сил оборони, що є вимогою НАТО. Був підписаний наказ про створення Комісії з реорганізації Державного оператора тилу. Очільником цієї Комісії призначено мене", – зазначив він.

Чи точно варто злити дві агенції і чи ДОТ справді ефективний взірець, дивимось далі.

"Ефективність" роботи з постачальниками

Почнемо з уніфікації вимог до постачальників, яку проголосив Жумаділов. Бо насправді в ДОТ немає уніфікованих критеріїв. І вимоги до постачальників харчів геть інші ніж до постачальників курток.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі"

Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:

1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;

2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).

4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

У більшості торгів ДОТ використовує лише два останні критерії. В результаті там регулярно беруть участь в торгах компанії без належної матеріальної бази. Що зрештою призводить або до ситуації зі зривом поставок, як у випадку з постачанням більше 100 тисяч курток від "Фармінко", або до контрактування на постачання бронежилетів компаній-прокладок, які куплені за 2 дні до торгів.

За наявності досить великого штату відділу комплаєнсу ДОТ фактично не має механізмів.

Коли автор матеріалу написала запит щодо скандального контракту з "Фармінко", який не виконувався майже до кінця 20224 року, хоча мав бути виконаний ще у червні місяці, виявилось, що ДОТ не лише майже півроку не розривав контракт. Виконавчий директор ДОТ Андрій Созановський також відповів, що ДОТ не мав реальних можливостей перевірити вказане компанією в документах.

"Звертаємо увагу, що ДП "ДОТ" не має відповідних повноважень для встановлення автентичності, дійсності тощо наданих у складі пропозицій учасників документів. Крім того, у ДП "ДОТ" відсутня можливість проведення аналізу податкової інформації стосовно учасників закупівель, що міститься у базах даних", – сказано у відповіді ДОТ.

На сьогодні з 769 договорів ДОТ, укладених через систему Prozorro, за 328 ведеться претензійно-позовна робота. Це фактично кожен другий договорів. І це навряд чи про ефективне застосування кваліфікаційних критеріїв і про ефективність роботи агенції як такої.

Крім того, на кінець минулого року ДОТ віддав на казначейські рахунки підприємств-підрядників майже 12 мільярдів гривень без поставленої продукції. І це змушує ставити ще одне питання про ефективність контрактування.

Єдина агенція як вимога НАТО

Створення єдиної агенції після завершення воєнного стану дійсно прописано в стратегічному огляді НАТО. Втім, там ця агенція прописана як структура, яка займатиметься закупівлями для МВС, СБУ, ДПСУ.

Поки що на практиці процес  дещо інакший. На зустрічі з представникам міжнародних організацій у п’ятницю Арсен Жумаділов визнав, що 78 мільярдів від АОЗ були передані на Державну прикордонну службу.

Але найцікавішим було пояснення на питання Дарії Каленюк з ЦПК, чому це відбулось. Арсен Жумаділов сказав: можливо, Міністерство не вірило, що ми справимось.

Якщо міністерство не вірить, що агенція на 300 людей з бюджетом 450 мільйонів справиться, а віддає гроші ДПСУ, у якої лише кілька закупівельників, то виникає взагалі логічне питання: навіщо городити цей город? Щоб тримати 23 піарники? І 12 закупівельників?

Запровадження цифровізації

Ідея хороша, цікаво буде подивитись виконання. Тому що попри презентацію переносу DOT-chain як системи електронного документообігу для збору даних по безпілотниках, які треба окремих військовим частинам, ще місяць тому з самими частинами ще ніхто не працював.

Приховане протистояння

"До завершення воєнного стану ми працюватимемо над тим, щоб узгодити підходи, нормативку й внутрішні процеси АОЗ і ДОТ. Сьогодні в роботі між цими структурами є неузгодженості — як у внутрішньоорганізаційних процесах, так і у взаємодії Міноборони, Генштабом, органами військового управління та ринками. Це гальмує швидкість і якість забезпечення. Маємо це виправити", – заявив Жумаділов.

Почнема з банального – без сформованої Генштабом потреби Жумаділов не купить нічого, незалежно три агенції будуть під ним чи одна.

Між Міноборони, Генштабом і незгаданим Жумаділовим Командуванням сил логістики існує не те, що неузгодженість, а неабияке протистояння, хто диктує правила потоків. І вирішується це питання насправді політичною волею в найвищих кабінетах, а не створенням об’єднаної агенції.

Вже сьогодні можна бачити, як представники Генштабу і КСЛ можуть легко "підрівняти" ДОТ технічними вимогами, коли останнім хочеться збільшити кількість учасників ринку, а натомість їм пропонують фляги втридорога, які насправді не сильно потрібні військовим.

На сьогодні ДОТ має мінімальний вплив на прийом неякісних товарів, наприклад, маргарину замість масла чи накачаного водою м’яса, військовими частинами. Як і замовлення 50 кг базиліку, щоб "потролити" не свого виробника.

І злиття двох агенцій це ніяк не вирішить. Так само, як об’єднання агенцій ніяк не вплине на кваліфіковану прийомку зброї.

Приховане управління

Формула про об’єднання агенцій до кінця воєнного стану занадто розмита в часових рамках.

Джерела автора кажуть, що ймовірно таке об’єднання формалізують до кінця року.

Водночас до цього часу ДОТ фактично буде під керуванням комісії, яку очолює Жумаділов.

І наразі схоже, що це насправді це єдина справжня мета об’єднання, коли міністру не треба шукати ще одного лояльного менеджера.

Крім того, саме комісія вирішить долю наглядових рад. І це перетворює частину її членів на слухняних заручників високих зарплат, які хотітимуть зберегти цю свою позицію, а значить не бачитимуть гріхів Жумаділова. І це точно не про незалежність.

Так само велике питання, чи буде проведено незалежний аудит ДОТ і що буде з тими десятками мільйонів гривень, за які з ДОТ судяться деякі постачальники. Бо є ризик, що за їхню продукцію їм не заплатять.

 Тетяна Ніколаєнко, опубліковано у виданні Цензор. НЕТ 

Читайте також: 

Источник

Exit mobile version