Site icon Аргумент – заради розвитку та процвітання України!

Зеленський порушує (тобто, не поважає) Конституцію України: провідні громадські організації та медіа закликають президента підписати закон про відкритість Ради

Громадські організації та українські медіа закликають Президента Володимира Зеленського підписати ухвалений Верховною Радою закон щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації.

Про це повідомив Укрінформ із посиланням на Детектор.медіа.

«20 березня 2025 року минає два місяці із часу, коли закон №11321 був переданий на підпис Президенту України Володимиру Зеленському», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що стаття 94 Конституції передбачає, що «Президент України протягом п’ятнадцяти днів після отримання закону підписує його».

Також стаття чітко зазначає: «У разі, якщо Президент України протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважається схваленим Президентом України й має бути підписаний та офіційно оприлюднений».

Вказаний закон, зокрема, передбачає трансляцію засідань комітетів Верховної Ради, можливість доступу, в тому числі онлайн, на засідання комітетів Верховної Ради журналістів та представників громадянського суспільства.

Водночас регламентується, що завчасно (за 24 години) на вебсайтах комітетів має відбуватись публічне інформування про час проведення засідання та питання, які планує розглянути комітет.

Підкреслюється, що закон отримав схвальний відгук Ради Європи, де зазначили, що він «є значним кроком вперед у забезпеченні прав журналістів і працівників медіа». Також закон був підтриманий міжнародними організаціями, які займаються захистом прав журналістів – Репортерами без кордонів (Reporters Without Borders), Європейським центром свободи преси та ЗМІ (European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF) та Європейською федерацією журналістів (European Federation of Journalists).

«У разі непідписання законопроєкту це може бути сприйняте як бажання Офісу Президента безпосередньо приховувати інформацію про роботу над законопроєктами у Верховній Раді. Водночас прийняті у Верховній Раді закони та ініціативи впливають на життя кожного громадянина, а отже, українці повинні мати право дізнаватися про законодавчі ініціативи ще на етапі їхньої підготовки, аби мати змогу надавати зворотний звʼязок парламенту та випливати на його рішення в межах своїх конституційних прав», – йдеться у заяві.

Громадські організації наголошують, що відкриті трансляції засідань комітетів парламенту є стандартом для всіх цивілізованих країн, адже забезпечують доступ до інформації про майбутні закони на етапі, коли громадяни можуть впливати на фінальний текст закону.

«Враховуючи зазначене, закликаємо Президента підписати закон № 11321 у найкоротші строки», – підкреслюється у заяві.

Серед підписантів документу: Центр протидії корупції, рух «Чесно», всеукраїнське об’єднання «Автомайдан», Інститут масової інформації, Детектор медіа, Суспільне мовлення, Bihus.Info, Transparency International Ukraine, Фундація DEJURE, Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC), ХАЦ (Харківський антикорупційний центр), Антикорупційний центр «МЕЖА», Антикорупційний штаб, Платформа громадський контроль, StateWatch, ГО «Центр спільних дій», Інститут законодавчих ідей (ІЗІ), ГО «Мережа захисту національних інтересів “АНТС”», Центр досліджень фіскальної політики, Слідство.інфо.

Нагадаємо: Верховна Рада 14 січня ухвалила закон щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів та права громадян на доступ до інформації, зокрема, відкривши роботу комітетів.

Фото ілюстративне

Джерело

Exit mobile version