Кабмін під прикриттям вчорашньої трагедії погодив модель Татарова по контролю над БЕБ

Кабінет Міністрів підготував та погодив вчора на своєму засіданні  новий законопроєкт, мета якого – поховати реформу Бюро економічної безпеки (БЕБ) та забезпечити подальший контроль заступника Єрмака Олега Татарова над цим правоохоронним органом.

Про це повідомляє Центр протидії корупції (ЦПК) з посиланням на свої джерела.

Нагадаємо, що реформа БЕБ у вигляді очищення інституції є вимогою міжнародних партнерів. 16 жовтня цього року фінансовий комітет Верховної Ради вже погодив модель перезавантаження БЕБ у вигляді законопроєкту №10088-1. Проєкт передбачає перезавантаження БЕБ – зокрема завдяки відбору нового керівника органу за участі міжнародних експертів та поаноцінну атестацію наявного персоналу. 

Проте, аби завадити цій реформі, ще в листопаді Кабмін підготував свій законопроєкт, який Уряд вирішив погодити саме сьогодні – напередодні Нового Року – коли увага українців та партнерів прикута до інших подій.

Уже наступного тижня Уряд планує передати цей законопроєкт на розгляд парламенту, але до правоохоронного комітету Верховної Ради. 

Цей законопроєкт не містить норм, які забезпечують очищення БЕБ. Так, Кабмін визначив, що він самостійно буде визначати правила переатестації персоналу БЕБ. Це означає, що така переатестація буде відбуватися в ручному режимі під контролем Олега Татарова.

За свідченням джерел ЦПК, його планують швидко провести через правоохоронний комітет та ухвалити у залі Верховної Ради в цілому. Адже саме правоохоронний комітет парламенту підконтрольний Олегу Татарову, і саме цей комітет під керівництвом “слуги” Сергія Іонушаса заблокував повне скасування сумнозвісних “правок Лозового” та відмовився надавати САП процесуальну автономію і незалележність від Генпрокурора. Таким чином, реформа БЕБ буде заблокована, а Олег Татаров – збереже свій контроль над органом – в першу чергу за рахунок відсутності процедури очищення органу від недоброчесних співробітників. 

Читати також:  Україна програє логістичну війну на кордонах. Чому бардак на погранпереходах - штучний і умисний

Більше того, урядовий проєкт пропонує внести ряд змін до Кримінального процесуального кодексу, які нібито покликані захистити бізнес, проте насправді такими не є. Уряд пропонує аби при всіх обшуках та реалізації ухвал суду про доступ до документів у справах щодо бізнесу підслідних БЕБ були присутні представники Ради бізнес-омбудсмена.

Така ініціатива жодним чином не вирішить проблем з тиском на бізнес з тієї причини, що ручний персонал органу залишиться там працювати і надалі. А отже ці працівники і надалі зможуть малювати фіктивні провадження і слідчі дії, присутність на яких представників Ради жодним чином не зарадить тиску.

Більше того, забезпечити присутність представників Ради бізнес-омбудсмена під час десятків одночасних процесуальних дій в різних регіонах просто неможливо фізично.  

Будь-які процесуальні зміни в закон щодо діяльності БЕБ до затвердження конкурсної процедури та обрання нового керівника за прозорим конкурсом і повної переатестації наявного персоналу ризикують лише забетонувати існуючі проблеми, а не вирішити їх.

Це вже не вперше, коли представники Уряду саботують створення сильного органу для розслідування економічних злочинів в Україні. 

Так, однією з головних причин провалу реформи є той факт, що у 2021 році відбір керівника БЕБ відбувся абсолютно непрозоро. Тоді конкурсна комісія, у складі якої не було міжнародних експертів, обрала головою БЕБ Вадима Мельника – екскерівника податкової міліції.

Через кошмарення бізнесу останньої Україні і довелося створювати новий правоохоронний орган з фінансових розслідувань. Головою комісії з проведення конкурсу тоді був Тимофій Милованов. Детально про перехід тодішнього конкурсу розповідав журналіст програми “СХЕМИ: корупція в деталях” Сергій Андрушко.  

Через провал того конкурсу на керівника БЕБ, ця структура за сумнівного керівництва встигла набрати чималий штат аналогічно у непрозорий спосіб. З огляду на це, змін правил відбору керівника явно недостатньо для перезавантаження. Інституція потребує механізму оновлення та очищення від недобросовісних кадрів. Інакше новий навіть найбільш професійний керівник застрягне в протидії власному персоналу. 

Читати також:  Момент подрыва железной дороги в Рязани показали на видео

Також, за версією Уряду, міжнародним партнерам надають можливість долучитися до процедури конкурсного відбору керівника БЕБ і право переважного голосу у цьому процесі. Але одночасно Уряд передбачає таку можливість лише на два роки, і проєкт не містить гарантій від ручного звільнення керівника, обраного на прозорому конкурсі. Це означає, що вже за два роки новообраного керівника можна буде досить легко звільнити.

“Поки Уряд вкотре саботує перезавантаження БЕБ, на заході продовжуються дискусії про надання фінансової допомоги Україні для протидії рф. Просто зараз під приводом недостатнього контролю за їх грошима у США підвісили гроші нам на зброю. Проте, здається, що відносини з Олегом Татаровим для Кабміну набагато більш пріоритетні за стосунки із західними партнерами”, – зазначає голова правління ЦПК Віталій Шабунін.

ФОТО,GETTY IMAGES. Громадські активісти вже давно вимагають від офісу президента звільнити скандально відомого Олега Татарова

 

ФОТО,GETTY IMAGES. Громадські активісти вже давно вимагають від офісу президента звільнити скандально відомого Олега Татарова

Єрмак через своїх заступників в Офісі президента та міністрів маневрує, щоб встановити контроль над значною частиною української економіки, а також її правоохоронним і безпековим апаратом, – , зазначає BBC.

Володимир Зеленський, говорячи про шефа своєї адміністрації, вживає слова "потужний менеджер", "реальний патріот", але найчастіше – "довіряю".

Влітку 2020 року Зеленський призначив заступником Єрмака неоднозначну фігуру – Олега Татарова, якого пов’язують з масовими затриманнями та кримінальними переслідуваннями проти учасників "Революції гідності" у 2014 році. Це теж спричинило шквал критики на адресу офісу президента.

Та попри всі закиди Татаров в ОП і досі фактично є "смотрящім" Єрмака за правоохоронним сектором.

З матеріалами ЦПК та BBC

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший