Три резолюції ПАРЄ: трибунал та санкції для Росії та боротьба за українську ідентичність

 Парламентська асамблея Ради Європи цього тижня проголосувала за три українських резолюції. Два документи авторства українок, один — від хорватського депутата. Представники національних парламентів країн-учасниць погодилися, що потрібно вже створювати трибунал для розслідування злочину російської агресії, закривати «лазівки» для обходу санкцій.

Також в ПАРЄ стирання культурної ідентичності українців назвали воєнним злочином, зазначає RFI.

У Верховній Раді України говорять, що 26 червня було справжнім «українським днем» літньої сесії ПАРЄ. Після дебатів та обговорень делегації погодили тексти трьох резолюцій про розслідування злочину російської агресії і створення трибуналу для винних, посилення санкцій для агресора та про «систематичні зусилля РФ стирати українську ідентичність».

Про трибунал

На основі доповіді парламентаря із Хорватії Давора Іво Штіра була підготована перша резолюція «Правові та правозахисні аспекти агресії Російської Федерації проти України». В ній Асамблея звертається до ООН і закликає створити «Спеціальний трибунал для розслідування злочину агресії», — повідомляють у ВР.

Українська делегація в ПАРЄ © rada.gov.ua

Українська делегація в ПАРЄ © rada.gov.ua

Це може бути орган, діяльність якого буде базуватися на основі угоди між українським урядом та Радою Європи. ПАРЄ пропонує розробити Статут трибуналу, а також принципи та норми, які будуть регулювати «умови підтримки…, його фінансування та інші адміністративні питання».

«… Асамблея заявила, що спеціальний трибунал, створений за домовленістю між Радою Європи та Україною і підтриманий розширеною частковою угодою, відкритою для держав, що не є членами Ради Європи, та інших міжнародних організацій, наразі є "найкращим можливим варіантом з точки зору правової бази та політичної легітимності" для притягнення до відповідальності політичного та військового керівництва Росії за злочин агресії», — зазначають у ПАРЄ.

Про санкції

Ще одна резолюція про те, що потрібно посилювати санкції проти РФ та усувати «прогалини та лазівки» в обмеженнях. Наприклад, в ПАРЄ знову зробили акцент на тіньовому флоті Росії, на посиленні експортного контролю. Делегати пропонують притягувати до відповідальності материнські компанії за те, що роблять їх дочірні представництва. Під санкції потрібно відправити і канали, якими РФ розповсюджує пропаганду.

Читати також:  Як живе підтоплене село під Полтавою: «Тут болото, а далі взагалі – страшне»

«Крім того, резолюція запроваджує суттєві обмежувальні заходи проти Росії: встановлення ліміту цін на нафту та заходи експортного контролю; запровадження санкцій щодо російського скрапленого газу; адресні санкції проти осіб і компаній, які безпосередньо беруть участь у війні РФ проти України; створення реєстру осіб та компаній в країнах-членах Ради Європи, які підтримують війну проти України», — повідомляє ВР.

Резолюція «Роль санкцій у протидії агресивній війні РФ проти України» базується на доповіді української парламентарки Єлизавети Ясько. За неї віддали голоси 93 делегати.

Читайте також: Як беззуба реакція Заходу на окупацію Грузії РФ заохотила Путіна напасти на Україну

Документ також пропонує створити «міжнародний компенсаційний механізм, який буде спрямований насамперед на компенсацію для постраждалих у війні та на відбудову України».

«Нам потрібна чітка, прозора та системна формула вторинних санкцій проти компаній та країн, які свідомо допомагають обійти санкції. Метою санкційної політики є звільнення окупованих територій, повернення громадян України та справедливе відшкодування їм завданої шкоди.

Ми зобовʼязані думати про довгострокові наслідки своїх дій. Всі повинні пам’ятати: усім нам потрібен довготривалий мир, тому що сьогодні Росія демонструє свою агресію проти України. І якщо ми не зробимо все можливе, завтра жертвами політики Росії можуть стати мирні жителі країн ЄС!», — наголосила парламентарка Лариса Білозір, яка була присутня на засіданні ПАРЄ, під час обговорення.

Про українську ідентичність

Третя резолюція ПАРЄ теж авторства українки і вона про те, що Росія хоче стерти українську культурну ідентичність. Докази цього — «"русифікація" дітей, переписування підручників історії, вилучення архівів та знищення культурної спадщини».

За документ під назвою «Протидія стиранню культурної ідентичності під час війни та миру» 105 делегатів віддали свої голоси. Авторка документа українська нардепка Євгенія Кравчук пояснює:

Читати також:  Napas 420: интернет-магазин для ценителей "вкусного дымка"

«Резолюція засуджує систематичну державну політику русифікації, що здійснюється РФ з 2014 року на окупованих територіях України, включаючи заперечення української культурної ідентичності, мови, літератури та історії. За час агресії було зруйновано або пошкоджено понад тисячу об’єктів культурної спадщини України!»

Народна депутатка України Євгенія Кравчук під час літньої сесії ПАРЄ, червень 2024 © rada.gov.ua

Народна депутатка України Євгенія Кравчук під час літньої сесії ПАРЄ, червень 2024 © rada.gov.ua

Кравчук говорить, що в документі «чітко закріплено, що навмисне знищення культурної спадщини та стирання культурної ідентичності в Україні є воєнними злочинами, злочинами проти людяності». Такі дії є свідченням «конкретного геноциду» і наміру «знищити українську націю». Є в документі також правка про утиски корінних народів на території РФ.

Сам же документ закликає держави-члени ПАРЄ посилити санкції для Росії, боротьбу із незаконним обігом культурних цінностей та інше. За словами нардепки, держави ПАРЄ допомагатимуть Україні «збирати, фіксувати, документувати та зберігати докази злочинів», які вчинили росіяни проти матеріальної та нематеріальної культурної спадщини в Україні. Це має допомогти оцінити збитки і буде корисним для подальшої виплати репарацій.

«Це важливий фундамент для того, аби відповідальність для Росії за зазіхання на нашу ідентичність настала. Вже розпочинаємо роботу над імплементацією!», — говорить Євгенія Кравчук.

Оксана Козлова, опубліковано у виданні RFI

Читайте також: 

  • "Це війна за право бути, а не називатися українцем. Його треба заслужити"
  • Оксана Забужко: Захід прогледів російський фашизм
  • 20 прикладів того, як війна в Україні змінила наш світ
  • "Російська культура – це штучні зуби з краденого унітаза"
  • Як Російська імперія нищила культуру України в XIX столітті
  • Навала вандалів і мародерів: війна Росії проти культурної спадщини України

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший