Генштаб переводить медиків та авіатехніків у піхоту: то в чому небезпека?

20% військових медиків і авіатехніків переводять на бойові позиції в піхоту. Днями народна депутатка Мар’яна Безугла заявила про існування такого розпорядження головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.

На тлі важкої ситуації на передовій, зокрема в гарячих точках на сході країни, це рішення виглядає як спосіб швидко посилити піхотні підрозділи.

  • Чи дійсно це посилення допоможе фронту втриматись?
  • Чи законне таке переведення?
  • Що думають про таке розпорядження військові медики?

Відповіді на ці питання шукали журналісти Радіо Свобода.

Що сталось?

28 жовтня народна депутатка Мар’яна Безугла, яка раніше була представницею оборонного комітету у Верховній Раді, в соцмережах написала: Генштаб ЗСУ розпорядився перевести 1/5 медиків із військових госпіталів до піхотних бригад. Згодом вона додала, що мова не тільки про медиків, а й про інших фахівців, наприклад, авіатехніків. Та опублікувала документ як доказ того, що таке розпорядження дійсно існує.

У Генштабі заперечили заяву Безуглої. Речник Генштабу ЗСУ Дмитро Лиховій у коментарі Радіо Свобода повідомив, що мова йде про посилення медичних служб у зоні бойових дій, тобто медиків будуть переводити в стабілізаційні пункти. А робити це будуть на ротаційній основі, тобто медиків відправлятимуть у відрядження, а потім повертатимуть на основне місце служби.

«Хочу зробити важливе уточнення – медики будуть задіяні лише на медичних посадах, при тому, що у медичних силах є й інші військовослужбовці, не лише медичного профілю. Медики ж, будуть виконувати обовʼязки у стабілізаційних пунктах бригад», – запевнив Лиховій.

Про це ж пише пресслужба Генштабу ЗСУ.

"З метою максимального збереження життя українських військовослужбовців Головнокомандувачем Збройних Сил України ухвалено рішення посилити фаховим медичним персоналом медичні служби, які надають медичну допомогу нашим пораненим воїнам у зоні бойових дій. Зокрема, стабілізаційні пункти військових частин і підрозділів. Для цього буде задіяно медичний персонал із закладів охорони здоров’я (госпітальної ланки) Медичних сил Збройних Сил України.

Адже, чим раніше стан пораненого військовослужбовця буде фахово стабілізовано й він оперативно отримає медичну допомогу, тим більші шанси зберегти його життя.
Вчасна та професійна допомога рятує життя наших воїнів. Це наше головне завдання.

Військових медиків не "переводять у піхоту" – вони і далі працюватимуть за своїм безпосереднім фахом.

Лікаря не можна вивчити за місяць, такий фахівець повинен мати відповідний рівень освіти й професійного досвіду. Оскільки бойові дії зараз характеризуються високою інтенсивністю, в бойових частинах є потреба у таких спеціалістах.

Бойові бригади і надалі посилюватимуться фаховим медичним персоналом для збереження життя і здоровʼя наших захисників та захисниць."

Посилення частин, які безпосередньо ведуть бойові дії, фаховим медичним персоналом відбувається за запитом командирів бойових військових частин. 

Читати також:  Скільки кораблів втратили російські загарбники у Чорному морі? Від кресеру “Москва” до корвета “Сєрґєй Котов”

Переведення військ інших спеціальностей речник не коментував.

Прокоментував дописи Безуглої полковник Збройних сил України, колишній речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат:

Це законно, але…

Ще у липні начальник Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ полковник Роман Горбач пояснював проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії», що примусові переведення дійсно є законними. Але, за його словами, зазвичай такі переведення відбуваються тільки у пріоритетні до комплектування військові частини.

«Теоретично, звичайно, не виключається можливість переведення військовослужбовця з однієї військової частини в іншу військову частину.

І це повністю повноваження того начальника, який, відповідно до розподілу повноважень має право віддавати такі накази. Але якщо військовослужбовець проходить військову службу в бойовій військовій частині, то такі випадки трапляються вкрай рідко», – зазначив Горбач.

Проте Мар’яна Безугла в етері Радіо Свобода (проєкт Свобода.Live) звинуватила Романа Горбача у брехні, а рішення про переводи вузьких спеціалістів у піхоту «диким». Безугла додала, що питання переведення бійців є проблемним не через його незаконність, а через його нераціональність.

То в чому небезпека?

Мар’яна Безугла, яка і оприлюднила це розпорядження, порівнює такі дії із «забиванням цвяхів мікроскопом». За її переконанням, такі дії Генштабу призведуть до погіршення здатності ЗСУ реагувати на різноманітні потреби в тилу та на фронті.

«Ми розуміємо, що вони не є підготовленими штурмовиками, навіть часто вони не є підготовленими військовослужбовцями, які не здатні не те, що до прямого контактного бою, але взагалі навіть до бою на лінії бойового зіткнення. Тому що вони є вузькими фахівцями, які опановували роками певний напрямок. Значить, їхні шанси на виживання нижчі, ніж у тих, які пройшли базову загальну військову підготовку, звісно, якщо їх ще доготовувала бригада», – каже Безугла.

Що кажуть військові медики?

Євген Діденко, командир медичної роти бригади «Азов», в коментарі Радіо Свобода підкреслив, що нестача медиків стала гострою проблемою і для військових, і для цивільних медичних установ, медиків не вистачає усюди.

Читати також:  Аналіз останніх російських бомбардувань України і ролі F-16 в ППО

Він вважає, що переміщення лікарів з одного місця на інше лише розпорошує ресурси, не підвищуючи якості допомоги. Для ефективної роботи потрібні цілісні команди по 50-70 людей, адже в кожній бригаді по два хірурги «нічого не зроблять».

Діденко підсумовує: «Розмазавши цей медичний персонал по медичних ротах, медичних пунктах батальйонів, питання не вирішиться».

Робота бойового медика на фронті. Листопад 2022 року

 Робота бойового медика на фронті. Листопад 2022 року

 

А от на заяви та страхи з приводу того, що медик стане виконувати роботу піхотинця, попри його вміння та навички, він не дуже вірить.

«Я вам скажу з вірогідністю 99%, що будь-який начальник медичного пункту батальйону або командир медичної роти, який побачить, що до нього заходить лікар, фельдшер, медична сестра, то він одразу його забере собі в підрозділ, бо людей не вистачає всюди і він буде виконувати роботу за фахом», – зазначає Євген Діденко.

29 жовтня Верховна Рада підтримала закони про продовження мобілізації та воєнного стану – до 7 лютого 2025 року. Це вже 13-е аналогічне рішення від початку повномасштабної війни.

18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».

Ольга Армянишина, опубліковано у виданні Радіо Свобода

Читайте також: 

  • Бюрократія в ЗСУ: 16 книг і журналів веде військовий медик, 32 – командир батальйону
  • Бюрократія, черги, неповага: чому "радянські" лікарські комісії для військових потребують змін
  • Не знали, як копати фортифікації. Часто в інженерних військ немає нічого, крім інженерів
  • Про проблеми капеланської служби в ЗСУ: командування не розуміє їхньої ролі
  • Бюрократія, черги, неповага: чому "радянські" лікарські комісії для військових потребують змін
  • Нові правила гри та система цінностей для ЗСУ
  • Міноборони нарешті дозволило списувати втрачене у бою військове майно за кілька тижнів – замість пів року
  • Військовим забороняють говорити про проблеми з фортифікаціями на Харківщині 
Читати також:  До Дня матері. Мама в ЗСУ – як проживати розлуку з дитиною та тримати зв’язок

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший