Слідчі встановили, що у грудні 2013-го та у лютому 2014-го під виглядом іноземної делегації до України прибули 20 співробітників ФСБ. Ефесбівці прибули до України трьома групами.
Про нові обвинувальні акти у справі Майдану, ефесбівців, яких “запросили” до України під час Революції Гідності, “медіаполіцейських”, яких навчають в РФ, і подальший наступ російського інфопростору — у статті Харківської правозахисної групи.
Ексберкутівці-втікачі
Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.
Правоохоронці скерували до суду обвинувальний акт щодо п’яти міліціонерів, які належали до роти спецпризначення київського “Беркута”.
Про це на початку тижня сповістили в Офісі Генпрокурора.
Слідчі встановили, що 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській у Києві обвинувачені виконали злочинний наказ та у співучасті з іншими правоохоронцями скоїли низку тяжких та особливо тяжких злочинів, організованих вищим керівництвом держави.
“Вони застосували до учасників акцій протесту табельну гладкоствольну та автоматичну нарізну вогнепальну зброю, споряджену бойовими припасами. В результаті цього загинуло 48 та отримали вогнепальні поранення 90 мітингувальників”, — зазначили в Офісі Генпрокурора.
Правоохоронці також розповіли, що хоча знаряддя вчинення злочину були “викрадені, пошкоджені та приховані”, під час розслідування вдалося віднайти та ідентифікувати частину зброї.
Обвинуваченим інкримінували:
-
незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів;
-
перевищення службових повноважень;
-
вчинення терористичного акту;
-
умисні вбивства та завершені замахи на умисне вбивство двох і більше учасників акцій протесту;
-
викрадення табельної вогнепальної зброї.
Оскільки обвинувачені набули російське громадянство та переховуються на території Російської Федерації, справа в суді буде розглядатися за спеціальною заочною процедурою (in absentia), зауважили в Офісі Генпрокурора.
Правоохоронці також нагадали, що загалом до кримінальної відповідальності вже були притягнуті 35 людей. Щодо п’ятьох з них були ухвалені вироки суду, щодо 20 обвинувачених триває судове провадження, а щодо 10 підозрюваних вже завершене досудове розслідування.
Справа Майдану
Лютий 2014-го. Фото: Громадський сектор Євромайдану
4 жовтня в ДБР повідомили, що “завершили розслідування масштабної справи щодо колишнього керівництва держави за організацію розгону та розстрілів демонстрантів 18–20 лютого 2014 року” та направили до суду обвинувальний акт. Як відмічали правоохоронці, кримінальне провадження об’єднувало в собі понад тисячу (1019) епізодів злочинного перешкоджання акціям протесту та налічувало майже дві тисячі (1878) томів зібраних матеріалів.
За даними прокуратури, всього під час Революції Гідності постраждали дві з половиною тисячі людей. Загалом у всіх містах України розслідується понад 4,7 тис. злочинів, учинених проти мітингувальників.
Вирок п’ятьом спецпризначенцям
Святошинський районний суд Києва. 18 жовтня 2023 року. Суддя Сергій Дячук зачитує вирок. Фото: Олександр Магула / “Суспільне”.
18 жовтня Святошинський районний суд Києва оголосив вироки п’ятьом ексберкутівцям, які проходили у справі про розстріли мітингувальників на вулиці Інститутській, що відбувалися 20 лютого 2014 року. Тоді загинули 48 людей. У залі суду були присутні лише двоє обвинувачених: Олександр Маринченко і Сергій Тамтура. Інші — Олег Янішевський, Сергій Зінченко і В’ячеслав Аброськін — втекли до РФ і перебувають у розшуку після обміну полоненими з РФ в грудні 2019-го.
Як повідомляли кореспонденти Суспільного, заступника командира полку Олега Янішевського було визанно винним у вбивстві людей і засуджено до довічного ув’язнення. Крім цього, Янішевського позбавили усіх звань. Павло Аброськін та Сергій Зінченко також були визнані винними у вбивстві людей і засуджені до 15 років позбавлення волі. Їх також позбавили усіх звань і заборонили обіймати посади упродовж трьох років.
Олександр Маринченко був визнаний винним у перевищенні службових повноважень. Суд призначив йому покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі та на два роки позбавив права обіймати посади, пов’язані зі здійсненням правоохоронної діяльності. Оскільки Маринченко відсидів п’ять років у СІЗО, суд вирішив “вважати Маринченка таким, що повністю відбув призначене судом за цим вироком основне покарання у вигляді позбавлення волі строком на п’ять років”. Своєю чергою Сергія Тамтуру суд виправдав за всіма статтями обвинувачення.
Тоді ж Святошинський райсуд надав дозвіл на затримання Аброськіна, Зінченка та Янішевського, аби забезпечити виконання покарання. Усі троє перебувають у розшуку.
При цьому прокурор Олексій Донський заявляв, що планує оскаржувати винесений вирок у повному обсязі: і в питаннях кваліфікації, і в питаннях щодо окремих обвинувачень. Донський зауважував, що для сторони обвинувачення “дещо незрозуміла логіка”, за якою трьох беркутівців було визнано винними у вбивстві, а Маринченка визнано винним у перевищенні влади і при цьому виправдано у вбивстві.
Прокурор також підкреслював, що позиція, яку сторона обвинувачення доводила у дебатах, спиралася не на особисті судження, а “на постанову Верховного Суду, яка є обов’язковою для застосування”. “А у ній [у постанові Верховного Суду] чітко зазначено: якщо є група осіб, яка вчиняє злочин, то не настільки важливо, хто безпосередньо вчиняв вбивство, а хто вчиняв активні чи навіть пасивні дії. Достатньо того, що це була група, яка діяла узгоджено. Усім цим критеріям, виходячи з тих доказів, які є, повністю відповідають дії цієї спецроти беркутівців 20 лютого”, — пояснював Донський.
Адвокат Стефан Решко також говорив, що подаватиме апеляцію, а Святошинський райсуд постановив виплатити постраждалим у справі від 40 тисяч до одного мільйона гривень морального відшкодування.
Спецслужби РФ проти Революції Гідності
У жовтні 2023-го Офіс Генерального прокурора та Державне бюро розслідувань повідомили, що спецслужби РФ мали безпосередній вплив на колишнє керівництво СБУ та вели спільну підривну діяльність, яка була спрямована проти України та розпалювала національну ворожнечу та ненависть.
Слідчі встановили, що у грудні 2013-го та у лютому 2014-го під виглядом іноземної делегації до України прибули 20 співробітників ФСБ. Ефесбівці прибули до України трьома групами.
За підтримки колишніх очільників СБУ, спецагенти РФ безперешкодно проживали й розміщувалися в будівлях відомства. Ефесбівці нібито приїхали для того, аби взяти участь у Комісії з інформаційної безпеки при Раді керівників органів безпеки і спецслужб СНД. Як зауважували у ДБР, аби створити законні підстави для власних дій, екскерівництво СБУ оформило запрошення ефесбівців “заднім числом” — вже після того, як співробітники ФСБ виїхали з України.
За допомогою спецтехніки, яку було заздалегідь привезено до України, ефесбівці організовували та сприяли працівникам СБУ готувати провокативні відеоматеріали та публікації, що створювали негативний образ учасників Євромайдану та представників опозиційних сил. Слідство встановило, що підозрювані створили ютуб-канал, де розмістили 257 відеозаписів.
Відео дискредитували суспільно-політичні події в Україні та принижували українців як націю. Зазначені відео згодом поширювали в інтернеті та медіа. “Про розміщення відеофайлів, а фактично про підривну діяльність щодо інформаційної безпеки України, екскерівництво СБУ звітувало своїм кураторам з ФСБ РФ. У підтвердження скеровувало відповідні звіти-посилання про створені й опубліковані відеозаписи”, — розповідали в Офісі Генпрокурора.
Як зазначали у ДБР, “такі дії колишнього керівництва СБУ й співробітників ФСБ РФ завдали шкоди інформаційній безпеці України та мали на меті припинити протестні акції” та призупинити процес Євроінтеграції.
З огляду на це правоохоронці повідомили про підозру 20 ефесбівцям. Серед підозрюваних опинилася низка російських генералів:
-
генерал армії Віктор Золотов — колишній керівник Служби безпеки Президента РФ, заступник головнокомандувача внутрішніми військами (наразі — директор Федеральної служби військ Національної гвардії РФ);
-
генерал-полковник Олексій Сєдов — начальник 2-ї служби (Служби захисту конституційного ладу та боротьби з тероризмом) ФСБ РФ;
-
генерал-лейтенант Олексій Жало — заступник начальника 2-ї служби ФСБ РФ — начальник Управління захисту конституційного устрою;
-
генерал-майор Сергій Єгоров — перший заступник начальника Управління захисту конституційного устрою 2-ї служби ФСБ РФ;
-
генерал-майор Володимир Павлік — перший заступник начальника Департаменту оперативної інформації 5-ї служби (Служби оперативної інформації та міжнародних зв’язків) ФСБ РФ;
-
генерал-майор Андрій Яценко — колишній співробітник 2-ї служби ФСБ РФ (наразі — заступник начальника Управління ФСБ РФ в Москві).
Працівників ФСБ підозрюють у тому, що вони були пособниками у вчиненні державної зради, а також сприяли керівництву СБУ та наданні РФ допомоги у проведенні підривної діяльності проти України на шкоду її суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державної та інформаційної безпеки, а також розпалюванні національної, релігійної ворожнечі і ненависті, приниженні національної честі та гідності, образу почуттів громадян у зв’язку з їхніми ідеологічними переконаннями (за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 161 КК України). Усе це відбувалося за попередньою змовою групою осіб.
Окрім цього, правоохоронці повідомили про підозру колишньому очільнику СБУ, а також його першому заступникові — керівникові Антитерористичного центру та начальникові Департаменту захисту національної державності СБУ. Їх підозрюють у вчиненні за попередньою змовою групою осіб державної зради та у порушенні рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної та регіональної належності.
Наразі вже інші співробітники російської ФСБ продовжують знімати постановчі відео, змушуючи людей давати неправдиві свідчення й обмовляти себе, та катують як громадян власної країни, так і українців, які опинилися в російській окупації. Детальніше про це можна прочитати у статті Харківської правозахисної групи.
Подальша війна неправд
Як повідомляло Міністерство оборони Великої Британії 18 серпня 2023-го у X (колишньому твітері), Російська Федерація намагається створити власний інформаційний простір на тимчасово окупованих територіях України, а у школах та ЗМІ панує пропаганда Кремля. Зокрема, 15 серпня цього року в Донецьк приїхав Сергій Кирієнко, заступник глави адміністрації Президента Путіна. Кирієнко мав перевірити, наскільки навчальні заклади окупованого міста інтегровані в російську систему освіти.
Британська розвідка також повідомляла, що на тимчасово окупованих територіях Запорізькій області російські окупанти отримали вказівки щодо запровадження нових стандартів акредитації шкіл. Ба більше, з 1 вересня 2023-го в школах окупованих регіонів і навчальних закладах РФ мав з’явитися новий підручник з “історії”, що прославляв так звану “СВО” та описував Україну як “ультратерористичну державу”.
У Міноборони Британії відзначали, що РФ намагається створити прокремлівський інформаційний простір, аби розмити національну ідентичність мешканців тимчасово окупованих територій України. Російські журналісти, які постійно прибувають на ТОТ, слугують тій самій меті. Тим часом у самій Росії хизуються вчиненими злочинами, зокрема демонструють незаконно вивезених з України дітей, які перебувають в російських таборах, іноземним журналістам.
Аби й надалі зачищати інформаційний простір та унеможливити поширення правдивої інформації, в Росії запровадили новий фах і почали готувати “медіаполіцейських”. Останні відстежуватимуть так званий “екстремізм” в інтернеті. За даними російського видання (рос.) “Известия”, відповідний напрямок бакалаврату з’явився в Російській академії народного господарства і державної служби (РАНГіДС) при Президентові РФ.
Журналісти відзначили, що офіційна назва напряму навчання — “Медіазабезпечення державних інтересів і національної безпеки”. Майбутні “медіаполіцейські” виявлятимуть і блокуватимуть “екстремістські та деструктивні матеріали”, а також боротимуться з “пропагандою”. Прикметно, що, за словами завідувачки катедри медіазабезпечення держінтересів і нацбезпеки РАНГіГС Лідії Малигіної, дана програма реалізується за підтримки Національного антитерористичного комітету РФ.
Завершивши навчання, російські “медіаполіцейські” отримають одну зі спеціалізацій: розслідування правопорушень щодо громадян (кібербулінг, сталкеринг), юросіб (піратство) або держави (екстремізм). Вочевидь, вони переберуть на себе частину функцій Роскомнадзору, який наразі блокує інформацію в інтернеті.
—
Марина Гарєєва, опубліковано у виданні Харківської правозахисної групи
+ Поки нема коментарів
Додати перший