Судова система імені Портнова-Татарова знову закрила справу проти наближених до ОП мерзотників

Київський апеляційний суд 17 березня закрив провадження у справі нападу на знімальну групу журналістів «Схем» (Радіо Свобода) в державному «Укрексімбанку» восени 2021 року.

Мотивувалось це тим, що сплиyed  терміні притягнення до відповідальності колишнього голови держбанку Євгена Мецгера, ексдиректора департаменту банківської безпеки Ігоря Тельбізова та ексначальника управління внутрішньої безпеки Олега Осіпова. Про це пише Радіо Свобода.

Таким чином колегія суддів на чолі з Маргаритою Васильєвою задовольнила клопотання обвинувачених і звільнила їх від кримінальної відповідальності. Адвокати журналістів повідомили, що планують звертатися до ЄСПЛ.

17 березня колегія суддів Київського апеляційного суду ухвалила рішення про закриття кримінального провадження у справі нападу на знімальну групу журналістів «Схем» у державному «Укрексімбанку» восени 2021 року стосовно трьох осіб – Євгена Мецгера, Ігоря Тельбізова та Олега Осіпова.

Євген Мецгер (ліворуч) та Олег Осіпов

 

Євген Мецгер (ліворуч) та Олег Осіпов

 

 

«На підставі статті 49 ККУ звільнити Мецгера Є.В. від кримінальної відповідальності за ч.1 статті 171, ч. 3 статті 171, Тельбізова І.Г. та Осіпова О.Л. кожного від кримінальної відповідальності за ч.1 статті 171, ч. 2 статті 171, ч.1 статті 126 у зв’язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності», – зачитала рішення суддя.

Довідково: 

Маргарита Васильєва

Головуюча суддя Маргарита Васильєва працює в Київському апеляційному суді (раніше — Апеляційний суд міста Києва) з 2011 року. До цього впродовж десяти років була суддею Деснянського райсуду Києва. 2016 року Васильєва підтвердила можливість здійснювати правосуддя.

Як повідомляло видання “Наші гроші”, суддя Васильєва була у складі колегії суддів, яка у 2017 році всупереч закону скасувала угоди про визнання вини з двома фігурантами “газової справи Онищенка”. Олександр Онищенко — колишній нардеп, якого українські правоохоронці підозрюють у створенні незаконної газової схеми, через яку держава втратила понад півтора мільярда гривень. На думку журналістів, таке рішення суду зіграло на користь ексдепутата.

Журналісти пишуть, що угоду про визнання вини укладає обвинувачений з прокурором й отримує за це мінімальне покарання. Затверджує угоду суд, а скасувати її можна лише за бажанням сторін, які її уклали. Принаймні, так передбачає закон.

Натомість судді апеляційного суду взяли до уваги скарги захисників інших фігурантів “газової справи”, які не мали стосунку до угод. В тому числі й адвоката самого Онищенка. Як зауважили журналісти, інших аналогічних рішень у судовому держреєстрі вони не виявили.

У грудні 2019 року  Апеляційний суд Києва, під головуванням Васильєвої,  звільнив з-під варти підозрюваних у розстрілах на Майдані ексберкутівців. Ексберкутівців Олега Янішевського, Сергія Зінченка та Павла Аброськіна випустили із СІЗО. Також суд скасував домашній арешт двом іншим ексберкутівцям, обвинуваченим у цій справі, — Сергію Тамтурі та Олександру Маринченку. Їх усіх відпустили під особисте зобов’язання.

Представниця «Схем» у суді, керівниця юридичного напрямку Інституту розвитку регіональної преси Оксана Максименюк каже:

«Кримінальне провадження закрили у зв’язку з поданими обвинуваченими клопотаннями, але ми вважаємо, що суд допустив порушення прав журналістів. Справа розглядалась в апеляційному суді більше двох років, що є явно надмірним терміном. Ми неодноразово звертали увагу суду на те, що подані обвинуваченими клопотання про перенесення засідань у зв’язку зі станом здоров’я, призводять до зловживання процесуальними правами, але суд кожного разу задовольняв клопотання і переносив розгляд судових засідань по суті. Так і закінчились строки притягнення до кримінальної відповідальності. Що означає це рішення для обвинувачених? Суд і не встановив вину вказаних осіб, але в той же час суд їх і не виправдав. Водночас, вони звільнені від кримінальної відповідальності».

Адвокати журналістів кажуть, що планують звертатися до Європейського суду з прав людини.

«Скарга до ЄСПЛ буде продовженням нашої сталої лінії захисту журналістів від безкарності за вчинення злочинів про перешкоджання журналістській діяльності. У справі Мецгера не просто не відбулося справедливого покарання за злочин проти журналістів, а навпаки – їх звільнили від покарання. Фактично, повторюється ситуація з більшістю справ проти журналістів. Ми вважаємо, що цей кейс допоможе показати систему, яку державі треба змінити, щоб бути переконливою у своєму прагненні до імплементації норм демократичного суспільства та захисту свободи слова і прав журналістів», – зазначила Оксана Максименюк.

Євген Мецгер та Олег Осіпов коментувати рішення не захотіли. Ігор Тельбізов в суд не прийшов.

Читати також:  Як розширились бізнес-горизонти очільника проросійських сил Юрія Бойка: 1000 квартир у Києві та супермаєтки

Напад на знімальну групу «Схем» в державному «Укрексімбанку» стався восени 2021 року.

4 жовтня того року під час інтерв’ю з Євгеном Мецгером журналіст «Схем» Кирило Овсяний запитав про великий валютний кредит під заставу проблемного активу, який державний банк видав бізнесмену, чия компанія сплачує податки угрупованню «ДНР».

Мецгеру не сподобалося запитання і він наказав охороні «забрати камери» в журналістів та «дістати з них касети». За наказом Мецгера співробітники банку застосували фізичну силу до оператора «Схем», відібрали у нього дві камери та картки, на які здійснювався запис, і видалили записане відео.

В той же день журналісти «Схем» написали заяву про скоєння злочину в поліції, а згодом опублікували аудіозапис подій, які сталися в кабінеті Євгена Мецгера.

6 жовтня журналісти і громадські активісти біля будівлі державного «Укрексімбанку» провели акцію протесту через дії керівництва фінансової установи щодо журналістів.

7 жовтня якого року «Схеми» опублікували матеріал «Мецгер, «ДНР», SkyMall та $60 мільйонів. Розслідування «Схем» про «Укрексімбанк».

Довідково: 

Ще у 2022 році журналіст-розслідувач Володимир Бондарекнко оприлюднив цікаві факти повʼязані з Мецгером, ОП та відомими одеськими контрабандистами. 

Він зазначив, що з’явився ще один доказ, що ТРЦ SkyMall за гроші державного Укрексімбанку купило угруповання Ангела (Ангерт-Галантерник-Труханов-Мінін). Зокрема журналіст писав таке:

“2021 року журналістів СХЕМ побили за наказом Мецгера – тодішнього глави Укрексімбанку, який став радником міністра економіки-першого віцепрем’єра.

Видаючи кредит у $60 млн одеським гангстерам, Укрексімбанк в особі Мецгера не міг не знати, що в боротьбі за SkyMall проти них воює не тільки естонський інвестор Хіллар Тедер, а й його партнер Томаш Фіала, а він не просто інвестбанкір, який впливає на фракцію Голос, а й медіамагнат «Новое Время “+”Українська правда», тобто олігарх фактично… і справа тут не тільки в тому, що в Мецгера жадібність перемогла страх, а й у проханні з Банкової.

Чому я так думаю:

  1. перше: угруповання Ангела контролює/кришує одеських автодорожніх будівельників Ростдорстрой, «Автомагістраль-Південь» які є учасниками автодорожнього картелю і найбільшими підрядниками Великого будівництва, яке є улюбленою іграшкою президента;
  2. друге: один із лідерів угруповання Ангела – Леонід Мінін є партнером Бориса Фуксмана (Олександра Роднянського), а отже, і їхнього старшого партнера Рональда Лаудера, президента всесвітнього єврейського конгресу, віцепрезидентом якого є Борис Ложкін. Фуксман-Роднянський не тільки партнери Мініна (Ангерта), а й члени наглядової ради Єврейської конфедерації України, якою керує Ложкін. Нагадаю, топменеджер Ложкіна Юрій Голик – куратор усе того ж Великого будівництва – улюбленої іграшки президента. Про вплив цієї групи на президента свідчить той факт, що саме Роднянський, за офіційною версією, організував мирні переговори з росіянами, через Абрамовича, тесть якого Олександр Жуков – партнер Мініна-Ангерта…
Читати також:  Добудова Хмельницької АЕС за участі російських реакторів з Болгарії: чи на часі це Україні під час війни?

Тож Мецгер не дарма став на бік гангстерів у конфлікті за SkyMall.

Думаю, неспроста офіс генпрокурора останнім часом кишить вихідцями з Одеси, дехто з яких, як наговорюють злі язики, має стосунок до угруповання Ангела

Докази зв’язку SkyMall-Ангел:

1) за директором:

ТРЦ SkyMall володіє фірма ТОВ «ОПТОВА МЕРЕЖА 2011», власником якої  29.06.2021 стало ТОВ «СЛАВІАН»  директором ТОВ «СЛАВІАН» 19.09.2022 став Берендєєв Микола Руфимович (1984 р.н., м. Одеса)

Микола Берендєєв також керує ТОВ «ІНТЕР-МАРКЕТ», яке знаходиться за адресою м. Одеса, вул.ПАНТЕЛЕЙМОНІВСЬКА, буд.88/1, офіс 310 також за адресою м. Одеса, вул.ПАНТЕЛЕЙМОНІВСЬКА, буд.88/1, офіс 310 знаходяться: ТОВ «КОЗИР ДІДЖИТАЛ КОМ’ЮНІКЕЙШН» , БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІМЕНІ ОЛЕКСАНДРА ЖОЛОБОВА якими володіє Козир Олександр Олександрович, який керує медіа-холдингом угруповання Ангела (Ангерт-Галантерник-Труханов-Мінін), тобто маємо зв’язок: SkyMall-«ОПТОВА МЕРЕЖА 2011»-«СЛАВІАН»-Берендєєв- Козир-Ангел

2) щодо офшору:

ТРЦ SkyMall володіє фірма ТОВ «ОПТОВА МЕРЕЖА 2011», власником якої 29.06.2021 стало ТОВ «СЛАВІАН»  20.07.2021 власником ТОВ «СЛАВІАН» стала фірма НЕПСТОР ЛІМІТЕД (NAPSTOR LIMITED, Кіпр)   тобто власником ТРЦ SkyMall є бенефіціар фірми НЕПСТОР ЛІМІТЕД (NAPSTOR LIMITED, Кіпр) і це не донецький фунт Брюховецький.

Перший зв’язок фірми NAPSTOR із кланом Ангерта-Галантерника-Труханова-Ангерта: директором фірми НЕПСТОР ЛІМІТЕД (NAPSTOR LIMITED Кіпр) є NATALIA CHISELIOV (Наталя Кисельова або Чисельова)  NATALIA CHISELIOV (Наталія Кисельова або Чисельова) також є директором у фірмі АЛПІР ЛІМІТЕД (ALLPEER LIMITED Кіпр)

штрих: NAPSTOR LIMITED і ALLPEER LIMITED зареєстровані в лютому 2019 року, а влітку 2020 року фірма АЛПІР ЛІМІТЕД (ALLPEER LIMITED Кіпр) була власником фірми ТОВ «УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА СТІВІДОРНА КОМПАНІЯ», бенефіціаром якої офіційно значиться ЕЙСМОНТ ОЛЕКСАНДР ВІКТОРОВИЧ, а раніше значився ЛІСІЦІН ПАВЛО (PAUL LISSITSINE). Вони обидва пов’язані з кланом Галантерника-Труханова-Мініна-Ангерта.

Наприклад, Олександр Ангерт (ALEXANDER ANGERT) і ПАВЛО ЛІСІЦІН (PAUL LISSITSINE) спільно керували TRANSCARGO LIMITED (Англія).

Другий зв’язок фірми NAPSTOR із кланом Галантерника-Труханова-Мініна-Ангерта: директором фірми НЕПСТОР ЛІМІТЕД (NAPSTOR LIMITED Кіпр) також є кіпріотка ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΦΗ, кіпріотка ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΦΗ також є директором фірми ТЕКСМІ ЛІМІТЕД (TEXMY LIMITED Кіпр), фірма ТЕКСМІ ЛІМІТЕД (TEXMY LIMITED Кіпр) є співзасновником ПП «НАВІК» бенефіціаром якого офіційно є МОЛДАВСЬКИЙ ЛЕОНІД , який пов’язаний із кланом Галантерника-Труханова-Ангерта.

Тобто маємо зв’язки:

SkyMall->«ОПТОВА МЕРЕЖА 2011»->«СЛАВІАН»-> NAPSTOR ->ALLPEER -> ЕЙСМОНТ-ЛІСІЦІН->Ангел

SkyMall->«ОПТОВА МЕРЕЖА 2011»->«СЛАВІАН»->NAPSTOR ->TEXMY-> МОЛДАВСЬКИЙ-> Ангел”

11 жовтня Євген Мецгер написав заяву про звільнення, яке того ж дня схвалила наглядова рада «Укрексімбанку». Згодом було звільнено й інших учасників нападу.

Під час розгляду справи у суді першої інстанції і Євген Мецгер, і колишній директор департаменту банківської безпеки АТ «Укрексімбанк» Ігор Тельбізов, і ексначальник управління внутрішньої безпеки установи Олег Осіпов заперечили свою провину і заявили, що не вважають себе винуватими. Тельбізов підкреслював, що виконував свої обов’язки і нічого не порушував. Мецгер зазначав, що не давав ніяких вказівок відносно журналістів і що його начебто провокували. Осіпов пояснював, що його нібито не було в приміщенні під час інциденту.

Читати також:  Интерпайп Пинчука и оффшорная дыра

14 вересня 2022 року Голосіївський районний суд Києва визнав винними Ігоря Тельбізова та Олега Осіпова. Обох – за ч.1 та ч.3 статті 171 («Незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів і технічних засобів, перешкоджання роботі журналіста, вчиненого службовою особою з використанням свого службового становища») та ч.1 статті 126 («Побої та мордування») Кримінального кодексу України. І Тельбізову, і Осіпову суд призначив штраф по 1700 гривень кожному.

Так само винуватим за ч.1 та ч.3 ст. 171 ККУ судом було визнано і тодішнього голову правління АТ «Укрексімбанк» Євгена Мецгера та визначили покарання у вигляді штрафу у розмірі 3400 гривень (200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян) без позбавлення права займати певні посади.

Призначити саме таке покарання – у вигляді штрафу та без позбавлення права обіймати посади – суд просили державні обвинувачі (прокурори).

Обвинуваченим у справі нападу також проходить директор департаменту інформаційної політики «Укрексімбанку» Володимир Пікалов, однак він був мобілізований і тому суд винесе рішення щодо нього пізніше.

Тодішній президент Радіо Свобода Джеймі Флай тоді відреагував на рішення суду у справі нападу на журналістів в «Укрексімбанку».

«Українці захищають свої демократичні цінності на передовій російської війни, але рішення районного суду не повністю відповідає повазі до вільної преси, – сказав Джеймі Флай. – Хоча я вітаю обвинувальний вирок, справжнє правосуддя для Кирила Овсяного й Олександра Мазура вимагало більшого, аніж просто «ляпасу по руках».

Потерпілі журналісти не погодились з рішенням першої інстанції і в жовтні 2022-го подали апеляцію. В апеляційній скарзі сторона потерпілих просить суд застосувати додаткове покарання, а саме – позбавити Мецгера права обіймати керівні посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах строком на три роки.

Вже через місяць після розгляду справи у першій інстанції Євген Мецгер отримав нову посаду – очолив «Укрфінжитло» – компанію, що наразі реалізує державні програми доступного іпотечного кредитування для населення, зокрема програму «єОселя», де станом на 2023 рік його заробітна плата складала понад 250 тисяч гривень на місяць.

Також до суду звернулись обвинувачені по справі колишні співробітники «Укрексімбанку» Ігор Тельбізов та Олег Осіпов з оскарженням свого звільнення з державного банку. У грудні 2023 року стало відомо, що суди першої інстанції поновили Тельбізова та Осіпова на посадах і зобов’язали стягнути з «Укрексімбанку» заробітну плату за час вимушеного прогулу.

Радіо Свобода звернулося за коментарем до голови правління АТ «Укрексімбанк» Сергія Єрмакова, який повідомив, що державна установа буде подавати апеляцію на таке рішення суду.

Вже у січні 2024 року Київський апеляційний суд залишив апеляційну скаргу державного банку без задоволення.

За матеріалами Радіо Свобода, Слідство.Інфо, ФБ В.Бондаренка

 

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший