У Bihus.Info розповіли, хто такий Артур Палатний і чому його називають куратором столичних кримінальних схем

Людина без посади в адміністрації, без публічності, але з повним контролем, вказують журналісти.

Голова виконкому партії "УДАР" Артур Палатний, який є давнім другом і кумом міського голови Києва Віталія Кличка, фігурує як центральна постать у новому журналістському розслідуванні Bihus.Info. Автори проєкту на основі записів НАБУ, інтерв’ю з джерелами та аналізу доступної інформації описують Палатного як "неформального арбітра" столичних політичних та комунальних процесів, якого в кулуарах називають "город" або "Г". Його уникають називати на ім’я, але водночас узгоджують рішення, звітують і, як стверджується у відео, приносять готівку.

 

 

Впливова тінь: від бізнесу 90-х до партійного керівника

Шлях Артура Палатного розпочався ще в 1990-х роках, коли він, як син директора гастроному в центрі Києва, увійшов у бізнес і сформував коло знайомств у спорті та серед тодішніх "авторитетів". У розслідуванні згадуються його давні зв’язки з Віктором Рибалкою ("Рибкою") ‒ кримінальним лідером, який опікувався київським боксом. Автори розслідування наголошують, що саме Палатний міг познайомити братів Кличків з цим оточенням.

У 2010 році Палатний став співзасновником партії "УДАР", активно брав участь в організації виборчих кампаній, а згодом двічі обирався до Верховної Ради. Із 2020 року ‒ голова виконкому партії, формально відповідає за організаційну роботу, не обіймаючи при цьому жодної публічної посади в адміністрації.

За свідченнями журналістів Bihus.Info, саме Палатний ухвалював рішення про розстановку кандидатів у списку "УДАРу" на виборах до Київради. Саме він, а не Кличко, за версією джерел, вирішував, хто потрапить у раду й яке місце посяде у списку ‒ залежно від "внеску". Публічно це не визнавалося, але депутати та функціонери партії в кулуарах називали Палатного тим, хто концентрував не лише ресурси, а й контроль над механікою влади.

Читати також:  Польські страйкарі наглухо перекривають український кордон

Справи Комарницького і роль "Города"

Ключові фрагменти записів НАБУ, які стали основою розслідування, стосуються діяльності ще одного фігуранта ‒ Дениса Комарницького. Його називають "смотрящим" за Києвом, але у прослуховуваннях постійно фігурує третя особа ‒ впливова, але анонімна, яку називають "город" або просто "Г". Bihus.Info, проаналізувавши характер згадок, взаємодію та супровідні контексти, дійшли висновку, що мова йде саме про Артура Палатного.

Згідно з розслідуванням, він нібито:

  • отримував звіти про ключові проєкти щодо землевідведення в столиці;
  • одержував частину прибутку (іноді до 50%) від окремих схем без фінансової участі;
  • фігурує в записах як головна особа, до якої апелюють у разі труднощів чи потреби ухвалити остаточне рішення;
  • згадується як фігура, що викликає побоювання в учасників процесів.

У розслідуванні вказується, що роль Палатного ‒ наглядач і модератор системи.

"Не "гравець", як Комарницький, а власник кімнати, де відбувається партія. Його не видно у кадрі, але він контролює і людей, і фінанси, і наратив", ‒ зазначають у Bihus.Info.

У 2021 році Палатний опинився в центрі ще одного гучного епізоду ‒ обшуків столичних підприємств і приватних осель у справі про "кришування" нелегальної торгівлі в переходах метро.

Під час обшуків нібито у його помешканні вилучили 250 тисяч доларів. У пресрелізі прокуратури фігурує колишній нардеп, який лобіював збереження МАФів і використовував "корупційні зв’язки для усунення перешкод у незаконній діяльності". Імені немає, але опис, за даними Bihus.Info, збігається.

Такі справи зазвичай не доходять до суду, натомість накопичують формальні сигнали про присутність тіньового впливу, вказують журналісти. У тій же справі фігурує бухгалтерія, у якій зафіксовані виплати "партнеру Г", частки прибутку, імена менеджерів, структури розподілу.

Читати також:  В армії оборони Ізраїля служать діти та онуки майже всіх керівників держави

Стара історія з гастрономом

Окремою сюжетною лінією у розслідуванні проходить будівля на вулиці Богдана Хмельницького, 39. Колись там був гастроном, де працював батько Палатного. Згодом приміщення приватизували, а в ньому послідовно працювали казино, стрип-клуб "Rio" і нічний заклад, де в 2024 році викрили групу, підозрювану у торгівлі людьми.

Офіційно Палатний не має жодного стосунку до цієї нерухомості, але історія об’єкта нібито тісно переплетена з його політичним і бізнесовим минулим. В одній із компаній, зареєстрованій за цією адресою, раніше партнером Палатного був Веніамін Гонікман ‒ особа, яку розшукує ФБР за торгівлю людьми.

Формально ніде, фактично ‒ всюди

Розслідувачі підкреслюють парадокс: Палатний не займає жодної посади в міській адміністрації, не фігурує у жодній з компаній, які прямо пов’язані з ключовими тендерами чи земельними рішеннями, але його згадують як людину, від якої залежить практично все. В описах джерел журналістів Bihus.Info він постає як тіньовий куратор: вирішує великі питання, координує комунікації, курує фінансові потоки, але офіційно не причетний до ухвалення рішень.

Автори розслідування порівнюють столичну систему влади із шахівницею:

"Кличко ‒ король. Комарницький ‒ гравець. Депутати, чиновники, голови комісій ‒ фігури. А Палатний ‒ власник кімнати, де стоїть дошка. Він не веде партію публічно, але саме від нього залежить, хто гратиме, кого виставлять, а кого ‒ знімуть із гри".

Сам Палатний, як зазначається в сюжеті, не говорив із журналістами. У партії "УДАР" ситуацію не коментували. Водночас у Київраді лунали публічні запити щодо з’ясування його ролі у корупційних схемах міста, але Кличко тоді заявив, що "цим мають займатися правоохоронні органи".

Нагадаємо, 6 лютого НАБУ провело слідчі дії щодо бізнесмена Дениса Комарницького. Згодом Бюро повідомило, що спільно зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою здійснює масштабну операцію «Чисте місто», спрямовану на викриття корупційних схем у Київській міській раді.

Читати також:  Жителі Черкас виселили з українського монастиря сектантів упц (мп)

У межах цієї справи Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід для кількох фігурантів. Заступника голови КМДА Петра Оленича 7 лютого взяли під варту на два місяці із правом на заставу в розмірі 15 мільйонів гривень. А 21 лютого стало відомо, що він вийшов із СІЗО. Вже в березні стало відомо, що Михайло Терентьєв, Юрій Леонов та Олексій Мушта також вийшли із СІЗО під застави.

10 лютого з’явилася інформація, що Денис Комарницький намагався залишити Україну, після чого його оголосили в розшук. Щоправда, згодом з’ясувалося, що втекти він таки зміг. Як повідомив наш співрозмовник, кордон "смотрящому за Києвом" допомогли перетнути "представники прикордонної служби, а також — правоохоронних органів або спецслужб, яких він годував з руки".

Зображення вгорі: Артур Палатний. Фото з відкритих джерел

Джерело

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший