Як російські мародери продають вкрадене українське зерно Єгипту

 Російська компанія, що стоїть за постачанням пшениці до Єгипту, мала стосунок до торгівлі вкраденим з окупованих територій Херсонської та Запоріжської областей українським зерном

Єгипетське військове агентство імпортувало понад 20 тисяч тонн пшениці. Зерно доставило російське судно, яке спочатку прямувало до Сирії. У минулому компанія, що стоїть за постачанням, уже торгувала зерном, вивезеним з окупованих регіонів України. Про це йдеться в розслідуванні OCCRP.

Приблизно місяць тому до Єгипту доставили вантаж пшениці вагою понад 20 тисяч тонн. OCCRP отримав документи, які вказують на те, що пшеницю експортувала російська компанія, яка в минулому торгувала зерном з окупованих територій України, а судно спочатку прямувало до Сирії.

Судячи з документів, протягом двох місяців перед відправкою вантажу ця російська компанія – ТОВ "Паллада" – отримувала невеликі партії пшениці з окупованих районів Запорізької області. OCCRP не вдалося отримати дані за час до або після цього періоду або перевірити, чи містив відправлений до Єгипту вантаж зерно з окупованих регіонів.

Згідно з російським санітарним сертифікатом (це документ, що підтверджує безпеку експортованої продукції), судно "Михайло Ненашев" спочатку прямувало до Сирії і перевозило понад 27 тисяч тонн пшениці. На сертифікаті вказана дата – 28 листопада.

У системі відстеження судно з’явилося 29 листопада: через Чорне море воно прямувало до Стамбула. Коли 8 грудня режим президента Башара Асада впав, судно встало біля берегів Кіпру майже на три тижні, а 30 грудня пришвартувалося в єгипетському порту Александрія.

За даними єгипетського сектора морського транспорту і логістики, вантаж призначався для Minister of Defense/Future of Egypt ("Міністр оборони / Майбутнє Єгипту").

Зазначене англійською "Майбутнє Єгипту" – це прямий переклад назви військового агентства Mostakbal Misr. Наприкінці 2024 року воно взяло на себе питання імпорту стратегічних товарів, прийшовши на зміну Головному управлінню з постачання товарів, яке раніше було основним покупцем пшениці в Єгипті.

За даними Єгипту, вага вантажу склала 24 290 тонн – це приблизно на 3000 тонн менше, ніж зазначено в російському санітарному сертифікаті. Причина розбіжності незрозуміла. Однак вантаж, судячи з усього, той самий. На це вказує хронологія переміщення судна, зазначена в єгипетських даних, санітарний сертифікат і дані із системи відстеження суден.

У єгипетських даних не вказано, скільки агентство заплатило за вантаж. Виходячи із середньої ціни на пшеницю в грудні 2024 року, вартість партії мала становити близько 6,7 мільйона доларів.

Читати також:  Від тюрми та від війни: як мобілізують українських в'язнів

У російському санітарному сертифікаті, який отримав OCCRP, зазначено, що вантаж експортувала російська компанія "Паллада". Раніше Україна звинувачувала компанію в торгівлі зерном, "вкраденим" з окупованих регіонів – ці заяви підтверджують російські експортні дозволи та інші документи, які вивчили співробітники OCCRP.

У минулому українська влада вже намагалася відмовити інші країни від купівлі зерна, вивезеного, на їхню думку, з окупованих регіонів. У травні 2022 року Україна подякувала Єгипту за те, що він не прийняв судно, нібито завантажене вкраденим зерном.

До падіння режиму Асада Україна неодноразово звинувачувала Сирію в тому, що вона купує таке зерно. Під час громадянської війни Росія була найважливішим союзником Асада, надаючи йому суттєву авіаційну та іншу військову підтримку.

"Росія вчинила потрійний злочин: вона бомбардувала Сирію, окупувала частину України, а тепер продає вкрадене українське зерно до Сирії", – йдеться в заяві МЗС України від травня 2022 року.

У "Палладі" не відповіли на запити про коментарі. Як і Мостакбал Міср, і порт Севастополь, і Міністерство сільського господарства Росії. Россільгоспнагляд не надав відповіді до моменту публікації.

Минуле "Паллади" і "вкрадене" зерно

Порт відправлення "Михайла Ненашева" складно встановити.

У санітарному сертифікаті від 28 листопада назву порту не вказано. До прибуття в Єгипет судно неодноразово відключало систему відстеження, а в загальнодоступних даних пункт відправлення знайти не вдалося.

У січні Катерина Яресько з розслідувального проєкту SeaKrime українського центру "Миротворець" написала в соцмережі X, що судно завантажили наприкінці листопада в Севастополі в терміналі "Авліта". OCCRP не зміг підтвердити цю інформацію.

Ерюк Ишик, дослідник судноплавства з Інституту Близького Сходу, зробив знімок "Михайла Ненашева", що проходить через протоку Босфор о 2:47 ночі 1 грудня. Пройшовши перевірку в Севастополі 28 листопада, судно якраз встигло б туди дійти. Але це не виключає й інших варіантів.

Фото: Ёрюк Ишик"Михайло Ненашев" перетинає протоку Босфор уранці 1 грудня

Фото: Ёрюк Ишик"Михайло Ненашев" перетинає протоку Босфор уранці 1 грудня

Експортер вантажу, компанія "Паллада", була зареєстрована в серпні 2022 року. Вона на 89 відсотків належить маловідомому російському підприємцю Сергію Юрійовичу Кузнєцову. Незважаючи на ретельні пошуки в інтернеті, OCCRP не зміг з’ясувати, чи займався він зерном до "Паллади".

Документи про експортні квоти, видані владою в окупованій частині Херсонської області, вказують на те, що 2023 року "Паллада" отримала дозвіл на експорт тисяч тонн пшениці, ячменю і меслину з окупованих регіонів. Ці документи, які вивчили співробітники OCCRP, минулого року опублікували Білоруський розслідувальний центр і партнери.

Читати також:  Досвід радянської окупації. Як Латвія допоможе реінтеграції Криму

Компанія отримала пшеницю з окупованих районів Запоріжжя за два місяці до відправлення "Михайла Ненашева", про це свідчать отримані OCCRP карантинні сертифікати.

Такі сертифікати видають під час внутрішніх перевезень із полів або з пунктів зберігання в порт. Вони вказують на те, що 27 вересня, 5 і 23 жовтня "Паллада" отримала з цих районів три партії пшениці загальною вагою приблизно 126 тонн.

Перевірити, чи була ця пшениця у вантажі, що потрапив до Єгипту, не вийшло, і OCCRP не зміг отримати додаткові дані про інші партії.

У минулому "Михайло Ненашев" уже привертав увагу громадськості. У 2022 році в New York Times написали, що США підозрювали це судно і ще два інших у перевезенні "вкраденого українського зерна". У публікації було посилання на телеграму Держдепартаменту, яка просочилася і яку відправили в 14 країн, щоб попередити про постачання.

Sky News і розслідувальне видання Bellingcat, посилаючись на дані із супутників і з системи відстеження суден, показали, що "Михайло Нєнашев" стояв у зерновому терміналі "Авліта" в Севастополі, а потім попрямував у порти Східного Середземномор’я.

За даними Міжнародної морської організації (IMO) ООН, "Михайло Ненашев" належить російській компанії Crane Marine Contractor LLC. У 2022 році Україна просила Туреччину допомогти їй із розслідуванням щодо "Михайла Ненашева" і ще двох суден компанії.

У Crane Marine Contractor LLC не відповіли на запит про коментар.

IMO повідомила OCCRP, що закликала держави – члени ООН "інформувати свої судна, судновласників, судноплавних операторів і страхових агентів про необхідність утримуватися від порушення режиму закритих морських портів" в окупованих регіонах України.

Торгівля українським зерном

Єгипет – один з найбільших імпортерів пшениці у світі. Тривалий час він був основним ринком для країн – виробників пшениці, таких як Росія та Україна.

До конфлікту з Росією Україна вважалася житницею Європи. Але після початку повномасштабного вторгнення виробництво значно скоротилося, а коли Росія заблокувала чорноморські порти, Україні стало складніше експортувати зерно.

Водночас Росія почала експортувати пшеницю з Херсона і Запоріжжя, які вона окупувала і намагалася приєднати. За часів Асада Сирія була однією з небагатьох країн, які визнали претензії Москви на ці території.

Читати також:  Командир про причини СЗЧ: безкарність, дикі чутки та погана підготовка

США звинуватили Росію в "навмисних і систематичних атаках" на українське сільське господарство з метою позбутися України як конкурента в сільськогосподарській галузі.

Владислав Власюк, радник президента України і комісар із санкційної політики, сказав, що раніше Сирія купувала в Росії "вкрадене" українське зерно через тісні зв’язки між Москвою і режимом Асада. Але після падіння режиму Асада все змінилося.

"У нового уряду немає особливих зв’язків із Росією", – сказав Власюк.

Він каже, що минуле "Михайла Ненашева", той факт, що судно спочатку прямувало до Сирії, а також прогалини в даних системи відстеження та інформація в деяких російських документах – все це було "червоними прапорами", які означали, що влада Єгипту повинна була ретельно перевірити вантаж.

"Взаємодія з росіянами і наявність таких "червоних прапорів", імовірно, дають підстави для більш ретельної перевірки або процедури комплаєнсу", – сказав він.

Але відстежити конкретні партії зерна може бути складно. Найчастіше в один вантаж потрапляють злаки від різних покупців, і походження конкретних зерен важко відстежити без таких технологій, як ДНК-тестування, каже агроном Майк Лі, який вивчає чорноморські злакові культури.

Вирішити цю проблему Україні можуть допомогти поліпшення у сфері відстеження. У січні Великобританія повідомила, що запускає "систему перевірки зерна", і в ній будуть застосовуватися "передові наукові досягнення, які дозволять визначати, де зерно виростили і зібрали".

Але торгівля, найімовірніше, продовжиться.

"Ми не з чуток знаємо, що торгівля зерном навіть у найкращі часи була туманним бізнесом, і [учасники] можуть перевозити валізи з готівкою", – сказав Лі.

Над розслідуванням також працювали: Марія Жолобова (iStories), Олена Логінова, Ганна Бабинець (OCCRP), Максим Дудченко (KibOrg)

Джерело:  OCCRP

Читайте також: 

  • Туреччина в числі країн, які купують вкрадене росією в Україні зерно, – посол
  • рф отримала понад 530 млн доларів за продаж у Лівані вкраденого українського зерна – АР
  • Росія системно краде та вивозить через Крим українське зерно в Туреччину: супутникові знімки доводять
  • «Не купуйте хліба, вкраденого в України». Документ
  • Що таке чорний експорт зерна під час повномасштабного вторгнення?
  • путін має план світового голоду та глобальної міграційної кризи – Тімоті Снайдер

 

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший