Від 250 до 10 тис. доларів Росія пропонує найманцям усередині ЄС, готовим влаштовувати акти саботажу в Європі. Про це на засіданні спеціального комітету Європарламенту із захисту європейської демократії заявив журналіст-розслідувач Христо Грозєв
Як пише видання "Вот Так", за словами Грозєва, якщо раніше саботажем займалася група зі 100 осіб, то тепер це тисячі "фрілансерів", яких Росія наймає за допомогою чат-ботів у телеграм.
Крім того, за словами Грозєва, як зброю для гібридної війни Росія використовує міграцію. У 2024 році кількість спроб незаконного перетину кордону ЄС з боку Білорусі збільшилася на 66%.
"Це була операція, організована Росією для того, щоб заповнити Польщу, Литву і Латвію прохачами притулку", – заявив Грозєв. За його словами, частина молодих прохачів притулку з афганськими паспортами мала адреси російського ГРУ і до того, як отримати притулок у Західній Європі, проводила місяці в Росії."
"Можна припустити, що вони вирушили в Західну Європу для інфільтрації з метою скоєння зловмисних дій", – сказав Грозєв."
Дезінформація та маніпуляції
Учасники слухань також зазначили: щоб посіяти хаос у європейському суспільстві, Росія використовує дезінформацію та маніпуляцію громадською думкою. За словами засновниці американської НКО American Sunlight Project та експерта з інформаційної війни Ніни Янкович, це відбувається, зокрема, завдяки соцмережам, які стали менше регулюватися з приходом до влади Дональда Трампа. Наприклад, у січні цього року компанія Meta повідомила, що відмовляється від фактчекінгу незалежними модераторами.
Як каже Янкович, Росія використовує мережу сплячих акаунтів, які стають активними, коли це необхідно (як це було перед виборами президента США в 2016-му і 2020 році, а також після повномасштабного вторгнення в Україну), щоб поширювати "потрібний порядок денний". При цьому в кожній країні він різний, залежно від проблем суспільства.
"Чим зліший контент у соцмережах, тим він більше приваблює", – розповідає "Вот Так" Янкович. "Наприклад, в Естонії Росія грає на почуттях етнічних росіян, які не розмовляють естонською, не мають доступу до кращої освіти і не можуть рухатися кар’єрними сходами.
У Польщі для поділу суспільства використовує права геїв і питання абортів, у Грузії – зв’язки з Російською православною церквою. Усе це – гарячі теми, за допомогою яких фейкові акаунти привертають увагу аудиторії, завойовують довіру і вже потім поширюють дезінформацію про Україну".
За словами дослідника загальноєвропейського проєкту з боротьби з дезінформацією Counter Disinformation Network Самана Назарі, Росія також влаштувала кампанію з маніпуляції інформацією перед виборами до німецького парламенту в 2025 році.
Для цього, як каже експертка, російські групи створювали сайти-двійники відомих медіа, на яких розміщували проросійський контент, і фальшиві вебсайти з метою дискредитації німецьких політиків. Наприклад, у Німеччині з’явився псевдосайт німецьких військових, на якому йшлося про те, що країна 2025 року прикличе 500 тисяч осіб до німецької армії. "Це сіє страх у суспільстві", – пояснює в розмові з "Вот Так" Назарі.
Як зазначає експерт, один із кейсів розкрила німецька розвідка. З’ясувалося, що окремі групи спеціально псували машини в Німеччині та потім звинувачували в цьому кліматичних активістів. "Спецслужбам знадобилося понад місяць, щоб розкрити це", – каже Назарі.
Ефект від таких кампаній складно оцінити, зазначають аналітики. Однак закликають єврочиновників більше вкладати в розслідування випадків дезінформації та боротьбу з нею. За словами депутатки Європарламенту від Франції та голови спецкомітету із захисту європейської демократії Наталі Луазо, для цього в Євросоюзі є "Закон про цифрові послуги" (DSA), який зобов’язує соцмережі швидко видаляти пости, що поширюють дезінформацію.
"Ми повинні закликати Єврокомісію активніше впроваджувати цей закон у життя, а не відмовлятися від нього під тиском США", – заявила Луазо. Раніше віцепрезидент США Джей Ді Венс розкритикував закон, стверджуючи, що зайва модерація контенту перешкоджає свободі слова.
"Доппельгангер" і дезінформація через TikTok
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну платформи соціальних мереж, незалежні дослідники, західні уряди та журналісти неодноразово доходили висновку, що Москва веде не лише територіальну, а й інформаційну війну. Сотні ботів у твіттері (нинішньому X) і фейсбуці поширюють тексти, зображення і відео, які під різними кутами подають кремлівські наративи. Дезінформаційна кампанія отримала назву "Доппельгангер" (нім. Doppelganger – "двійник").
Уперше російську операційну мережу впливу у вересні 2022 року викрив проєкт EU DisinfoLab, що займається боротьбою з дезінформацією в ЄС. Дослідники дійшли висновку, що Doppelganger орієнтований на Україну і країни ЄС, просуваючи на ці регіони позицію Кремля за темою вторгнення в Україну та намагаючись налаштувати жителів західних країн проти підтримки ЗСУ. У листопаді 2023 року про подібну активність Кремля в Латинській Америці заявив Держдеп США. Довести зв’язок дезінформаційної кампанії з конкретними людьми EU DisinfoLab не вдалося, проте було виявлено низку елементів, які вказують, що Doppelganger контролюється з Росії.
До прикладу, доменними іменами, що мімікрують під відомі медіа, керував один і той самий суб’єкт, і деякі з цих доменів було придбано через російського інтернет-реєстратора, а частину підроблених відео було створено на комп’ютерах із російськими налаштуваннями, про що свідчать метадані цих роликів.
Українців у публікаціях Doppelganger виставляють нацистами і корумпованими брехунами, а антиросійські санкції – механізмом, що руйнує економіку країн, які вводять ці обмеження.
У першій половині 2024 року сітка російських ботів переконувала жителів Європи і США в тому, що українські біженці несуть загрозу для західних країн, а сама Україна нібито переповнена неонацистами.
Боти, які використовуються для просування інформації, можна розділити на два рівні. Боти так званого першого рівня публікують твіти з потрібним матеріалом. Боти "другого рівня" репостять ці публікації і діляться ними в коментарях до постів реальних користувачів. Іноді акаунти міняються ролями.
Для поширення пропаганди "Доппельгангер" використовує кілька інструментів, основними з яких є соцмережі: Х (колишній твіттер) і фейсбук. Крім звичайних текстових постів кремлеботи публікують фейкові цитати відомих людей, наприклад акторів і музикантів, за допомогою штучного інтелекту створюють відео та меми. Для поширення фейків "Доппельгангер" також вдавався до клонів відомих західних ЗМІ, зокрема Der Spiegel, FoxNews і The Washington Post.
Крім того, для проведення дезінформаційних компаній, зокрема проти Польщі (одного з основних союзників України), Росія активно використовує соцмережу TikTok, повідомляєповідомлявраніше "Вот Так". Ключові наративи, які просуває в TikTok Москва, – необхідність відмовитися від допомоги Україні та "слов’янське братерство" Польщі з Росією.
—
Валентина Васильєва, опубліковано у виданні "Вот Так"
Читайте також:
- У Румунії на парламентських виборах перемагають демократичні сили
- США звинуватили держЗМІ Росії у роботі на спецслужби і ввели нові санкції
- Втрачене поклоніння. Що відбувається із впливом Росії в Молдові
- На руїнах тоталітарної імперії: Історія відновлення Незалежності Україною і Литвою
- Гості з "русского міра" у Швеції виявились шпигунами під прикриттям московської церкви
- Що рухає "Грузинською мрією" яка веде країну у російську прірву
- "Хороші руські" в ЄС не донатять на ЗСУ і хочуть щоб путінський режим скинули чужими руками
+ Поки нема коментарів
Додати перший