Олександр Кочетков: Діагноз влади – прогресуюча неадекватність

"Ситуація в Україні і навколо України динамично змінюється. І не в кращій для нас бік. Ворог стає сильнішим, партнери більш зайнятими власними справами. Недоімперію вже не сприймають як інфернальне зло, яке необхідно знищити за будь-яку ціну. Зараз вона зло знайоме, яке треба лише стримувати, щоб воно не розповзлося по Європі. Звісно, наша влада це все відчуває. Бо стало менше оплесків і запрошень для виступів у парламентах світу. Та й з допомогою якось не дуже. Про бажаючих воювати годі і казати. Але дії влади зовсім не такі, які можуть дати потрібний результат. Всі вони з арсеналу кволого авторитаризму: наказ замість переконання, примус замість заохочення, анонс замість результату.

Реальна ситуація і дії влади, як дві непаралельні прямі: вони один раз перетнулися на початку вторгнення, а потім розходяться все далі. І якщо ми воюємо з недоімперію за свободу і справедливість, то перемоги не можна досягнути методами ворога. Хоча й з іншою риторикою.

Справжні захисники відразу пішли на фронт. Їм було не дуже важливо, яку Україна вони захищають — демократичну чи авторитарну, вільну чи олігархічну: розіб’ємо ворога і далі розберемося. Але більшість цих патріотів загинули на фронтах. Зараз до війська треба залучити інших, яких треба переконувати і заохочувати. А до цього наша влада виявилася абсолютно неготовою.

Вона навіть не замислювалася над вкрай серйозними проблемами нашого існування. Тому в нас наприкінці другого року війни:

1. Відсутнє привабливе і переконливого бачення майбутньої України. Тоді за що гинути на війні? За подальшу самореалізацію Мар’яни Безуглой іже з нею?

2. Відсутнє визначення реальної української перемоги. І, відповідно, зовсім сутужно зі шляхом до такої перемоги.

Читати також:  Словаччина підтримає надання Україні €50 мільярдів Євросоюзом

3. Нема власного ВПК, якій забезпечує фронт хоча б на 50%. А все те, про що пихато звітують наші можновладці — «запустили у серію, збільшили випуск у шість разів і т.д.», як раз і досі є головним дефіцитом на фронті.

4. Нема елементарної свободи бізнесу. Невгамовна фіскалізація всього душить економіку, яка і так ледь жевріє. Навіть тих, хто може і готовий працювати для фронту, обкладають дурнуватими умовами, обмеженнями і поборами. Тим самим залишаючи бюджетний простір для фірм-прокладок, близьких до влади.

5. Нема елементарної справедливості: на фронт мають йти хлопи, панам є що робити у тилу. Або на Лазурному березі.

6. Нічого не змінилося у житті багаточисельних начальників, вони продовжують функціонувати за принципом: «живемо на відкати, а офіційну зарплатню віддаємо секретарці на чай і печиво для приймальні». Але одна новина про готель у Чехії або віллу у Іспанії, які купують собі представники влади під час війни, повністю перекреслює солодкий патріотичний сироп, якій ллється з телемаратону.

Цей перелік можна доповнювати. Звісно, для кожного проблемного пункту існує якесь пояснення, навіть, виправдання — кляті попередники, партнери-боягузи, вороже ІПСО і таке інше. Але зважте, наскільки буде дослухатися до цих пояснень-виправдань агресор, якщо Україна впаде? Та ото ж. Тому і нам зважати на це немає сенсу.

І тут ми підходимо до головного: наша влада в особі президента Володимира Зеленського і шести персон з його найближчого оточення, які фактично керують країною, що воює, категорично не визнає цих проблем. Влада повністю відкидає очевидний висновок: без термінової корекції траєкторії нашого руху Україну чекає поразка, фактична втрата незалежності і перспектив успішного демократичного розвитку. Замість цього тут знов буде орда неоварварів і новітнє середньовіччя.

Читати також:  Мінкультури розпорядилось законсервувати будівництво Меморіального комплексу Героїв Небесної сотні на багато років

Не можна успішно лікуватися, якщо не визнати хворобу. Не можна ефективно змінюватися, якщо не визнавати критичності ситуації.

Зрозуміло, мені у черговий раз нагадають, що на початку вторгнення Україні давали два тижні, а ми стоїмо вже два роки. Так, за рахунок героїчної самопожертви тих патріотів, для яких Україна насправді понад усе. Буває, що дивом, на натхненні, виграють спринт. В маратоні випадковостей не трапляється. Війна на виснаження, яка іде зараз — це маратон.

І навіть якщо путін раптово помре, росія почне розвалюватися і змушена буде прибратися геть з України, то й тоді вищеперелічені вади нашої системи влади стануть на заваді відновленню і успішному розвиткові країни.

Влада не хоче змінюватися, бо не здатна зрозуміти — навіщо. Влада мирно не поступитися іншій, бо інтереси України і українців — це для телевізійних звернень. Справжній пріоритет для влади — і цієї, і попередніх — амбіції, збагачення, безкарність. Навіть повномасштабна війна виявилися нездатною це поміняти.

Тому влада разом зі своїми адептами, яких третина країни, до останнього буде марити, вірити в дива від мольфарів, перейматися, хто як кепсько пожартував чи сказав не тією мовою, і запалювати свічки загиблим. Сотні тисяч свічок. У Фейсбучику. Замість мобілізувати всі сіли і ресурси і відчайдушно виборювати власне життя.

Від розуміння цього і песимізм. Але не остаточний. Бо Україна здатна дивувати навіть таких досвічених аналітиків, як я.

А що робити? Про це написано вже багато, один з практичних дописів — стаття. В.Кулика на «Хвилі». Але все це не має сенсу без публічного визнання проблеми і готовності на практиці прибирати зі шляху все, що заважає виграти війну.

Читати також:  У Греції затримали втікача - підозрюваного у розкраданні коштів Міноборони на 43 мільйони

P.S. У якості ілюстрації картина Н.Бутенко "Час змін"."

Автор: Олександр Кочетков, політтехнолог

(Джерело).

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший