Радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук заявляє, що Росія має чітку геноцидну політику щодо українських дітей. Про те, що росіяни діють за спланованим сценарієм, свідчать і розповіді неповнолітніх, яких вдалося повернути в родини.
Про це вона сказала на брифінгу «Депортація та примусове переміщення росіянами українських дітей. Факти й викриття» 7 грудня, зазначає видання RFI.
За даними державного порталу «Діти війни», 19 546 неповнолітніх депортовані або примусово переміщені, повернути в Україну вдалося 387 осіб. Такими є офіційні цифри, але насправді російська влада викрала значно більшу кількість, додає Герасимчук. Також відомо про незаконне утримання 4 тисяч дітей, які мали статус сиріт чи позбавлених батьківського піклування.
Незаконно депортовані українські діти в РФ © Інфографіка RFI
Герасимчук підкреслює, що РФ веде геноцидну політику щодо українських дітей і «діє за чіткими методичками». Після повернення додому хлопці та дівчата розповідають схожі історії, що відображає певний сценарій, яким послуговуються викрадачі.
Уповноважена наводить приклад так званих таборів перевиховання в російських і білоруських містах, де тримають дітей із України. Так, перші три тижні депортованих майже не чіпають, залучають до розважальних заходів і обіцяють швидке повернення додому. Після цього дітей починають налаштовувати проти батьків і України, навіть більше — їм озвучують меседжі, як-от: «у твоїй країні небезпечно, тому туди не можна повертатися», «можливо, ти і не потрібен своїй родині».
«Ще за два тижні ця робота посилювалася. Далі починалася так звана промивка мізків, коли дітей викликали на окремі індивідуальні бесіди. Дітей почали розлучати і перевозити з табору в табір для того, щоб вони не могли залишатися в соціумі, де вже мають певні спільні контакти з іншими дітьми з України», — розповідає Герасимчук.
Тих, кого вдалося звільнити, після повернення кажуть про відчуття непотрібності у власній країні чи повторюють пропагандистські наративи Кремля щодо України.
Діти, яких вдалося повернути © Save Ukraine
Юристка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська наголошує, що Росії не потрібні українські діти, а вона лише зацікавлена в «нових російських патріотах». У разі, коли українська дитина не проходить так зване викорінення ідентичності й не стає російським громадянином, то на неї чекають декілька сценаріїв.
По-перше, правозахисниця нагадує про Богдана Єрмохіна, якого викрали росіяни і вручили йому повістку в військкомат (до настання 18-річчя українця вдалося повернути Україні. — Ред.).
По-друге, росіяни поміщають дітей у спеціальні ізолятори чи заклади, де їм «лікують психіку». Таке відбувається, за словами юристки, навіть із маленькими дівчатками, які сильно плачуть, бо хочуть до мами. Або ж так «виправляють» хлопців, які не коряться дисципліні в «таборах» і не погоджуються слухати по декілька годин на день гімн РФ.
По-третє, Рашевська повідомляє про так звані медичні евакуації з окупованих районів, коли поранених дітей вивозять, але ніяк не лікують. РФ прагне за рахунок українських дітей вирішити власні демографічні та геополітичні питання, підсумовує юристка.
Допомога міжнародних організацій
Представниця Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я (Yale HRL) Кейтлін Ховарт повідомляє, що експерти зафіксували 2 444 українські дитини, які перебувають у Росії. Але дослідники розуміють, що це лише частина викрадених, яку вдалося ідентифікувати.
Ховарт зауважує, що організація фіксує факти і збирає «крихти інформації», які залишають по собі Росія і Білорусь. Потім ці дані можна використати в розслідуваннях. Представниця Yale HRL запевнила, що робота триває, але коментувати її назагал заборонено.
Активістка закликає сигналізувати на публічному рівні про те, що ці дві держави діють незаконно, таємно переміщуючи дітей. Крім того, Ховарт вважає, що покараною має бути не лише російська влада, а й співучасники злочинів щодо насильницької депортації дітей із окупованих територій.
Маленькі українці тримають прапор Білоруського республіканського союзу молоді — провладної організації, яка «перевиховує» дітей © Обсерваторія конфліктів в Україні
Експертка Московського механізму ОБСЄ Еліна Штайнер розповіла, що до дослідження незаконної депортації українських дітей із тимчасово захоплених РФ районів залучають незалежних експертів. Вона наголошує, що в пріоритеті — безпека неповнолітніх, тож не про всі дії міжнародних організацій можна говорити відкрито.
Нагадаємо, Московський механізм — це формальна процедура Організації з безпеки і співробітництва в Європі (таку назву отримала, бо прийнята у 1991 році в російській столиці). Тепер же систему використовують для фіксації злочинів Росії. Головна її мета — розгорнути короткострокову міжнародну місію, щоб вирішити ту чи іншу проблему з правами людини в певному регіоні.
Юристка RCHR Рашевська вважає увагу міжнародних організацій до викрадення українських дітей недостатньою. Особливо це стало помітним, за її словами, після загострення конфлікту Ізраїлю та ХАМАС 7 жовтня.
«Ми постали у страшнючій ситуації порівняння дитячих страждань. Чиї діти страждають більше? Викрадені ХАМАС, це ж не те що діти, передані в російські родини, то ж вам не в терористів сидіти. Це настільки безглузда ситуація. Хоча в обох випадках я правомірно можу зафіксувати порушення Конвенції про права дитини та норм міжнародного гуманітарного права», — заявила представниця RCHR.
Організація подала три повідомлення до Міжнародного кримінального суду, в тому числі щодо насильницької передачі українських дітей у російські родини.
Як приклад подібних злочинів — нещодавній випадок, коли російський депутат Сергій Миронов удочерив 10-місячну Маргариту з Херсонщини, змінив її персональні дані, зокрема ім’я і прізвище, місце народження.
За словами Рашевської, такі дії можна кваліфікувати згідно з Конвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Вона додає, що підписантами документа є 153 держави, але реакції від них на вищезгадану подію немає. Правозахисниця визнає, що в міжнародних організації є механізми, які можуть допомогти повернути українських дітей, але вони, на її думку, не імплементовані.
Хоча ООН внесла Росію до «списку ганьби» через порушення прав дітей в Україні, поведінка Вірджинії Гамби — спецпредставниці генсекретаря організації з питань дітей і збройних конфліктів — викликає в юристки питання. Так, Гамба зустрічалася з Марією Львовою-Бєловою, ордер на арешт якої видав Міжнародний кримінальний суд, бо звинувачує останню в незаконній депортації українських дітей до Росії. За словами Рашевської, тепер посланниця ООН планує візит у Білорусь, причому заявляє, що депортовані чи примусово переміщені діти — поза її мандатом.
До врятування дітей із України залучені треті держави. Наприклад, з’являлися повідомлення про сприяння Катару. Однак Герасимчук просить не розголошувати деталі про процес повернення, бо безпека дітей потребує інформаційної тиші.
«Є країни, які готові підтримати Україну в боротьбі за її дітей. Ми все ж таки сподіваємося, що це об’єднання буде результативним. Але досі є країни, діячі, які намагаються сказати, що усиновленим дітям нібито краще залишитися зі злочинцями, котрі їх викрали», — додала уповноважена.
Герасимчук упевнена, що повернення дітей і документування злочинів РФ мають відбуватися паралельно. Чим більше доказів вдасться зафіксувати, тим більш неминучим буде для злочинців покарання.
—
Таїсія Єрохіна, опубліковано у виданні RFI
Читайте також:
- Як Росія викрадає українських дітей та з якими проблемами стикаються родини після їх повернення
- «Рідні не знають, чи живі діти». Коли Путіна покарають за викрадення маленьких українців?
- Шлях російських людожерів, Путіна та його подільниці Львової-Бєлової, до обвинувачення МКС
- Чим гаазький ордер для Путіна небезпечніший за санкції
- Міжнародний суд в Гаазі видав ордер на арешт Путіна. Що означає це рішення
- Українські діти вивезені окупантами в росію: порушення Женевської конвенції і злочин геноциду
- Злочини російських окупантів: Викрадення дітей, затримання і тортури
- Звірства російських фашистів: окупанти насильно вивозять українців із Херсонської області
- Воєнні злочини Росія проти дітей України
+ Поки нема коментарів
Додати перший