Що робити з ПДВ, поки не всіх пересаджали

ПДВ із кордону потрібно прибрати! Як це зробити?

Я був директором і в найбільших, і в середніх транспортних компаніях. Понад 30 років був. Возили, возимо і будемо возити вантажі з наших українських портів.

Останній день без війни. Полетів у відрядження…

"Війна почалася!"

Телефоную на роботу, зрозуміло, що робота стоїть:

— Я скоро приїду, що нового?

— Ми терміново маємо заплатити 160 тис. грн. ПДВ…

— З якого переляку…? У нас же ні грошей від замовника немає, ні ПДВ від субпідрядників, яких уже, ймовірно, немає?

— По-іншому не можна! Ми рахунки виставили, роботу "показали", ПДВ уже нарахували…

— Гаразд, приїду у війну, розберуся…

Приїхав, з 15 березня 22 року почали працювати: возити, возити і возити…

Наприкінці першого воєнного березня знову запитую бухгалтерію: 

— Що з ПДВ?

— Ми маємо вже  платити і ще близько 600 тис. грн…

— Ви – нормальні? Звідки? У нас що, вже є гроші від замовників? Ми перші три воєнні тижні взагалі стояли! Нам що, паливо не купувати, а платити це дебільне ПДВ? 

— Ну, зараз можна ще не платити, але в підсумку все одно заплатимо "за того хлопця", який поїхав/поїхала в еміграцію з нашими незареєстрованими накладними ПДВ…

СТОП! Саме до цього "приїде" той, хто захоче повернутися в Україну після вимушеної військової еміграції. Або повернеться в бізнес із реального фронту.

А ось і остання новина:

Це навіть монстру відмовили. Дрібному і середньому бізнесу десяткам тисяч відмовляють постійно, регулярно. 

Скільки я таких "скасувань" за своє життя бачив? Тисячі! До війни, беручи участь у зустрічах податкових і митних органів із підприємцями Одеси, я бачив сльози й горе тих, хто пояснював, що не може сьогодні-завтра приїхати з копіями документів до податкової для "рішалова", тому що документів майже сотня коробок, їх треба везти вантажівкою, вивантажувати в податковій із вантажниками, яких немає у штатному розкладі, а гроші, які податкова заблокувала сьогодні, потрібні завтра для виплати зарплати працівникам. 

Читайте также: Податкове пекло: Україна й досі входить до "пʼятірки" країн, які мають найгіршу у світі систему податків

Або просто не міг пояснити в податковій, що під час складання виробу змінюється його код, і вся діяльність фірми в податковій інспекції одразу потрапляє "до ризикової", а сама фірма починає працювати винятково в умовах розглядів із постачальниками, які не можуть законно отримати від фірми свій ПДВ. За підсумком із цією "ризиковою фірмою" просто припиняють працювати…

Крім цих новин, щодня приходять звістки про затримання або вручені підозри на прикордонних митницях… Махінації із заниженнями "митних платежів" – основна тема для митарів. Навіть не відверта контрабанда, а саме заниження платежів — основа корупції на кордоні. Але тут прихований дуже важливий нюанс. До складу українських митних платежів входить здебільшого ПДВ на імпорт. Входить ПДВ, який митним податком став тільки за часів "податкової спец-операції "а-ля Азаров". А власне митні збори та інші збори, пов’язані саме з митною діяльністю, рідко перевищують 10% вартості. 

Читати також:  Як батькам, вчителям та іншим небайдужим громадянам контролювати процес відбудови закладів освіти

Часто мита немає зовсім. Тобто основну суму платежів на кордоні становить саме ПДВ. 20% і більше від вартості вантажу або товару, тому що нараховується не на вартість, а на ціну + транспорт + страховку + мита тощо. Саме для зниження цього платежу і працюють "сірі схеми" заниження інвойсів, заміни кодів товару, тощо.

Здавалося б, яка різниця? Величезна! За нормально працюючої податкової системи всередині країни, весь незібраний ПДВ на кордоні має бути додано ПІСЛЯ продажу або використання товару (вантажу) усередині країни, і тоді жодних втрат для бюджету країни немає і не буде. Тобто інспектори митниці, яких "пресують" і саджають за махінації з ПДВ на кордоні, спокійно можуть заперечити, що цей податок не пропадає для країни, а збирається всередині. Але ні… В Україні ж створено злочинний механізм, яким внутрішній податок перетворено на митний, за нього сотнями на рік саджають інспекторів митниці, а тисячі підприємців оббивають пороги судів у пошуках справедливості:

Реально ж цей податок на кордоні, на відміну від реальних митних платежів, все одно повністю компенсується в бухгалтерському обліку. Усе питання стоїть тільки, що треба заплатити одразу під час перетину кордону, а не врахувати в бухобліку потім. 

Якщо все так просто і податок компенсується підприємцю, навіщо шукати можливості його знизити і давати варіанти заробити держчиновникам на кордоні? Тільки тому, що він — величезний, цей податок! Наприклад, якщо я купив вантажівку з причепом для перевезень вартістю 100 тис. євро, то мені цю вантажівку "Вольво" або "Сканія" дадуть в розстрочку, і я заплачу до початку роботи лише близько 20 тис. євро — цілком підйомна цифра для початку транспортного бізнесу! Але на нашому кордоні я повинен буду заплатити ще від 30 до 45 тис. євро у вигляді мита (небагато) і ПДВ (непідйомна сума) для авансу в бізнесі! А якщо вантажівок кілька? 

Звісно, одразу буде розглянуто варіанти: везти "в чорну", тобто тільки за хабарі чиновникам, або знижувати вартість для сплати з цієї вартості ПДВ. І це при тому, що в обліку в мене може вистачати грошей у вигляді ПДВ, але тільки в обліку податкової! Заблоковані накладні, просто зупинені в спробах не повертати ПДВ підприємству тощо. 

Мені пощастило, я починав у бізнесі інакше. На самому початку незалежності України ми працювали без ПДВ. Взагалі без ПДВ! Як у штатах, наприклад! Уявляєте?! 

Зокрема, у транспортних послугах (у США немає навіть податку з продажів на послуги транспорту). І працювали ж якось, бюджети поповнювали, сім’ї годували, бізнеси розвивали. Прийшло "геологічне диво" в податкову інспекцію і… почалося знищення бізнесу, податкової системи, почалася ПДВ-сифікація економіки, довелося всій країні починати створювати паралельні системи обліку (для податкової і для себе), пішли в рознос взаємовідносини бізнесу і власне податкової системи.

Читати також:  Великий страйк фермерів Польщі. «Серед вимог не тільки Україна, але чомусь блокують саме український кордон»

Про проблеми та методи їх вирішення в нашій податковій системі я писав ще кілька років тому. Але владу ці проблеми чомусь не цікавлять. На ПДВ створено такий жирний механізм крадіжки і знущання над підприємництвом знизу доверху, що треба тільки чекати іншу владу, яка захоче цей механізм зруйнувати.

Що ж потрібно зробити просто зараз? Якщо уряд справді хоче позбутися корупції на митниці, нескінченних походів підприємців до судів з митних тем, зберегти хоч трохи ще кадрів на митниці, тому що останніх затримують уже пачками…

НЕОБХІДНО:

1. Прибрати ПДВ з кордону. Повністю.  Якщо так треба, то можна залишити нарахування ПДВ у митній декларації, але без перерахування грошей. Тобто зробити так, щоб інспектору митниці було абсолютно все одно на зазначену в митній декларації суму ПДВ! Оскільки інспектор відповідає тільки за повну оплату митних зборів і зборів, за правильність віднесення товару (вантажу, комплектуючих…) до тієї чи іншої товарної позиції (залежить розмір мита, квоти, дозволу тощо) і за відсутність контрабанди (прихованих вкладень, заборонених до ввезення товарів-вантажів і т.д.).

2. Зобов’язати імпортерів (декларантів) кожну декларацію реєструвати в податковій базі даних після митного "очищення" протягом розумного терміну. Не більше 7-10 днів з моменту фактичного митного оформлення. Або самій митниці "синхронізувати" декларації між митницею і податковою. А імпортер тільки зобов’язаний буде підтвердити декларацію, що "висить" після митниці і не "проведена" в податковому обліку, і його імпортний ПДВ з’явиться і в його обліку, і в податковій інспекції. 

Якщо треба буде заплатити за декларацією, імпортер зобов’язаний буде заплатити в наступному податковому періоді. Жодних втрат для бюджету не буде взагалі! Зате скільки буде знято корупційних ризиків з митниці, податкової! Скільки не буде нескінченних судових розглядів з митницею і податковою! Скільки часу і грошей у бізнесу звільнитися для робочого процесу, а не для тупих розборок із державними органами! Тільки тому, що система побудована так, щоб ці розборки (махінації, фальсифікації, маніпуляції…) обов’язково були між бізнесом і державою, цю систему треба зруйнувати!

Що треба для того, щоб зробити таку дію на кордоні?

Лист Мінфіну України про змінений порядок оформлення митної декларації та порядок контролю відповідності даних з кожної декларації в податковому обліку підприємств. Можна і постанову Кабінету Міністрів.

 Але що в цій дії дуже важливо: жодна гривня податків не вислизає з-під контролю держави, всі облікові дії в податковому обліку будуть повністю відповідно до чинного законодавства. Такою дією просто прибирається корупційний фактор з кордону і нічого більше! Казки про те, що "половина" підприємств пропадає після оформлення імпорту на них – вже давно не актуальні. Усі підприємства-імпортери, після такої дії, будуть навіть під подвійним контролем і митниці, і податкової інспекції.

Читати також:  Як російськоцентричний "герой України" роками лобіює інтереси рашистів у Верховній Раді

Дуже важливо, що митниця займеться своєю безпосередньою діяльністю, за яку її також буде легше моніторити: знищенням потоків контрабанди, контролем за правильністю нарахування саме митних платежів, чистотою у своїх лавах і відсутністю корупції у своїх лавах. Тієї корупції, яка багато в чому формується і створюється на базі маніпуляцій з імпортним ПДВ. Та й податкова інспекція отримає потужний механізм контролю за імпортом, за прибутковими цінами в обліку підприємств. Крім того, розвиваючи цей механізм, можна буде надалі значно "задавити" "лівий"-кешевий бізнес на базарах, лотках тощо.

Саме так було після митно-податкової реформи в Грузії. Я там був років 8 тому і зустрічався з втілювачами цієї реформи, обмінювався досвідом. Коли запитав про контрабанду, мені відповіли, що виключено повністю. Просто тому, що навіть протягнувши контрабанду через кордон, бізнес нічого з нею не зможе зробити, тому що жоден торговець у країні не візьме в торгівлю товар, який не стоїть на обліку "митниця-податкова". Порушника тут же "закриють". Просто і зрозуміло.

Зараз рівень синхронізації великих баз даних, навіть на рівні держави, цілком дозволяє реалізувати це завдання для України. Реалізувати і розвивати, щоб не було контрабанди, щоб не було подвійних касових апаратів у супермаркетах, щоб не було "китайських кварталів сірого імпорту" на наших ринках тощо.

Якщо такий підхід, звісно, взагалі цікавий нашим податковим і митним органам у країні. Або їхні керівники (вже якісь повністю безликі) й надалі щипатимуть від потоків контрабанди та кешу з базарів, або їм треба починати робити хоча б прості кроки в бік наведення ладу на кордоні, з ПДВ та іншим.

Олександр Захаров, спеціально для видання «Аргумент»

(Російською мовою можна прочитати тут).

В тему: 

 • Боротьба проти спільноти хапуг
 • 78% українців вважають, що саме президент відповідальний за боротьбу з корупцією
 • Одесса в заложниках порта
 • Аграрії Болгарії блокуватимуть надходження українського зерна
 • "Україна дев’ятий рік не визнає, що перебуває у стані війни"
 • Одесса в заложниках порта
 • Що отримала Україна, а що – рф від зернових домовленостей
 • Як зерновий "прецедент" у Лівані допоможе Україні викривати російське мародерство 
 • Великий дерибан. Хтось наживається на серіалах, хтось на барабанах, а нардеп Шахов на сиренах тривоги
 • Все заради перемоги грошей, все заради фронту наживи "слуг народу" та їх друзів
 • Внутрішній фронт. Корупційна система "Шлях" – «можуть собі дозволити»

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший