Нещодавно в українському освітньому просторі спалахнув скандал навколо нового підручника з історії України для 11 класу, виданого видавництвом «Ранок». Критики звинувачують авторів видання в політичній заангажованості, непропорційному висвітленні ролі чинного президента Володимира Зеленського та його команди, а також у завищеній ціні.
У відповідь на критику видавництво опублікувало офіційну заяву, яка, втім, не відповіла на низку ключових питань (ви можете ознайомитись з нею за посиланням або в кінці нашого тексту).
Ціна у чотири рази вища за собівартість
Одним із основних предметів критики стала ціна підручника – 600 гривень (на офіційному сайті видавництва), що майже в чотири рази перевищує його собівартість у 135 гривень згідно з документами, оприлюдненими в системі ProZorro. Особливе обурення викликає той факт, що держава вже заплатила 11 мільйонів гривень за тираж у 83 тисячі примірників, однак підручник все одно продається за завищеною ціною.
У своїй офіційній відповіді видавництво "Ранок" обійшло питання ціноутворення, зосередившись натомість на процесі створення та рецензування підручника.
Зеленський на кожній сторінці, герої війни – на маргінесі
Іншим об’єктом критики стала непропорційна кількість зображень президента Зеленського та представників його адміністрації порівняно з військовими лідерами та героями російсько-української війни.
Марія Воротило, вчителька історії, зазначає у своїй критиці:
"Чому у темі про 2014 рік про волонтерів говоримо, а тут тиша? Хіба "Повернись живим" не зробили чудо? Назвіть імена найвідоміших людей або фондів, які доклали значні зусилля, аби врятувати країну у цьому вільному падінні."
Журналістка Оксана Тороп додає:
"Тепер про самі факти і контекст. Реформаторська діяльність Зеленського. Недоторканість та закон про імпічмент. Норм. Але мене зачепило "Велике будівництво"… На цю програму постійно виділяли нові і нові мільярди, забиваючи на армію та правоохоронні органи."
Народна депутатка Ірина Геращенко закликала "не фальсифікувати історію" та "не впарювати політику":
"Чергова «Рухнама» від Зеленського. Не встигли книгарні здати в макулатуру комплекти «промов президента», як міносвіти розродилося підручником історії для 11 класу з його фото.
Історія ще не сказала своє слово про роль Зеленського, не поспішайте.
Не варто фальсифікувати історію, бо тут ані слова про непідготовку до війни, Стамбульскі домовленості, арешти бойових командирів, яйця по 17 і тд.
Не варто впарювати політику замість історії і гратися в вибори.
Для українських дітей війна – це частина повсякденного життя, бомбосховища і нічні атаки. Підручники мають розповідали про справжніх героїв, які врятували Київ, звільнили Херсон, пройшли пекло Бахмуту і Авдіївки.
Про Володимира Вакуленка і Вікторію Амеліну. Про нашого Володю Кочеткова, який в 2014 створив Аеророзвідку, а команда Зеленського навіщось ліквідувала цей підрозділ МО в 2020.
Згадую інавгурацію Зеленського. Він закликав не вішати в кабінетах його портрети. Але зараз його фото тулять на щоденники, зошити і підручники. Це вульгарно.".
Видавництво у своїй заяві стверджує, що "ретельно відбирали ілюстративний матеріал" і що "кожна ілюстрація підручника повинна доповнювати його текстовий матеріал, допомагати якнайповніше розкривати тему", однак не пояснює відсутність знакових постатей війни – командирів "Азову", генералів Залужного, Марченка та інших.
Передчасність викладання "живої історії"
Критики також наголошують на передчасності включення до підручника з історії подій, які ще тривають і щодо яких немає достатньої історичної дистанції для об’єктивної оцінки.
"Дивіться, у нас, насправді, між істориками є своєрідна домовленність – ми не обговорюємо професійно події, яким менше 5 років. Бо минуло занадто мало часу, ми ще не є об’єктивними, не всі наслідки можуть бути очевидними," – зазначає Марія Воротило.
Видавництво "Ранок" у відповідь стверджує: "Додати розділ про повномасштабне вторгнення в підручник для одинадцятикласників — це наше свідоме рішення. Ця тема залишається актуальною для нас, і, як би нам усім не було від цього боляче, про це потрібно говорити, зокрема й на уроках у школі, зокрема й на уроках історії."
Відсутність контексту підготовки до війни
Особливу увагу критики звертають на відсутність контексту щодо скорочення фінансування армії напередодні повномасштабного вторгнення Росії на користь програми "Велике будівництво". Юрій Ніколов, журналіст-розслідувач, зазначає: "Як на мене, підручник історії про 2021 рік мав би починатись цитатою Зеленського: «Мы можем увеличить армию в два-три раза, но тогда, например, не сможем строить дороги. Для нас это проблема»."
На ці закиди видавництво також не надало чіткої відповіді.
Психологічний аспект для учнів
Не менш важливим аспектом критики є психологічний вплив такого матеріалу на учнів, які безпосередньо пережили і продовжують переживати ці травматичні події.
"Важко говорити про Ірпінь з дітьми, які тікали звідти у 2022 році і бачили підрив дамби. Важко говорити з харківськими малюками, особливо із Салтівки. Діти з півдня переважно мовчать і нічого не коментують. Весь цей матеріал проходить по всіх їхніх тригерах," – підкреслює Марія Воротило.
Видавництво у свою чергу заявляє, що "усвідомлює, наскільки важкою є тема війни для багатьох людей і як важливо правильно доносити цю інформацію в той час, коли наша боротьба за незалежність ще триває."
Офіційна позиція видавництва «Ранок» щодо ситуації із підручником «Історія України. 11 клас»
Видавництво «Ранок» уже 28 років спеціалізується на створенні навчальної літератури. Для нашої команди важливо, аби українські школярі мали змогу вчитися за якісними виданнями, що подають сучасну, актуальну та, найголовніше, корисну для їхнього всебічного розвитку інформацію. Усі підручники видавництва розроблені відповідно до чинних вимог і стандартів, з урахуванням навчальної програми.
Таким є і підручник «Історія України. 11 клас» авторів Олександра Гісема, Олександра Мартинюка та співавтора Акіма Галімова: над текстом працювали Олександр Гісем та Олександр Мартинюк, Акім Галімов готував інтерактивні та відеоматеріали. Цей підручник, як і всі навчальні матеріали видавництва, пройшов ретельну перевірку незалежними методистами, науковцями та експертами, що дали свої зауваження та рекомендації до наповнення, викладу тем, ілюстративного матеріалу тощо. Перед початком конкурсного вибору підручників учителі-практики протестували нове видання на уроках і також залишили відгуки, які наша команда врахувала.
Зрештою, під час відкритого конкурсного вибору кожен педагог може обрати той підручник, який вважає найкращим для себе особисто. Те, що багато вчителів з усієї країни обирають підручники видавництва «Ранок», свідчить про їх якість, надійність та ефективність у навчальному процесі.
Над новим підручником з історії України працювали досвідчені автори та науковці: Олександр Гісем — кандидат історичних наук, розробник модельних навчальних програм з історії України; Олександр Мартинюк — учитель, методист. Вони є співавторами багатьох підручників з історії. Щоб зробити наші підручники ще більш сучасними та цікавими для учнів, ми доповнюємо їх інтерактивними розробками. Саме так почалася співпраця з Акімом Галімовим, журналістом, продюсером, автором низки історико-документальних проєктів. Для нових підручників з історії України він надав авторські відеоматеріали, зокрема уривки з проєкту «Реальна історія». Завдяки цьому ми змогли створити видання, що полегшують роботу вчителя та мотивують учнів до вивчення минулого своєї країни.
Для нашої команди історія — це більше, ніж наука про минуле. Це також наука про теперішнє та його зв’язок із минулим. Вивчення сучасних подій, зокрема тих, які відбулися зовсім нещодавно та свідками яких ми є особисто, є не менш важливим, ніж розуміння попередніх епох. Особливо, коли ці події залишаються актуальними для нас й сьогодні та визначають наше майбутнє завтра.
Зважаючи на це, хочемо відповісти на деякі закиди щодо нашого підручника «Історія України. 11 клас». По-перше, у ньому відсутні будь-які наративи чи прояви російської пропаганди. Ми чітко зазначаємо, що цю війну почала Росія, а мета її агресії — знищення української державності та української нації. Прикро, що не всі змогли зрозуміти контекст та розрізнити причину від привода.
По-друге, додати розділ про повномасштабне вторгнення в підручник для одинадцятикласників — це наше свідоме рішення. Ця тема залишається актуальною для нас, і, як би нам усім не було від цього боляче, про це потрібно говорити, зокрема й на уроках у школі, зокрема й на уроках історії.
По-третє, ми ретельно відбирали ілюстративний матеріал для нашого видання. Кожна ілюстрація підручника повинна доповнювати його текстовий матеріал, допомагати якнайповніше розкривати тему. Це основний критерій під час вибору світлин для всіх розділів підручника.
Ми усвідомлюємо, наскільки важкою є тема війни для багатьох людей і як важливо правильно доносити цю інформацію в той час, коли наша боротьба за незалежність ще триває. Команда видавництва «Ранок», більша частина якої мешкає та працює в Харкові, розуміє це як ніхто інший. Карти воєнних дій, детальні інфографіки та схеми, додаткові фото та факти — усе це з’явиться в підручниках пізніше. Як хтось правильно зауважив, це має бути тільки тоді, коли вся інформація буде опрацьована та систематизована істориками.
Ми вдячні за турботу про якість освіти українських дітей. Видавництво відкрите до аргументованого фахового обговорення питання контенту підручників та шкільних програм з історії. Це один із найважливіших предметів у шкільній програмі. Бо це наука не тільки про наше минуле, а й про теперішнє, про зв’язок між ними. А той, хто його розуміє, безперечно, зможе будувати і майбутнє.
Що далі?
Ситуація навколо підручника з історії України для 11 класу порушує важливі питання про те, як і коли варто вводити в освітній простір матеріали про сучасні події, хто має визначати історичну значущість сучасників, і як забезпечити об’єктивність у викладенні нещодавніх подій.
Ця дискусія відображає справжню складність викладання "живої історії" – подій, які все ще розгортаються і які безпосередньо вплинули на учнів. Видавництво, здається, приділило пріоритет фактичному висвітленню нещодавніх подій, тоді як критики стурбовані психологічним впливом на учнів та можливою політичною упередженістю.
Це піднімає важливі питання про те, коли сучасні події повинні входити до навчальної програми з історії і як їх представляти чутливо, особливо коли урядовці, які зараз перебувають при владі, є суб’єктами цієї історії. Критики роблять слушні зауваження щодо необхідності більш збалансованого висвітлення та більшої чутливості до травмованих учнів.
Компромісним рішенням могло б бути надання ширшого історичного контексту, визнаючи, що повна історична оцінка нещодавніх подій потребує більше часу та перспективи, або пропонування необов’язкових додаткових матеріалів, а не обов’язкового змісту для іспитів.
Міністерство освіти і науки України поки що офіційно не відреагувало на скандал. Експерти закликають до більш прозорого та збалансованого підходу до створення навчальних матеріалів з історії сучасної України.
—
+ Поки нема коментарів
Додати перший