Сьогодні Світлий понеділок

Другий день Великодніх свят – Світлий понеділок. В цей день продовжується возвеличення подвигу Христа, що переміг смерть і пекло.

Після Божественної Літургії духовенство разом з вірянами проходять навколо храму. Процесія заходить в усі чотири кути і сповіщає Євангеліє на чотири сторони світу, лунають святкові дзвони. Цьогоріч Світлий понеділок проходить в умовах воєнного стану та небезпеки нових ракетних обстрілів, тому українців закликають бути обачними.

Християнські обряди в Україні тісно переплелися з народними звичаями, що корінням сягають глибини віків, часів, коли слов’яни обожествляли сили природи. Інші назви Світлого понеділка – Поливаний, Обливаний, Волочильний – походять від ритуалів зустрічі весни, пробудження природи.

Найбільш поширеною традиція обливати дівчат водою є в західних регіонах країни. За словами місцевих мешканців, в селах ввечері молодь збиралася коло церкви і молоді парубки обливали водою дівчат, щоб продемонструвати свою симпатію. Дівчина, зі свого боку, повинна була подарувати крашанку. Проявлення такої уваги до дівчини часто говорить про майбутнє весілля, тому старше покоління поблажливо ставиться до молодіжних розваг.

Обливання чистою холодною водою має значення очищення тіла і душі і відсилає нас до обряду Хрещення. В деяких країнах Європи також існують схожі звичаї: обливання себе, інших людей, а подекуди і будинків, чистою джерельною водою як символ весняного очищення.

У Світлий понеділок є традиція ходити в гості до родичів, друзів, пригощати один одного великодніми смаколиками, освяченими у церкві напередодні. “Христос воскрес!” – вітаються люди в цей день і обмінюються писанками. Діти відвідують своїх хрещених батьків, дідусів і бабусь, несуть їм пасхи та крашанки. Ті, в свою чергу, пригощають малих солодощами.
Ще одним проявом святкового настрою стали гаївки у супроводі дівочих хороводів. Ці обрядові пісні присвячені весні та початку робіт у полі, називають ще веснянками, риндзівками, гагілками, ягілками.

Читати також:  ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 1 грудня

На фоні відродження національної культури, інтересу до історичних звичаїв предків народні гуляння у Світлий понеділок проводять у етнографічних музеях просто неба. Однак цьогоріч з огляду на воєнний стан та небезпеку ракетних обстрілів традиційних обливань водою та гулянь не буде.

Що можна робити на Світлий понеділок

Поливаний понеділок вважався святом радості та примирення. Влаштовувалися застілля, ходили у гості та чекали гостей до себе. У багатьох регіонах України зберігся давній обряд "волочіння", що дуже нагадує колядування на Різдво.

Це традиційне обходження будинків молоддю з вітальними піснями. Пісні часто були наділені гумором, а гурт від будинку до будинку ставав усе більшим, бо приєднувалися все нові й нові дівчата та хлопці.

Пісні на Поливаний понеділок мають назву "риндзівки". Здебільшого їх співали парубки. Натомість "волочильники" отримували цукерки. Ще одна традиція Поливаного понеділка – обмінюватися крашанками й писанками. 

Діти обов’язково провідували близьких родичів, повитух і хрещених, передаючи від батьків гостинці. Це були паски, калачі та крашанки. Маленькі гості отримували смаколики у відповідь і несли їх додому.

У деяких регіонах України весь Світлий тиждень був поминальним. У понеділок поминальний обід влаштовувався вдома. Цей тиждень називали "Дідовим", оскільки поминали дідів, тобто пращурів.

Обливання водою – обряд також народний, що має дохристиянське коріння. Особливо такі розваги полюбляє молодь. Вважається, що цілюща вода цього дня зміцнить здоров’я та захистить від хвороб на цілий рік.

Що не можна робити на другий день Пасхи

Великдень – найбільше християнське свято. Вважається святом серед свят і найвеличнішою урочистістю. Тому в понеділок  немає посту й не можна сумувати. На другий день Пасхи не можна:

  • прибирати та прати;
  • садити городи й поратися у дворі;
  • наводити лад на кладовищах, на могилах родичів;
  • шити, вишивати та прясти;
  • сваритися, сперечатися, з’ясовувати стосунки.
Читати також:  На Полтавщині затримали на хабарі у 200 тис. грн головного архітектора міста Лубни

Цього дня можна лише відвідати могили родичів і поминати їх за родинним столом. Слід відпочивати, святкувати й вітати одне одного зі святом.

Джерело

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший