The Moscow Times: компанії з країн ЄС в обхід санкцій поставили обладнання для проекту «Новатека» на 580 мільйонів євро

Після початку війни в Україні європейські компанії продовжили постачати обладнання російський проект «Арктик СПГ 2», поставляючи для нього свою продукцію на сотні мільйонів євро в обхід санкцій.

Про це йдеться у спільному розслідуванні видання The Moscow Times та некомерційній організації Arctida.

"Арктик СПГ 2" – проект компанії "Новатек" з видобутку та виробництва зрідженого газу на Гиданському півострові. Його почали будувати у 2019 році спільно з французькими, китайськими та японськими інвесторами. 60% проекту належить «Новатеку». Одним із найбільших акціонерів «Арктик ЗПГ 2», поряд із засновником «Новатека» Леонідом Міхельсоном, виступає бізнесмен Геннадій Тимченко, друг президента РФ Володимира Путіна.

За даними російської митниці, з моменту запровадження Євросоюзом заборони на постачання будь-якого обладнання для виробництва зрідженого газу в травні 2022 року і до кінця січня 2024 року «Арктик СПГ 2» отримав від європейських компаній продукцію на 580 мільйонів євро. Приблизно половина цієї суми припала на 2022 рік. 2023-го до Росії ввезли обладнання на суму понад 220 мільйонів євро, а в січні 2024-го — на 24 мільйони євро.

Найбільшими постачальниками "Арктик СПГ 2" виявилися компанії з Італії (112 мільйонів євро), Франції (31,6 мільйона євро), Німеччини (25 мільйонів євро), Нідерландів (12,8 мільйона євро) та Іспанії (8 мільйонів євро).

Основним постачальником обладнання для «Арктік СПГ 2» у 2023 році стала італійська Nuovo Pignone SRL, яка виробляє обладнання для енергетичної галузі. Вона відправила до Росії продукцію на 41 мільйон євро. Серед французьких компаній найбільшим постачальником стала компанія Optaperiph, яка поставила в РФ теплоізоляційні вироби, клапани та інше обладнання на шість мільйонів євро. Німецький конгломерат Siemens, який оголосив про свій вихід з російського ринку невдовзі після початку повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну, поставив у 2023 році свою продукцію для «Арктик СПГ 2» на суму понад 4,8 мільйона євро.

Читати також:  WSJ: Через санкції кількість інцидентів, пов'язаних з безпекою авіаперевезень у росії, зросла майже вдвічі

У розслідуванні уточнюється, що європейське обладнання для «Арктик СПГ 2» завозять у РФ головним чином через Китай, оскільки у будівництві модулів проекту задіяно щонайменше п’ять китайських компаній. Однак частина обладнання надходить безпосередньо з ЄС. Наприклад, 11% італійських поставок у 2023 році надійшли безпосередньо з Італії.

Як пояснив експерт з нафтогазового ринку Михайло Крутіхін, виробникам досить складно відстежити кінцевого замовника, якщо постачання йдуть через посередників. "Але часто буває так, що постачальник знає, хто його кінцевий споживач, тому змову на якомусь рівні, можливо, з кимось із менеджменту повністю виключати не можна", – додав експерт.

Директор Arctida Ілля Шуманов зазначає, що частина обладнання, яке поставляється для «Арктик СПГ 2», «досить специфічна». «Тому ми вважаємо, що менеджери європейських постачальників мали розуміти, в яких проектах воно може бути використане», — сказав він.

Фото: НОВАТЕК

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший