TikTok як зброя гібридної війни: російські спецслужби атакують Польщу через соцмережі, розпалюючи ворожнечу між поляками та українцями

Польща стала одним із ключових союзників України після повномасштабного вторгнення: прийняла мільйони біженців, передала значні обсяги озброєння і залишається найважливішим логістичним вузлом для ЗСУ.

Саме тому, на думку експертів, Росія активно веде проти неї дезінформаційні кампанії, особливо в соцмережах. Засновник польського військово-інформаційного проєкту WarNewsPL Матеуш Бронцель розповів виданню "Вот Так", як працюють російські боти, які соцмережі є найвразливішими та чому спецслужби Польщі не справляються з російською пропагандою. 

Увага на TikTok

Матеуш Бронцель уже не перший рік спостерігає за роботою, яку російські спецслужби ведуть у польських соцмережах. На його думку, вони діють агресивно і масштабно, охоплюючи всі найпопулярніші в Польщі платформи – Twitter, Facebook, YouTube, Instagram. Однак особливе занепокоєння у дослідників викликає популярний серед молоді тікток.

"Я вважаю, що багато поляків у моєму віці – 30-40 років – недооцінюють той пропагандистський потенціал, який має тікток. На жаль, але він просто колосальний. Ця соцмережа насамперед працює з молоддю. Варто визнати, що працює дуже ефективно. Довго шукати російську пропаганду польською мовою тут не треба – дуже швидко вискакують профілі, які явно штучно прокачуються ботами. У них повно інформації, яку поширюють російські та навіть білоруські державні ЗМІ", – ділиться спостереженнями експерт.

ДОВІДКА. Заснований 2022 року Матеушем Бронцелем WarNewsPL – один із найвідоміших у Польщі військово-інформаційних проєктів, що спеціалізується на висвітленні воєнних конфліктів і безпекових питань, публікуючи актуальні новини та аналітичні матеріали.

За його словами, через тікток російські спецслужби передають не лише і не стільки сухі пропагандистські факти, скільки намагаються викликати емоційну реакцію, успішно формують настрої, які хочуть викликати в польському суспільстві. При цьому під пропагандистськими роликами нерідко вимикаються коментарі, щоб заблокувати критиків."

"Візьмемо, приміром, ролик, під яким стоїть 120 тис. лайків, коментарі відключені. Однак алгоритми тікток за рахунок такої великої кількості позитивних реакцій поширюють цей ролик, збільшуючи його охоплення. Таким чином російська пропаганда здатна тією чи іншою мірою досягати більшості польських користувачів цієї соціальної мережі. І я можу з упевненістю сказати, що саме тікток, у якому створені в Росії профілі стрімко розганяють дезінформацію, несе більшу відповідальність за формування в Польщі антиукраїнських настроїв", – вважає співрозмовник "Вот Так".

Матеуш Бронцель. Фото: личный архив

Матеуш Бронцель. Фото: особистий архів

Про те, що у своїх дезінформаційних кампаніях Москва робить особливу ставку на тікток, причому не тільки в Польщі, попереджають й інші провідні дослідницькі організації в західних країнах. Брукінгський інститут (США) відзначивзазначив зростаючу російську присутність у цій соціальній мережі з початку повномасштабного вторгнення в Україну. Унікальні характеристики TikTok: алгоритмічне поширення інформації, акцент на контенті, а не на міжособистісних зв’язках, культура створення мемів – на думкуна думку багатьох експертів, роблять його ідеальною зброєю гібридної війни.

Міфи про український терор і слов’янське братерство з Росією 

Один із популярних наративів, які російська пропаганда намагається донести до жителів Польщі через соцмережі, – необхідність відмовитися від допомоги Україні. За даними аналітика Матеуша Бронцеля, у цьому напрямі Кремль досяг успіхів: різниця між тим, що було на початку війни, коли вся країна з ентузіазмом допомагала українським біженцям, і тим, який вигляд мають суспільні настрої нині, – дуже велика."

"Це значною мірою результат саме роботи росіян. Мені часто буває соромно за поляків, коли я бачу коментарі, залишені у твіттері, фейсбуці чи тіктоці, з нападками на українців, які перебувають у моїй країні легально, працюють, платять податки, асимілювалися. Іноді досить подивитися на коментарі в профілях різних українських закладів у Польщі – там часом розігруються справжні ідеологічні війни", – ділиться своїми спостереженнями Бронцель.

Читати також:  Аккумуляторы 65 Ач (ампер час) от Компании "А-МЕГА АВТО"

Визначити, які коментарі пишуть боти, а які живі люди, досить складно. Дослідження Бронцеля показують, що російська пропаганда вибудовувала свої наративи в польському інфополі роками, ретельно вплітаючи їх в інформаційний порядок денний не лише на політичному, а й на побутовому рівні."

Так, активно розповсюджуються відео вуличних опитувань поляків щодо ставлення до українців, змонтовані так, аби більшість відповідей були антиукраїнськими. Такі ролики збирають десятки негативних коментарів.

 Широкого розповсюдження набувають пости, в яких йдеться про те, як багато української молоді в польських містах (акцент на тому, що вони не хочуть захищати свою країну). Частина роликів висвітлюють злочини українців, звертаючи увагу навіть на звичайні бійки. Кожен такий випадок може тривалий час кочувати різними соцмережами, де особливо підкреслюється національність, як, наприклад, розповідь про те, що українці нібито тероризуютьтерроризують "корінних мешканців" міста Бжег. Ряд відео формують вкрай негативний образ українців.

"На жаль, якщо бути гранично чесним, між нами та українцями досі залишаються деякі невирішені історичні питання. Росіяни це все дуже добре бачать і з радістю вбивають клин ще глибше", – зазначив експерт.

Крім цього Бронцель виявив у тіктоці низку профілів, які "рекламують" слов’янське братерство з росіянами. За його спостереженнями, у польських соцмережах дедалі ширше поширюється образ Путіна як захисника традиційних цінностей, просуваються думки, що поляки набагато ближчі до росіян, ніж до українців. З’являється дедалі більше профілів, які, наприклад, перекладають польською популярні російські пісні, показують, як чудово жити в Росії.

Так, відео з Путіним, яке закликає не вірити, що росіяни – вороги Польщі, зібрало майже 73 тисячі лайків і близько 7 тисяч репостів. Серед 6,5 тисячі коментарів – сотні (польською мовою) позитивні. Користувачі закликають вірити Путіну більше, ніж польському уряду, називають його другом і братом.

"Хочу звернути вашу увагу, що особливо останнім часом у тіктоці буквально один за одним з’являються профілі змісту "полячка у Москві" чи "в мене є хлопець з Москви". Йде таке відбілювання, романтизація образу росіянина. Щоб молодь, яка сидить у тіктоці, не думала і не пам’ятала тих злочинів, які росіяни скоювали в Грузії, в Україні або навіть проти власних опозиціонерів", – розповів Бронцель.

Наприклад, понад 90 тисяч лайків зібрало відео, на якому двоє дівчат із російським і польським прапорами та хлопець у шапці-вушанці танцюють чомусь під українську фольклорну пісню. Серед кількох тисяч коментарів більшість – проросійські, багато з них написані польською мовою.

Небезпечний Twitter

Ще восени 2023 року Єврокомісія назвалаTwitter (тепер соцмережа Х) найбільшим джерелом російської дезінформації в західних країнах. Починаючи з грудня 2023 року російські спецслужби проводили у соцмережах, зокрема й у твіттері, "Операцію Підсікання": вони розповсюджували серед користувачів проросійські та антиукраїнські меми, згенеровані штучним інтелектом. Частина з них була польською мовою і спрямована на громадян Польщі. Їхні цілі співзвучні з тими, які переслідують пропагандисти в тиктоці: послабити підтримку України і створити негативний образ українських біженців.

Всього впродовж 2024 року, за даними польського проєкту Demagog, що бореться з російською дезінформацією, у польських соцмережах було опубліковано опубліковані близько 327 тисяч антиукраїнських постів і коментарів – чимало з них у твіттері (майже 85%).

Щасти, на відміну від тіктока твіттер має більше обмежувальних механізмів для протидії російській пропаганді. Так, у соцмережі є функція "примітки спільноти" (community notes), що дає змогу користувачам з метою поліпшення якості загальнодоступної інформації спільно додавати контекст до твітів, які можуть вводити в оману. <

За ключовими словами (написані польською фрази "зупинимо українізацію", "це не наша війна", "стоп бандеризації") у стрічці Х можна знайти сотні постів і коментарів. Серед великої кількості анонімних профілів можна виявити і польських політиків.

Читати також:  Порівняння коробок передач

Наприклад, темі України присвячена частина твітів депутата Європарламенту та кандидата в президенти Польщі, нещодавно виключеного з правопопулістської партії "Конфедерація" Гжегожа Брауна. У себе на батьківщині він скандально відомий різкою антиукраїнською риторикою. У своєму твіттері Браун закликає"зупинити українізацію Польщі" та повторює інші популярні в соцмережах російські наративи. На нього підписані понад 265 тисяч осіб.

Пост Гжегожа Брауна в X

Пост Гжегожа Брауна в X

Ще один колишній представник "Конфедерації" (зараз віцепрезидент невеличкої проросійської партії "Безпечна Польща") Пьотр Панасюк теж дуже активний у твіттері, де його читають понад 15 тисяч осіб. У середньому щодня він публікує щонайменше 10 постів, більшість із яких переповідають російські наративи щодо України. Панасюк – один з активних учасників блокади українського кордону взимку 2024 року. Через кілька днів після участі в блокаді він прибувна форум Міжнародного руху друзів Росії, що проходив у Москві, де виступали Марія Захарова та Олександр Дугін, і який проходив у Москві.

На думку Бронцеля, картина, яку показують соцмережі – насамперед тікток і твіттер, – про те, як сильно поляки не люблять українців, не відповідає реальній ситуації. Однак у міру того як соцмережі день за днем нав’язують цю точку зору польським користувачам, їхня кількість зростає. Бронцель вважає, що щонайменше найближчими місяцями цей процес триватиме. Зупинити його без наявності чіткої загальнонаціональної стратегії протидії російській дезінформації неможливо, резюмує експерт.

Бронцель упевнений, що росіяни роблять велику ставку на так званих "корисних ідіотів" – громадян Польщі, які легко сприймають російські наративи і самі починають їх поширювати. Саме вони стають ключовими рознощиками дезінформації в соцмережах."

"Я вважаю, що сьогодні боротьба з дезінформацією в тому ж тіктоку та твіттері має стати пріоритетом. У Польщі ми досі не робимо абсолютно нічого, щоб зупинити поширення в інтернеті такого контенту. І мене дуже дивує відсутність реакції на це з боку компетентних органів моєї країни на четвертий рік війни в Україні", – каже аналітик.

Останні соцопитування підтверджують заяви Бронцеля про те, що російській пропаганді вдається схилити на свій бік частину польського суспільства. Так, більшість молодих поляків віком до 30 років симпатизує та готові голосувати за партію "Конфедерація", відому своєю різкою антиукраїнською риторикою. Дослідження показують, що негативне ставлення поляків до українців дедалі помітніше зростає – особливо серед молоді.

"Польський" Telegram

В інформаційній війні, яку веде сьогодні Росія, важливе місце займає месенджер Telegram, де можна створювати канали для обміну інформацією. Для російських пропагандистів це один із ключових інструментів поширення свого контенту як усередині країни, так і за її межами. Прямо зараз у Польщі налічується близько 4 мільйонів користувачів месенджера.

"У Польщі телеграм поки однозначно програє за своєю популярністю іншим великим платформам. Поляки використовують його здебільшого для комунікацій, а журналісти, експерти, любителі геополітики – для пошуку інформації про військові конфлікти, якої на цій платформі дійсно дуже багато", – розповідає Бронцель.

"Вот Так", вивчивши польський сегмент телеграму, виявив у ньому мережу каналів (більше ніж 10. – Ред.) в умовній "патріотичній" ніші, що ведуться польською мовою й активно поширюють проросійський та антиукраїнський контент. Як правило, це невеликі канали з аудиторією, що не перевищує 10 тисяч підписників.

Один із них, Czas Honoru, який читають трохи більше ніж 5 тисяч осіб, цитує Дмитро Медведєва, розповідає про перемоги Радянської армії за часів Другої світової війни та репостить Z-блогерів. Один з адміністраторів каналу, підписаний як Радослав Броніславович Шуйський, має на аватарці польський і російський прапори, а у відомостях про себе написав: "Головне розвідувальне управління Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації". Національність Шуйського невідома. Пости на каналі, які публікуються від його імені, написані польською мовою без помилок, що впадають в око.

Читати також:  Як бізнес з російським присмаком намагається перешкодити ініціативі на користь України

Пост в тг-канале Czas Honoru

Пост у тг-каналі Czas Honoru

"Питання в тому, чи дійсно ці канали створюють поляки, чи ми маємо справу з черговою інформаційною операцією росіян. Я все-таки схиляюся до думки, що тут ми більшою мірою маємо справу з діяльністю російських спецслужб", – зазначає Матеуш Бронцель.

На межі поразки

Аналізуючи контент і динаміку зростаючого впливу російських наративів у польських соцмережах, експерт доходить невтішного висновку: Польща та інші західні країни поступово програють віртуальне протистояння з Росією. У консервативно налаштованих громадян дії Кремля викликають дедалі більше симпатії."

"Якщо за кілька місяців Путін і Росія перестануть бути символом імперіалізму або анексії сусідніх країн, а натомість стануть символом традиційних цінностей, ми цю війну вже програли. З одного боку, ми маємо слабку Європу, яка якоюсь мірою соромиться своїх традиційних цінностей. З іншого боку, Росія робить все, що хоче, і аргументує свої дії традиціоналізмом. Так, коли Путін запровадив репресивне законодавство щодо ЛГБТ, це викликало підтримку в багатьох поляків", – зауважив експерт.

Він упевнений, що методи дії російських спецслужб мало змінилися з першої половини ХХ століття, просто в їхньому розпорядженні з’явилися нові потужні інструменти впливу на громадську думку. Соціальні мережі – одне з найбільш значних знарядь гібридної війни.

Ставка на хаос

Аналіз Матеуша Бронцеля і його команди показує – перші півроку після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в польських соцмережах не було помічено особливої присутності російських пропагандистських тез. Дезінформаційна кампанія почалася влітку 2022 року.

"Після відносної стабілізації лінії фронту, зрозумівши, що Києва їм не бачити, вони розгорнули великий наступ у кіберпросторі. Мета була очевидна – відбити у європейців і поляків будь-яке бажання надавати будь-яку допомогу Україні", – підкреслив співрозмовник "Вот Так".

Президент Украины Владимир Зеленский и премьер-министр Польши Дональд Туск во время пресс-конференции в Варшаве. Фото: Marek Antoni Iwaczuk / SOPA Images / LightRocket via Getty Images

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск під час пресконференції у Варшаві. Фото: Marek Antoni Iwaczuk / SOPA Images / LightRocket via Getty Images

Бронцель звернув увагу, що результати цієї кампанії не були миттєвими, знадобилося досить багато часу, щоб поляки почали приймати нав’язувану їм картину світу. Результати масштабної дезінформаційної кампанії почали з’являтися лише впродовж останнього року і досягли піку напередодні президентських виборів у Польщі, які заплановано на 18 травня 2025 року."

"Я сам зовсім нещодавно слухав інтерв’ю з одним із кандидатів у президенти, який говорив, що поразка України – не в інтересах Польщі. Під час іншого виступу він уже заявив, що допомогу Україні необхідно припинити (подібні заяви зробив кандидат від партії "Конфедерація" Славомір Ментцен, який у передвиборчих опитуванняхопитуваннях йде на третьому місці. – Ред.). Українське питання взагалі стало однією з головних тем у виступах кандидатів", – зазначив експерт.

Дослідникам поки не вдалося знайти ознак того, що в Москві зробили ставку на якогось кандидата, якому надають інформаційну підтримку. Їхнє головне завдання в польських соцмережах, на думку Бронцеля, незмінне – сіяти внутрішній хаос і доводити неприязнь до українців до максимуму.

Іван Лисюк, опубліковано у виданні "Вот Так"

Читайте також: 

  • Російська пропаганда в Іспанії: дика дичина
  • Як Путін через мережу «Русскіх домов» продовжує ґвалтувати Європу
  •  «Российское телевидение — это самое настоящее биологическое оружие»
  •  “Медиаклубы” спецслужб РФ в информационной войне против соседних стран
  • Як Путін краде промови в нацистських військових злочинців
  • Русская культура всю свою историю лелеяла чмо — и оно выросло, расцвело
  • Западные компании которые намерены до последнего финансировать армию российских захватчиков

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший