Вбрання королеви: як за допомогою одягу політики демонструють своє ставлення до України

У політиці імідж кандидата може вплинути на його перемогу чи поразку на виборах, а лідера країни – на міжнародні відносини, підтримку чи санкційний тиск на державу, яку він представляє. Значну роль у цьому відіграють дії, заяви та навіть гардероб політичного лідера, який зазвичай контролюють іміджмейкери чи піар-агентство.

А ще саме за допомогою одягу чи аксесуарів світові лідери можуть передавати певні політичні меседжі. Зокрема, «висловлювати» свою підтримку або незгоду із якимись подіями. Як усе це виглядає на практиці та які послання могли транслювати представники різних країн щодо України, про це пише видання RFI.

Значення має усе, або як створюють імідж 

Що таке імідж політика, як на це впливають його поведінка, заяви та одяг, а ще які сенси можуть нести звичайні предмети під час протокольних зустрічей — добре знає PR & GR технолог та імідж-психологиня Ольга Канська. Дослідженню цього питання та роботі з особистими брендами вона присвятила останні 18 років свого життя.

«Імідж має багато складових. Наприклад, габітарний імідж — це одяг, аксесуари, взуття, запах, фізична форма, силует, зачіска, макіяж. Кінетичний — це постава, хода, міміка, жести, рухи тіла. Вербальний — це тембр голосу, дикція, інтонація, а також культура мови, грамотність мови», — розповідає Канська.

За її словами, одне з завдань PR технологів — створення цілісного іміджу клієнту, щоб не виникало розбіжністей між його складовими. 

«Наприклад, невідповідність кінетичного іміджу з габітарним — це коли тендітна дівчинка у сукні у квіточку йде скукожена, розмовляє басом чи ще щось. Тоді у того, хто це бачить, у нього щось резонує, ніби щось неприємне, або погане… Або, наприклад, людина виглядає шикарно, шоколадний костюм, пальто Max Mara, шкіряні якісь дорогі туфлі, а вимовляє вголос якусь маячню, і в тебе вже руйнується стереотип серйозної, зрілої людини», — пояснює фахівчиня.

Важливість гарного іміджу політика чи публічної особи важко переоцінити, адже від цього може залежати не тільки його особиста реалізація, а й успішність усієї політичної партії. Поганий імідж однієї особи навіть може спричинити негативні наслідки для всієї країни, коли мова йде про її лідера або уповноваженого представника на міжнародній арені. 

«Наприклад, візьмемо будь-якого президента, він не може відкрито сказати: я хочу, щоб ви зробили те й те для моєї країни. Будь-який політик грає якусь роль для того, щоб виконати у межах своїх обов’язків якісь завдання. І щоб ця роль була зіграна якісною та грамотною, вона має бути і формою, і за змістом продумана. І це питання не тільки спічу/заяви, а й того, як він жестикулюватиме, у що одягнений і що люди запам’ятають після того, як він виступив», — наголошує PR & GR технолог. 

Велика робота фахівців 

Звісно, над іміджем політика найвищого рівня працює ціла команда фахівців. Вони також ретельно продумують його стратегію публічної поведінки, офіційні заяви та певні меседжі, які він хоче донести не висловлюючи їх вголос. Останнє, часто, відбувається за допомогою елементів гардероба, певних символічних дарунків, якими обмінюються публічні особи, або інших предметів, присутніх на офіційних зустрічах.  

Читати також:  Як український філософ-ухилянт Баумейстер розповідав "харошім рускім" яка Україна тоталітарна країна

«Коли ми говоримо про зустріч політиків, багато фахівців, PR технологів та інших, звісно, намагаються зчитати те, що вони могли "сказати". Ось Байден зустрічався з Сі, дуже багато хто стежив за цією зустріччю, як вони будуть одягнені, як вони будуть йти, що вони будуть не прямо говорити, а на що натяки давати», — каже Канська. 

Спеціально для української редакції RFI Ольга Канська проаналізувала світлини з різних офіційних зустрічей президентів, політиків та публічних осіб за останні два роки та розповіла які меседжі щодо України на них можуть бути закладені. 

Гелловін 2023 у Білому домі

31 жовтня 2023 року у Білому домі відбулася традиційна вечірка з нагоди Гелловіну.

Держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен одягнув сина на захід у костюм Зеленського, а доньку — в одяг кольорів українського прапора. 

На думку Ольги Канської, у вбранні дітей Блінкена можуть бути закладені певні сенси, які побудовані на асоціаціях та образах, які є у підсвідомості людей. 

«Які асоціації викликає ця картинка, де діти в костюмах прийшли в гості на Гелловін? Діти прийшли в гості і ми зобов’язані їх впустити в будинок. Також, вони знали куди йдуть, знали «тему», а в цьому випадку, — те, що відбувається у світі. Яке може бути продовження цієї картинки? Їм дадуть подарунки», — пояснює фахівчиня.

За її словами, костюми дітей Блінкена також викликають думку про те, що президент Володимир Зеленський там, де Україна, що він є її невіддільна частиною і представником свого народу.  

«Можлива наступна філософська думка: двері в Європу, у цьому випадку в США, для Зеленського та для України відчинені. США готова дарувати подарунки. А якщо ми згадаємо як діти в Америці на Гелловін кажуть погрожуючи: "цукерки або життя!?" То точно нам вирішили дати "цукерки"», — підсумовує Канська.

Зустріч перших леді України та США

20 липня 2022 року перша леді України Олена Зеленська зустрілася з президентом США Джо Байденом та його дружиною Джилл Байден у Вашингтоні. Для цього заходу Зеленська обрала білий костюм та блакитні туфлі, а Джилл Байден – одягла сукню з квітковим принтом та жовте взуття.

Олена Зеленська та Джилл Байден у Вашингтоні. 20 липня 2022

Олена Зеленська та Джилл Байден у Вашингтоні. 20 липня 2022 © Olenazelenska.official / Facebook

Аналізуючи вбрання першої леді України Ольга Канська звертає увагу на крій її вбрання, зокрема піджака. Фахівчиня зауважує, що в образі Зеленської «немає динаміки», натомість піджак має форму прямокутника, який у людей асоціюються зі стійкістю, дисципліною, міцністю, мужністю, безпекою та надійністю. Усе це може нести сенс стійкості та незламності першої леді, які являє собою Україну.

«Люди сильно асоціюють квадрати та прямокутники з практичними речами, тому вони викликають почуття довіри та авторитету. Для своїх костюмних ансамблів Олена вибирає прямі силуети, це визначає її класичну, стильову особливість.

Адже в основі ділового образу лежить класичний стиль, заснований на елементах чоловічого, англійського костюма. А класика — це і є прямокутні форми. Можливо вона, не бажає підкреслювати свою жіночність, а навпаки, бажає підкреслювати свою «мужність/маскулінність». Ґудзики у два ряди, нагадують стилістику мілітарі (двобортного жакета) — деталі, які ще більше, посилюють образ», — додає Канська.

Вбрання Джилл Байден, на відміну від одягу Зеленської, є більш легким та жіночне. Саме цю сукню з ромашками перша леді США раніше вдягала під час візиту в Ужгород, де вона відвідувала українську школу, перетворену на центр внутрішньо переміщених осіб на тлі повномасштабного вторгнення РФ.

Читати також:  Залужний думає про те, як виграти війну, а Зеленський – як не програти наступні вибори

«Судячи з фото, вона має привітний настрій. Фішка у їхньому вбранні — туфлі, жовті та блакитні. Це має сенс та додає цілісності загальній композиції. Вони як одне ціле. Глядач зчитує це як підтримку, що добре для всіх країн», — резюмує PR & GR технолог.

Борис Джонсон у зеленій краватці в Києві

1 лютого 2022 року Борис Джонсон, який на той час був прем’єр-міністром Великої Британії, зустрівся у Києві з президентом України Володимиром Зеленським. На заході Джонсон був у зеленій краватці, що одразу ж привернуло увагу ЗМІ та спровокувало припущення, що британський політик у такий спосіб проявив повагу до Зеленського, знаючи, що цей колір «присутній» у його прізвищі. 

Володимир Зеленський та Борис Джонсон у Києві. 1 лютого 2022

Володимир Зеленський та Борис Джонсон у Києві. 1 лютого 2022 © Офіс президента України

Джонсон дійсно раніше вже використовував свої краватки як меседж. Зокрема, за даними The Guardian,  у 2020 році він був у краватці з рибками, коли оголошував британцям про домовленості з Євросоюзом, пов’язані з Brexit. Ключовим питанням у цих домовленостях була зміна обсягів вилову риби в територіальних водах країни.

«Під час зустрічі у лютому 2020-го, багато політичних оглядачів розцінили зелену краватку Джонсона, як знак прихильності до українського президента. У квітні він одягнув блакитну краватку, і публіка поєднала її з пшеничним відтінком волосся британського політика: вийшли кольори прапора України. До костюма він одягнув зношені туфлі: ця відсутність лиску так само стала політичним жестом, що демонструє співчуття та розуміння важкої ситуації в Україні. Його костюм бюджетної марки Олівер Браун був таким самим, як і під час проголошення його перемоги на виборах», — розповідає Ольга Канська.

Після квітневого візиту британського політика в Україну президент Володимир Зеленський заявив, що таким чином Джонсон «демонструє максимально наочно: для свободи — немає перешкод. Для лідерства — немає перешкод».

«Що спадає на думку, коли ми бачимо зелений колір? Це колір зеленої трави, який викликає уявлення про нове життя та зростання. Можливо, краватка Бориса Джонсона несе меседж: "Україна не загине, у неї буде зростання і нове життя, вона розквітне"», — резюмує PR & GR технолог.

Вбрання королеви Максима та Бріджит Макрон

11 квітня 2023 року президент Франції Емманюель Макрон із першою леді Бріджит зустрілися у Нідерландах з королем Віллемом-Александром та його дружиною Максимою. Для цього заходу Бріджит вдягнула синє вбрання, а Максима — гірчичне. У ЗМІ одразу ж помітили схожість кольорів у їхньому одязі з українським прапором. 

Читати також:  ГУР ударило новым оружием по стратегическим военным заводам России

Президент Франції Емманюель Макрон із першою леді Бріджит, королем Віллемом-Александром та його дружиною Максимою. Нідерланди

Президент Франції Емманюель Макрон із першою леді Бріджит, королем Віллемом-Александром та його дружиною Максимою. Нідерланди © Peter Dejong / AP

«Тут можна провести паралелі з українцями, які на аватарці виставляють прапор України, або малюють на обличчі, прапор. Усі, хто носить одяг прапора України, як би морально "разом", це можуть бути меседжі: "я є частина України" або "я під вашим прапором", або "ми разом", "єдність"», — каже Ольга Канська. 

«Усе може бути не так однозначно»

За словами Ольги Канської, часто події, що відбуваються у політиці, зокрема, і у міжнародній, можуть мати більш глибинні сенси, ніж ті, що бачать звичайні люди.

Президент України Володимир Зеленський провів велику пресконференцію за підсумками 2023 року. 19 грудня, Київ

Президент України Володимир Зеленський провів велику пресконференцію за підсумками 2023 року. 19 грудня, Київ © Ігор Сьомко / RFI

«Ось президент України Володимир Зеленський, зараз він представляє усю країну. Він просто видатна людина, тому що він дійсно грає дуже багато ролей, які впливають на міжнародні відносини, на Україну, на життя кожного з нас.

На те, як швидко полагодять електромережі, як швидко приведуть до норми Київстар, як швидко дадуть нам зброю ту, чи іншу. І тут нам може здаватися, що він вдягнувся по-дурному або не поголився. Але він десь відіграє роль «свого» на міжнародній арені для того, щоб завоювати довіру, яку він потім перемикає на Україну, десь лобіює якісь питання і йому треба бути жорсткішим і відобразити це в одязі, формі, текстурі, адже усе має значення», — зауважує імідж-психологиня. 

За її словами, люди часто бувають дуже поспішні у своїх оцінках, та часто одразу ж після офіційних зустрічей політиків чи світових лідерів — хейтять їх у соцмережах. При цьому, вони можуть не розуміти справжньої стратегії їхніх дій та тих цілей які публічні особистості переслідують. 

«Усе може бути не так однозначно. Ми часто не знаємо, що є сама мета, а що інструмент у діях та вбранні. Не поспішайте критикувати. Адже, якщо ми візьмемо нашу владу, вона ж часто працює не на цільову аудиторію українців, а на іншу — міжнародну. Своїми діями, своїм зовнішнім виглядом, своїм іміджем. Різні цільові бувають», — зауважує імідж-психологиня.

Надія Бондаренко, опубліковано у виданні  RFI

Читайте також: 

  •  Журналісти розкрили "секретний проєкт" французької компанії Decathlon по обходу санкцій для продовження бізнесу в Росії
  • На Заході вважають що в Україні під дахом ОП Єрмаком будується "нова олігархія"
  • Адвокати дияволів. Хто захищає підсанкційних путінських олігархів у судах ЄС
  •  Конфлікт на узбіччі. Чому ніхто не намагається вирішити придністровську проблему
  • Нова блокада кордону, тепер це робить Словаччина. Що хоче UNAS?
  • FATF воліє поки не помічати фінансування тероризму країною-агресором

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший