Анастасія Радіна: Обман і бардак – ось реальний стан справ АРМА

В АРМА не можуть офіційно підтвердити, скільки арештованих активів насправді передано їм в управління. Голова АРМА публічно бреше про те, що у 2024 році дохід для держави від управління активами склав 12,3 млрд гривень — реальна сума доходу у шість разів менша. Більше того, АРМА почала приховувати від суспільства справжні результати своєї роботи.

Нарешті отримала від голови АРМА Олени Думи відповідь на мої запити від 13 і 14 лютого щодо того, скільки арештованих активів, за якими категоріями і якою вартістю є в управлінні АРМА, щодо яких з них укладено договори з управління і скільки доходу в бюджет України вони приносять.

По-перше, відповідь надійшла з грифом “для службового користування”. До цього відповіді на усі мої аналогічні запити АРМА надавала відкрито. Запитувана мною інформація підлягає оприлюдненню у звіті АРМА відповідно до закону. Оприлюднення інформації про кошти, отримані від управління активами, є обовʼязковим відповідно до закону про АРМА. Закон “Про доступ до публічної інформації” забороняє закривати грифом ДСК інформацію, яка оприлюднювалася раніше.

Отже, спроба очільниці АРМА приховати за грифом ДСК важливу інформацію про активи в управлінні держави і доходи від їх управління є незаконною. Тому звертаюсь до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини щодо необґрунтованого обмеження Агентством доступу до публічної інформації та до Офісу генпрокурора щодо перешкоджання діяльності народного депутата України.

По-друге, хоч на відповідь у АРМА пішов місяць, пані Дума так і не змогла підтвердити ані наявність у реєстрі 72 000 чи то активів, чи то ухвал, про які вона заявляє, ані те, що “в роботі АРМА 40% активів” https://bit.ly/4hNRj6O.

Натомість, я ознайомилася із переліком ухвал про передачу активів, які надходили в АРМА за рік. Ця інформація не дає жодного розуміння про справжню кількість активів в АРМА.

Читати також:  Про так звану "евакуацію", на якій піариться влада: через соціально-економічні труднощі переселенці повертаються на окуповані території та в прифронтові міста - Лубінець

За моїми власними підрахунками, виконання ухвал, отриманих АРМА за 2024 рік – на рівні приблизно 10%. За даними Рахункової палати, станом на червень 2024 року АРМА виконала лише 20% ухвал https://bit.ly/422N41k, що надійшли з 2022 по середину 2024 року. Заяви очільниці АРМА про те, що 40% чи то ухвал, чи то активів виконані та в управлінні, лишаються або голослівні, або мають на меті свідоме дезінформування.

Далі — ще страшніше. У медіа пані Дума не стримується говорити, що дохід для держави від управління арештованими активами за 2024 рік складає 12,3 млрд гривень, тут дослівно https://bit.ly/4iwCved. Оскільки пані Дума не накладала гриф ДСК на свою відповідь на мій аналогічний запит, датований кінцем жовтня 2024 року, то скористаємось нею: за 2024 рік дохід від управління активами і арештованими грошовими коштами в сумі на той момент склав 2,1 млрд грн, ось документ: https://bit.ly/41CQZ4X.

Результат за підсумками всього 2024 року суттєво не змінився. Це підтверджує сама Олена Дума у своєму пості від 31 грудня 2024 року: дохід від управління арештованими активами і грошима склав 1,17 млрд + 976 млн грн = 2,14 млрд грн, але аж ніяк не 12,3 млрд https://bit.ly/41H0LCZ.

Виходить, щоб оперувати солідніши показником у 12,3 млрд грн, пані Дума очевидно додала до свого скромного доробку арештовані у фігурантів кримінальних справ кошти на суму 10,5 млрд, які лежать на депозитах і в ОВДП (див скрін, а також доказ на офіційному сайті АРМА https://bit.ly/4ijYXXN). Однак сума арештованих у фігурантів коштів жодним чином не є і не може бути доходом АРМА від управління арештованими активами — це абсурд, а керівниця органу, схоже, свідомо вводить суспільство в оману.

Читати також:  Зростання економіки України у серпні склало 3,5%

Тож будемо знати напевно: результат АРМА під керівництвом пані Думи від управління активами — 2,1 млрд, а цифри, які озвучує очільниця агентства, можна ділити мінімум на шість, щоб отримати близький до правди результат.

Страх пані Думи показати реальний стан справ зрозумілий: наступного тижня парламент планує розглянути законопроєкт №12374-д про реформу АРМА, який у тому числі торкається питання управління арештованими активами. Розумію, чому законопроєкт так не подобається голові агентства та її союзникам: найм’якші слова, якими можна описати стан управління арештованими активами в АРМА, — це обман і бардак, через який держава недоотримує мільйони гривень. Джерело: https://censor.net/ua/b3542379

Автор: Анастасія Радіна, народна депутатка України 9-го скликання, фракція «Слуга народу», експертка з питань боротьби із корупцією, судової та правоохоронної реформ; сторінка автора у Фейсбук

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший