Будапештський меморандум: правова безграмотність Зеленського та його оточення згубна для України

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРАЦЮЄ В УМОВАХ ТОТАЛЬНОЇ ПРАВОВОЇ ДЕЗОРІЄНТАЦІЇ. ПРЕЗИДЕНТ США ТРАМП І НЕ ПІДОЗРЮЄ, ЩО НЕВИКОНАННЯ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ ЗА БУДАПЕШТСЬКИМ МЕМОРАНДУМОМ ЧЕРЕВАТО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ.

Під час так званої сварки президентів у Білому домі був момент, який міг стати «моментом істини». На закид Трампа «у вас нема жодних козирів» Зеленський міг цілком толерантно заперечити: «Вибачте, містере Президенте, але є Будапештський меморандум про гарантії безпеки України у зв’язку з її відмовою від ядерної зброї, підписаний у 1994 Україною, США, Великобританією і Росією. За відомим висловом, угоди з Росією не варті паперу, на якому вони написані. Але ж це жодним чином не про США та Великобританію, правда?».

Предметом Будапештського меморандуму (БМ) дійсно є не якісь незрозумілі «запевнення», як зокрема сказав президент Зеленський в інтерв’ю американському блогеру Фрідману. Головним його предметом є саме гарантії безпеки України, яка під них, під ці гарантії, відмовилася від наявної у неї на той час ядерної зброї та її носіїв.

Слово «assurances» поза контекстом БМ, наприклад у неофіційному спілкуванні, або навіть і в його контексті – якби текст БМ було викладено тільки англійською – могло б тлумачитися і як «гарантії», і як «запевнення».

У випадку з Будапештським меморандумом таке повністю виключено.

5 грудня 1994 року Україна, Російська Федерація, Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії і США підписали Будапештський меморандум у чотирьох РІВНО АВТЕНТИЧНИХ примірниках англійською, українською та російською мовами.

Міжнародно-правова угода – не любовна переписка, де кожен чує те що хоче. Всі тексти БМ усіма мовами, якими вони викладені, мають однакову юридичну силу, що прямо зазначено в них самих.

Українською у Меморандумі сформульовано абсолютно чітко – «про ГАРАНТІЇ безпеки»; російською – «о ГАРАНТИЯХ безопасности». Відтак, тексти українською та російською мовами безальтернативно «лімітують» тлумачення англомовного тексту: ніяк інакше, крім як «гарантії», слово «assurances» в Будапештському меморандумі тлумачитися не може.

Читати також:  Бойко за 2022 рік задекларував мільйони рублів у росії та 78 гривень в українському банку, проте у виродка багата жінка

Крім того, тексти українською та російською бездоганно відповідають принципу правової визначеності – що з правової точки зору дуже важливо, і знову ж таки безальтернативно означає тільки одне: сторони Меморандуму взяли на себе зобов’язання щодо гарантій безпеки України, яка з огляду на ці гарантії відмовилася від наявної у неї на той час ядерної зброї та її носіїв – а не просто «підписали папірець ні про що».

Все це ще на початку січня було публічно роз’яснено ТУТ – в тому числі для Офісу президента Зеленського.

Саме з такого тлумачення БМ мав би виходити Президент України – зокрема в переговорах з Президентом США Трампом, які вже відбулися, і які ще можуть бути.

Це була б сильна переговорна позиція України. Без перебільшення, від неї залежить все – бо гарантії безпеки є гарантіями абсолютно в усіх сферах.

Невиконання зобов’язань щодо гарантій безпеки може потягнути за собою відповідальність за війну, та її колосально жахливі наслідки для України, услід за Росією, тих держав-підписантів Меморандуму, що відмовляються від виконання зобов’язань щодо гарантій безпеки України.

У Білому домі наразі розцінюють допомогу Україні у війні не як виконання зобов’язань щодо гарантій безпеки України за Будапештським меморандумом, а як добру волю США.

Це великий успіх довготривалих стратегічних ІПСО тих, хто і не збирався дотримуватися БМ. Вони не тільки добилися розколу серед гарантерів безпеки України тим, що зазомбували окремих підписантів Меморандуму «відсутністю гарантій» за БМ – вони таким чином фактично перетворили зазомбованих на своїх посібників.

І це ганебний провал української безпекової політики. Як внутрішньої, так і зовнішньої. Відповідальні за цю політику органи влади України та посадові особи, з президентами України включно, за десятиліття з часу підписання Меморандуму не зробили абсолютно нічого не тільки для напрацювання, разом з підписантами Меморандуму та ООН, механізмів забезпечення гарантій безпеки України відповідно до БМ – вони навіть жодним чином не протидіяли поширенню «дези» щодо «відсутності гарантій»! Ні в Україні, ні за її межами.

Читати також:  У суботу в Україні сніжитиме, вночі до 20° морозу, вдень до -14°

Все це у 2019 «дісталося у спадок» Зеленському – разом із тотальною корупційно-кримінальною системою, у яку його попередники перетворили державно-правову систему України.

При Зеленському ця злочинна система продовжує успішно існувати і діяти, вона буквально процвітає, і це є кращим доказом того, що Зеленський «успадкував» від попередників і відповідних управлінців – бо злочинною системою, її свавіллям керують управлінці, в тому числі з його оточення.

Офіс президента формує умови, в яких працює Президент України, в тому числі опікується правовим забезпеченням його діяльності.

Але яка правосвідомість і «кваліфікація» управлінців – таке й правове забезпечення. Лех Валенса, інші політики в Польщі знають, що БМ – це про гарантії безпеки, і повідомляють про це Президенту США Трампу. На Банковій – і чути про це не хочуть, і доказувати партнерам, щоб захистити інтереси України, не бажають.

Якщо нинішня хибна офіційна точка зору Президента України – що в Меморандумі якісь «запевнення», а не «гарантії» – не буде негайно змінена на належну, якщо вона не буде належно офіційно доведена до всіх держав-підписантів БМ – це буде непоправним ударом по Україні.

Про те, як в Україні неналежним офіційним тлумаченням ВСЬОГО ЛИШ ОДНОГО СЛОВА повністю паралізовано принципи верховенства права та донищується державність, можна прочитати ТУТ.

Аркадій Корнацький, юрист, народний депутат України VIII скликання

(Джерело).

Зображення вгорі: президент Росії Борис Єльцин (ліворуч), президент США Білл Клінтон (в центрі), президент України Леонід Кучма і прем’єр-міністр Великої Британії Джон Мейджор (праворуч) на церемонії підписання Україною Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Будапешт, 5 грудня 1994 року

Джерело

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший