“Український бізнес, який продовжує працювати в країні, сплачувати податки, та допомагати армії, все частіше задається питанням – чому російський бізнес продовжує працювати в Україні? Дійсно за два роки війни держава провалила конфіскацію російських активів в середині країни.
Останя гучна справа проти інвестиційного банкіра Ігора Мазепи та справа проти Київгуми підтверджує той факт, що правоохоронці діють упереджено. З однієї сторони ми бачимо швидку реакцію, проте за два роки війни компанія Брокард продовжує роботу, грубо порушуючи закон. Подвійні стандарти роботи правоохоронної системи більш як очевидно.
Росіянка Тетяна Володіна власниця Брокард переоформила свій бізнес на француза Філіпа Бенасена в розпал війни. Дана угода являється протизаконною, адже 3 березня 2022 року Кабінет міністрів України схвалив постанову №187 “Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації”. Дана постанова на початку війни заборонила будь-яку зміну майнових, корпоративних чи будь-яких інших прав, власниками яких виступають громадяни рф. Однак у травні 2022 року кіпрську компанію переоформлюють на французький холдинг Філіпа Бенасена. У вересні, попри заборону, відповідні правки вносять і в український реєстр.
Антимонопольний комітет України в червні 2022 року відмовив Філіпу Бенасену в купівлі компанії Брокард в росіянки. Причина, яку АМКУ вказав, це те, що розгляд таких справ відкладено до кінця військового стану. Проте за інформацією з джерел стало відомо, що після цього француз Філіп Бенасен тричі збирав та подавав документи на отримання дозволу купівлі Брокарду. Останні заяви надійшли 18 грудня 2023 р. від Philippe Benacin Holding і ТОВ “Алькор и Ко”. Французька компанія просить дозволили купити понад 50% в Indenon Holdings Limited та Nevioco Holdings Limited (м. Лімасол, Кіпр), яким належить мережа магазинів Брокард. Станом на 11.01.2024 заяви прийняті до розгляду, для опрацювання в АМКУ є тридцять днів. Важливо нагадати чиновникам, що незважаючи на війну, Брокард продовжує працювати в Україні. Російський бізнес Тетяни Володіної мережа “Л’этуаль” активно працює на окупованих територіях України. Зокрема працює 6 магазинів в Криму, а також в Донецьку та Луганську. Дана компанія на території України працює та сплачує податки до казни країни агресора, яка кожного дня вбиває наших громадян.
Магазини “Л’этуаль” в Криму
Дивує реакція українських правоохоронців, які просто роблять вигляд що не помічають кричущих порушень законодавства компанією «Брокард». Згідно з аналітичною системою youcontrol з 27 вересня 2022 року компанією володіє Філіп Бенасен.
Після протизаконного продажу росіянкою бізнесу в Україні, жоден з правоохоронних органів не розпочав розслідування за фактом протизаконного відчуження майна. Антимонопольний комітет України також сховав голову в пісок та не здійснив необхідних дій в зв’язку з тим, що компанія була придбана французом без згоди комітету.
Згідно законодавства, французу Філіпу Бенасену загрожує штраф до 5% обороту компанії Philippe Benacin Holding за 2023 рік. Фінансовий результат за минулий рік не відомий, але зазвичай фірма Бенасена заробляє декілька мільйонів євро на рік. Відповідно сума штрафу може становити 250 тисяч доларів. Сума не велика, враховуючи, що в Україні мережа заробляє за рік набагато більше. Через суди можна скасувати покарання, але для іміджу відомої марки — це сором на весь світ, що з ним працює Філіп та партнери.
Раніше ЗМІ повідомляли, що Кабінет міністрів України підготував список компаній, які підлягають націоналізації, через зв’язки з росіянами. Проте в останній момент компанію Брокард було вилучено з цього списку.
Враховуючи, що власниця мережі “ЛЭТУАЛЬ” Тетяна Володіна теж є фігурантом процесу, то українські органи влади повинні більш рішуче реагувати на кричуще порушення законодавства. Вона не визнає територіальну цілісність України, адже з 2014 року веде бізнес в окупованому Криму. Також магазини з продукцією “ЛЭТУАЛЬ” з’явилися в Донецьку та Луганську. Тому наявні підстави для того, щоб РНБО рекомендувала застосувати санкції щодо росіянки Тетяни Володіної та конфіскувати активи в Україні. Проте за два роки повномасштабної війни, органи відповідальні за санкційну політику заплющують очі на російський Брокард в Україні.
Чим довше йде війна, суспільство все частіше буде задавати не зручні запитання до діяльності правоохоронних органів, органів влади. Дозволивши Володіній переоформити Брокард, держава втратила можливість конфіскувати її актив – компанію. Тому в котре повернемося до питання адекватності правоохоронної системи: Мазепу можна, але Брокард ні?.”
Автор: Роман Портянко, аналітик ГО «Антикорупційний блокпост»
+ Поки нема коментарів
Додати перший