Костянтин Корсун: Чому Тік-Ток – це дійсно небезпечно

"Петиція про блокування Тік-Ток в Україні вже набрала майже 11 тисяч голосів з 25 000 необхідних. Особисто я завжди виступаю проти будь-яких блокувань для громадян – це суперечить правам людини та демократичним принципам, за які ми боремося. Інша справа – заборона використання держструктурами, і це якраз прийнятно. Але сьогодні розкажу чому Тік-Ток – це дійсно небезпечно.

Ця соцмережа збирає значно більше персональних даних, ніж інші соцмережі – про це вони самі повідомляють у своїй «політиці конфіденційності». Крім стандартних імені-прізвища-телефону-email, які ви вказуєте при реєстрації, Тік-Ток також отримує вашу IP-адресу, назву мобільного оператора, дані про часовий пояс, про марку та модель вашого пристрою, версію його операційної системи, тип мережі, роздільна здатність екрана, імена й типи додатків та файлів, шаблони чи ритми натискання клавіш, стан батареї, налаштування аудіо й під’єднані аудіопристрої. А також дані про приблизне місце знаходження користувача: по сім-картці, імені та локації Wi-Fi-мережі, а також з GPS – з дозволу користувача, який він, як правило, дає не особливо вникаючи.

Звісно, Тік-Ток збирає та аналізує дані з усіх фото та відео користувачів, визначаючи по ним геолокацію, окремі предмети, обстановку, певних людей по елементам обличчя й тіла.
І усі ці масиви даних потрапляють напряму до китайських розвідок та спецслужб. А КНР є другом нашого найзапеклішого ворога – і тому Тік-Ток слід розглядати як інструмент збору розвідданих в інтересах ворога. Недарма в США планують заборонити Тік-Ток на законодавчому рівні.

Хтось скаже: тю, та яку небезпеку можуть становити дурнуваті вірусні відео для підлітків? А от і ні. Ці відоси дивляться не лише підлітки, але й більш дорослі люди. Інколи навіть люди, які приймають політичні рішення національного рівня. І яким можна певним чином підготувати видачу відосиків для перегляду, що сформувати певні переконання та підказати певні висновки.

Читати також:  Мінсоцполітики в часи Лазебної розподілили сотні мільйонів гумдопомоги сумнівним фондам, — ЗМІ

Це такий собі «вовк у овечій шкурі». Тому я згоден, що Тік-ток – це очі ворожих спецслужб у твоєму смартфоні, так само як і Телеграм. До речі, схожу, але більш м’яку петицію про заборону Телеграм в державних органах – Офіс заблокував і не дозволив публікувати. Тому я не вірю в петиції. Не за цієї влади.

Але чи можливо технічно заблокувати Тік-Ток в Україні? Якщо коротко: теоретично – можливо, практично – ні. Тому що практична реалізація ефективних блокувань вимагає наявності не тільки великої кількості недешевих технічних засобів (яких наразі недостатньо), але також чіткого законодавчого, нормативного, адміністративного та організаційного забезпечення – чого також немає у сучасній Україні. Це є в КНР, Ірані, рф, кндр та інших країнах авторитарно-тоталітарного.

І не забуваємо, що блокування – це скринька Пандори. Сьогодні ви вимагаєте заблокувати собі відверто ворожий Тік-Ток, а післязавтра чиновники вже самостійно будуть вирішувати які соцмережі забороняти, оскільки вони «шкодять національній безпеці шляхом дискредитації владних інституцій».

Я ж продовжую наполягати, що у цифровізованому світі застарілі поліцейські методи заборон вже не є ефективними. Більш просунута частина громадян потребує роз’яснень та аргументів. Менш просунутій пофіг. От тільки їх завжди більшість, і саме це корінь більшості проблем інформаційної безпеки.

Тому я й намагаюся постійно пояснювати ці проблеми максимально доступною мовою: як для «просунутих», так і для «пересічних». Допомогти пересічним стати просунутими. Врятувати тих, хто хоче врятуватися. Врятуватися від пропаганди та цифрової дебілізації «роль кібербезпеки дещо перебільшена»(С)."

Автор: Костянтин Корсун, експерт з кібербезпеки. У 2000-2005 заступник керівника відділу боротьби з комп’ютерною злочинністю при Департаменті контррозвідки СБУ. Засновник та перший керівник CERT-UA. Колишній директор та співзасновник української кібер-компанії

Читати також:  Юрій Касьянов: Справедлива мобілізація

(Джерело).

Джерело

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший