Мотивація долучитися до Сил оборони України

«Все для фронту! Все для перемоги!» — з таким патріотичним закликом  Йосиф Сталін звернувся до громадян Совєтського Союзу під час свого виступу по радіо 3 липня 1941 року.  Кількома днями раніше ця думка була закладена в директиву Ради народних комісарів СССР. 

Слід зазначити, що тодішній совєтський уряд у стислі терміни  розробив програму перетворення країни в єдиний бойовий табір, підпорядкований єдиній меті — перемозі над нацистами. Чіткий і зрозумілий заклик підтримали всі верстви населення СССР. 

Про смертельну небезпеку, яка нависла над країною, совєтським громадянам нагадували й інші пропагандистські гасла: «У праці — як у бою!», «Фронту треба — зробимо!», «Нещадно розгромимо і знищимо ворога!», «Будь пильний!» тощо. Комуністичні функціонери дуже добре розумілися на важливості та ефективності візуалізації пропагандистського механізму як ідеологічного чинника.

По всій країні розклеювались плакати з різноманітними патріотичними сюжетами і гаслами. Мільйонні наклади різноманітних агітаційних матеріалів, створених талановитими художниками-плакатистами, справно  виконували свою мобілізуючу функцію. Професійно створені узагальнені образи героїв-захисників і підступних ворогів у максимально дохідливій формі пояснювали, підтримували і мотивували народ у боротьбі з брунатною навалою. 

Викликає подив, чому діючий український уряд досі не скористався досвідом не лише совєтського, але й американського чи англійського агітпропу часів Другої світової війни. Невже в нас бракує художників-плакатистів, спроможних мобілізувати свій талант для захисту Вітчизни? Невже Українська держава неспроможна організувати  тиражування агітаційних матеріалів, потрібних і для фронту, і для тилу?

Біля КПП при вході на територію військової частини, де мені довелось служити сорок років тому, бовванів совєтський пропагандистський баннер з промовистим написом: «Враґ хітьор і каварєн. В ньом звєріная злоба. Сматрі в оба!». 

У перекладі українською  — «Ворог хитрий і підступний. У ньому звірина злість. Дивись в обидва!» — агресивний московитський пафос й образність дещо втрачаються, однак подумав, що  саме гасло у добре продуманій рифмованій чи алегоричній  формі й належному художньому оформленні з успіхом цілком можна використати як елемент наочної агітації проти кремлівського супостата в одному з навчальних центрів ЗСУ.  Проблем з авторським правом, гадаю, не виникне.

Читати також:  Російські окупанти в Криму посилюють репресії лякаючись росту українських настроїв

Проблема в іншому. Чи все в Україні для фронту? Чи все в Україні для перемоги?..

В Україні існує Закон про мобілізацію. У статті 4 і статті 11 зазначено, що саме президент визначає форму, способи й інші складові мобілізації. Згідно Статті 106 Конституції України Президент «приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України».

Саме Президент ухвалює рішення про мобілізацію. Не уряд і не Верховна Рада. Бо згідно Статті 102 Конституції України Президент є главою держави і виступає від її імені. Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.

Стаття 17: «Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України».

Інакше кажучи, якщо не знаєш як діяти, то чини згідно Основного Закону держави, або в разі конечної потреби дотримуйся вимог Статуту ЗСУ. 

Добірка британських плакатів часів Другої світової війни із закликами обробляти землю, збирати метал та кістки на переробку тощо. Getty Images / «Бабель»

Олег К. РОМАНЧУК, PhD, шеф-редактор журналу «Універсум», для видання «Аргумент»

Читайте також: 

  • Внутрішній фронт. Корупційна система "Шлях" – «можуть собі дозволити»
  • Як через вибірковість влади до покарання своїх страдають інтереси держави
  • Мобілізація: що приховано за новими нормами і які наслідки вони вже мають
  • СБУ затримала ще трьох військкоматівців та посадовця ВЛК, які за хабарі «списували» ухилянтів
  • Голова Львівщини, у якого на потоці "ухилянти" тікали за кордон, тепер відмежувався від скандалу з Гринкевичем, з яким підписував числені угоди і позував на фото
  • Корупційна система "Шлях" почала серйозно шкодити іміджу влади, бо очолювана вона вірогідно її представниками
Читати також:  Що відбувається із законом про біологічне батьківство і чи зможуть жінки народжувати від загиблих воїнів

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший