Наприкінці жовтня стало відомо, що свояк колишнього голови СБУ Івана Баканова Олександр Беляєв протягом 2019-2020 готувався до переговорів із керівництвом рф, аж до рівня зустрічей з міністром оборони рф Шойгу.
Аналітичну записку про це оприлюднив звинувачений у держзраді Олег Кулініч. Це частина з тих матеріалів, які містяться на флешці, яка стала доказом проти Кулініча за епізодом по держзраді, де йому інкримінують співпрацю з Володимиром Сівковичем та ФСБ, зазначає видання Цензор.НЕТ.
Обвинувачений Кулініч зауважив у суді, що якщо флешці вірити, то тоді треба вірити і матеріалам по інших фігурантах. І першим здав свояка Івана Баканова Беляєва, якого на переговори уповноважив нібито сам президент Володимир Зеленський. Згідно з зачитаним президент нібито хотів зробити з Беляєва свого олігарха, а також відправляв його на переговори до Москви. Зокрема, і щодо звільнення моряків у 2019.
Кулініч також заявив, що наполягатиме на допиті Беляєва в суді. Після цього процес Кулініча для журналістів 16 листопада закрили.
Під час останнього відкритого судового засідання Кулініч не зміг пояснити Цензор.НЕТ, чому з усіх фігурантів флешки – там були файли про президента, колишнього голову СБУ, прем’єрміністра Шмигаля, голову ОП Андрія Єрмака – він обрав саме невідомого родича голови СБУ. Чому саме до цієї людини він привернув увагу?
Хоча, здається, це було геть не випадково. Адже якщо потягти за будь-яку доступну ниточку з біографії цієї людини, як мінімум оголюється скелет корупційної системи, що роками діяла в Україні. А якщо далі, то деякі ниточки таки тягнуть до Москви.
Відпочинок без трусів та мільйони для Зеленського
Наразі про Беляєва можна знайти дуже мало інформації в інтернеті. До заяв Кулініча він згадувався, здається, лише в трьох випадках.
У ЗМІ згадувалось, що він родич Баканова (вони одружені з рідними сестрами) і що він був радником голови СБУ. 2 роки тому нардеп Гео Лерос оприлюднив відео, зняте на приховану камеру, де партнер Беляєва Геннадій Лазутін розповідає, як Беляєв “обілечує на схемах в СБУ”.
“Є у мене партнер. Саша Беляєв. Він уже СБУшників “обілетив” на я є….ть яку суму. Ваня вирішує тільки через Першого. Хто б тобі що не п…в. Вирішує Перший і Серьога Шефір”, – розповідає Лазутін.
Лазутін та Беляєв – давні партнери.
І Лазутін, і Беляєв походять з Кривого Рогу. І люблять називати себе першими спонсорами “Кварталу”. Якшо послухати це ж відео, то там випливе, як Лазутін возив перші пів мільйона доларів від “донецьких” для “Кварталу 95”.
А ще Лазутін, Беляєв і Баканов засвітились під час спроби рейдернути ГЕС у бізнесмена Ігоря Тинного. Епопею як ділки заробляли на ГЕС, а потім при Баканові-голові СБУ завели на опонента купу справ, можна прочитати тут.
Третя згадка прізвища Беляєв стосується п’яної гулянки голих чоловіків на озері Свитязь, до яких викликали поліцію. Серед учасників місцева преса тоді опізнала сина ексзаступника міністра вугільної промисловості Віктора Шайтана, голову правління ПАТ “Нафтохімік Прикарпаття” Олександра Шиляєва, сина екскерівника СБУ Віктора Радченка та Олександра Беляєва.
Гулянка відбулась у 2017, а вже у 2019 не тільки Беляєва, але і Радченка стали згадувати в контексті так званого бекофісу голови СБУ.
До речі, існує думка, що саме завдяки зв’язкам Віктора Радченка Беляєву, Лазутіну та Баканову вдалось уникнути відповідальності у справі СБУ про Богуславську та Дибинецьку ГЕС, яку ділки за безцінь отримали від Фонду держмайна.
У версії звинуваченого у держзраді Кулініча з Беляєвим він познайомився у виборчому штабі Володимира Зеленського. Останній там працював “як один з організаторів президентської кампанії, який брав участь у ключових перемовинах. Як на території України, так і за кордоном”.
Водночас, автор поспілкувалась не з одним з представників штабу Зеленського. І ніхто не зміг згадати ні Кулініча, ні Беляєва. “Може, вони чимсь і займались, але не тим, чим ми. Я вам скажу, що ми і голову штабу Баканова не сильно бачили”, – розповів один зі співрозмовників видання.
“Про Беляєва я почув вже після перемоги Зеленського і у вельми специфічний спосіб – до нас прийшли люди в погонах і показали довідку про польоти в Москву і про поїздки там у машинах, на номерах, які не б’ються. При чому цю інформацію вони отримали від західних джерел”, – розповів конфідент Цензор.НЕТ.
За його словами, Беляєв був вхожий до президента через попередню історію бізнесу. “Вони там розкидали свої гроші то в рибу, то в ресторани. Беляєв, я так розумію, допомагав, коли вони працювали в Москві”,- каже співрозмовник.
Бізнес-партнер президента та росіян
Беляєв, точніше його родина, дійсно мала причетність до бізнесу президента. Але не через ресторани. А напряму.
Оскільки Беляєв закрив доступ до своїх соцмереж, то дізнатись про нього можна здебільшого аналізуючи його бізнесзв’язки.
В Україні на нього зареєстровано 14 підприємств. Більшість із них зараз у стані припинення діяльності.
Ще стільки ж компаній пов’язані з дружиною Беляєва Світланою, громадкою РФ, уродженою Лазаренко, чия рідна сестра є дружиною Івана Баканова.
Частину компаній Беляєвих youcontrol відносить до групи “95 квартал”. Є серед їхніх бізнеспартнерів і відомі особи. Наприклад, колишній футболіст Владислав Ващук та колішній керівник Федерації футболу України Андрій Павелко.
Були серед партнерів Беляєва і громадяни рф, зокрема, Вятчин Сергій Васильович та Олена Лєснова у ТОВ “Ямато Україна”.
Але це не все. Беляєв мав певний час досить тісні зв’язки з таким собі Едуардом Прутніком – членом команди Януковича, кумом Сергія Льовочкіна та людиною, яка мала досить розгалужені бізнес-зв’язки у росії. Прутнік виписував на Беляєва довіреності.
А ще на початку статті згадувався в контексті відпочинку без трусів такий собі Олександр Шайтан, який протягом 2017-2018 рр. обіймав посаду заступника директора ДП “Держвуглепостач” та підпорядковувався Федотову – довіреній особі Прутніка.
Частина бізнесу Беляєвих в Україні була пов’язана з ГЕС, частина – з торгівлею, ще частина – з будівельним бізнесом.
Серед компаній дві з досить екзотичними назвами – ТОВ “Алтай, компанія з розвитку проєктів” та ТОВ”Байкал-Інвест” (з КВЕД на добування нафти та вивчення суспільної думки). Це просто щоб ви розуміли, що не лише дружина-росіянка пов’язувала Беляєва з країною-агресором.
2 з цих компаній – “Енерготек” та ТОВ ПКФ Екоенерджі – якраз фігурували у конфлікті з бізнесменом Ігорем Тинним, де юристом Беляєва виступав Іван Баканов.
При цьому обидві компанії мали у 2011 – 2012 роках офшорну природу. Будемо чесні – це теж неабияк характеризує власника. Так, компанію “Енерготек” було оформлено на NewBridge Technologies в США, Беверлі-хілз (там живе сестра Беляєва), а ТОВ “Екоінвест” – на Carat Consulting & Trading Limited з Великобританії.
За даними торгового реєстру Великої Британії, директором Carat Consulting & Trading Limited,починаючи з 21.07.2016 виступав Журбенко Віктор Олександрович – уродженець Донецька, колишній громадянин України, а нині громадянин російської федерації. А найцікавіше, що до того як стати директором енергетичної компанії, чоловік, судячи з сайту пошуку роботи, претендував на посаду аж… адміністратора ресторану.
Крім бізнесу в Україні, Беляєв також мав компанії за кордоном. Наприклад, він з 2009 є засновником іспанської компанії “Berit Euroinversiones”. Там його партнером виступає не хто інший, як колишній заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
Але це не найцікавіший зв’язок Беляєвих. Світлана Беляєва є однією із засновниць ТОВ “Фіш-Хаус”(зараз ТОВ “Ретин”), частка в якому до 2019 належала Володимиру Зеленському.
Бізнес-партнерами майбутнього президента крім Беляєвої по ТОВ “Фіш Хаус” були брати Шефіри а також Лазутіна Наталія Володимирівна та Пікалов Олександр Вікторович, актор Студії “Квартал-95”.
Лазутіна – це дружина того самого Лазутіна, який згадувався на початку статті. Він – бізнес-партнер Беляєва в ГЕС.
У профілі дружини Беляєва можна знайти спільні фото з дружинами кварталівців та Оленою Зеленською, а також привітання першої леді з днем народження дітей. Що є ще одним доказом наближеності Беляєва до президента.
Але чи лишилась ця людина в оточенні президента – невідомо.
Цензор.НЕТ понад місяць тому відправив запит до пресслужби президента щодо Беляєва. Але ні від неї, ні після неофіційного звернення до Михайла Подоляка відповіді так і не отримав.
Тому довелося задовольнятись відповіддю інших структур.
“Ми перевірили Беляєва. Його дійсно готували до переговорів із Шойгу, але вони не відбулись. Думаю, зрозуміли, що він аферист. Зараз президент з ним не спілкується”, – зазначив співрозмовник видання у правоохоронних органах.
Беляєв та СБУ
Історія стосунків Беляєва та СБУ досить цікава. Кілька разів у ЗМІ він згадується як радник Баканова.
Коли автор випустила текст про Кулініча, то один з високопосадових правохоронців того часу надіслав таке повідомлення: “Я прізвище Беляєва дізнався в 2019. Він і Радченко-молодший сиділи в бекофісі і набирали СБУ для лейтенанта. Одного цікавив компромат, іншого – бабки”.
Пізніше до цих двох додався ще Андрій Наумов, якого, за однією з версій, теж привів Беляєв.
Колишні працівники СБУ розповідають, що на співбесіду з головою СБУ Бакановим практично неможливо було потрапити без погодження на це з його свояком Беляєвим.
За це він нібито мав прізвисько “пробір-дама” (за аналогією з Параскою Брюс при дворі Катерини II).
Автору довелось чути версію, що через Беляєва з посади директора ДКР СБУ та взагалі з центрального апарату спецслужби було усунуто генерал-майора Олексія Петрова, пізніше голову Закарпатської ОДА, а зараз керівника “Укрспецтехноекспорту”.
Сам Петров у коментарі Цензор.НЕТ цю версію звільнення заперечив, і сказав, що пішов з посади сам.
Трохи лайтовіше Беляєва описало ще одне джерело в органах.
“За моєю інформацією, Беляєв не був офіційним штатним радником ексголови СБУ Баканова. Він більше намагався впливати на кадрову політику, ніж впливав насправді. Беляєв хотів отримати вигоду від знайомства з Бакановим і впливати на різноманітні процеси, пробував самотужки вирішувати якісь питання, прикриваючись знайомством з ним”, – зазначив співрозмовник.
“Але це більше було його особисте бажання як афериста – отримати вигоду тут і зараз. Наприклад, взяв гроші за сприяння у призначенні на одну з державних посад, але в нього нічого не вийшло. Коли Баканов дізнався про такі схеми, то “відшив” Беляєва. До призначення Наумова він навряд чи має відношення”, – розповів правоохоронець.
Сам Баканов на запитання Цензор.НЕТ відповів, що Беляєв його радником не був і що вже кілька років з цією особою не спілкується.
“Наскільки я розумію, ви питаєте про Беляєва Олександра Володимировича? Якщо якогось іншого, уточніть, будь ласка. Перше, така людина мені відома як чоловік сестри моєї дружини, з яким я не спілкувався вже кілька років. Друге, він ніколи не був моїм штатним або позаштатним радником, тому ви не знайдете документів в СБУ, які б могли про це свідчити”, – написав Баканов.
“Відповідно, згаданий Беляєв ніколи не працював в офісі СБУ і не мав мандату чи якихось доручень від мене. Я не маю уявлення про будь-які його можливі пересування до Москви та їх мету”, – додав він.
Водночас, як стало відомо автору матеріалу, з 2015 по 2020 Беляєв здійснив 13 таких поїздок. Включаючи поїздку в Крим, де в Беляєва є майно.
Зважаючи на оприлюднене Кулінічем про переговори за участю Беляєва в Москві такі вояжі вже не здаються дивними. Питання – про що саме він там домовлявся. Адже, він там міг виконувати і бізнесові доручення, які були дуже цікаві росіянам.
Заробляти на газі та крові – хто такі чеські партнери Беляєва
Зараз, як вказують джерела Цензор.НЕТ, Беляєв мешкає за кордоном – у Чехії. Коли він виїхав – невідомо. В Рудиках, де в нього є будинок, його бачили востаннє в серпні 2022. Так само питання – як він виїхав. Попри те, що в Беляєва троє дітей, він не підпадає під дозвіл для багатодітних батьків, бо доньки вже давно повнолітні.
В соцмережах Беляєв присутній анонімно. І навіть цей його профіль Alex Bronco закритий. З профіля дружини зрозуміло, що принаймні не так давно вони мешкали в Чехії. Профілі доньок ще 25 грудня були відкриті, і з них видно, що вони дуже активно подорожують світом – живуть то у Парижі, то в Швейцарії, то на морських узбережжях.
При цьому впадає в око, хто лайкає сторінки дочок. Там не тільки кварталівці і Ващук, а й головний фігурант президентського списку контрабандистів Вадим Альперін. І Євген Ларін – колишній керівник Спецтехноекспорту, звільнений за накручування цін на боєприпаси, після чого втік у Чехію. Оскільки це не сторінки публічних осіб, де можна побачити досить рандомні лайки, то складається враження про певне коло знайомств.
Вже у cічні 2024 доньки Беляєва раптом закрили свої профілі у Facebook.
Втім, значно цікавіше, з ким веде бізнес сам Беляєв у Європі.
У Чехії Беляєв є власником двох компаній – LEO INTERNATIONAL GRUPP та ILS INVESTMENT GROUP.
В ILS INVESTMENT GROUP Беляєв зайшов лише в цьому році. Серед його партнерів – Мельничук Олександр. Про цю людину є лише одна згадка в публікаціях (про неї пізніше). А от другий парнер –Кліщар Владислав Леонідович, колишній помічник депутата-регіонала Олександра Єдіна та довірена особа на виборах президента Сергія Тарути.
До управління LEO INTERNATIONAL GRUPP крім Беляєва та Кліщара Владислава причетні також Беззубець Олександр та Леонід Кліщар (син Владислава Кліщара).
Як писав раніше Цензор.НЕТ, Кліщар причетний мінімум до двох дуже сумнівних оборудок.
Крім спільного бізнесу з Беляєвим Кліщар є власником ще двох компаній – EPI Group s.r.o. та Belanto.
Це ті самі компанії через які було вкрадено 118 мільйонів на заниженні ціни на ільменіт, який цим компаніям продала державна Об’єднана гірничо-хімічна компанія.
Читайте також: Справа про держзраду Кулініча – це свідчення про бардак у владі
Компанії фігурують у розслідуванні щодо колишнього голови ФДМ Дмитра Сенниченка.
Згідно з матеріалами розслідування НАБУ, в.о. директора АТ “ОГХК”, на виконання вказівок Сенниченка у 2020-2021 роках умисно уклав чотири контракти про продаж ільменітового концентрату із підконтрольною раднику Сенниченка Павлу Присяжнюку чеською компанією EPI Group s.r.o за заниженими цінами. А потім цей товар перепродали вже за ринковими цінами.
Присяжнюк був радником Сенниченка, якого згідно з матеріалами слідства йому порадив Сергій Шефір. Джерела Цензор.НЕТ назвали саме Присяжнюка неформальним куратором колишнього голови Фонду держмайна Сенниченка при організації схем по ОГХК.
Як встановило слідство, ільменітовий концентрат потім поставили підприємствам РФ та на територію тимчасово окупованого Криму. Ільменіт використовують зокрема і під час виробництва ракет. Тобто ділки не просто грабували державу, вони робили бізнес на майбутній крові українців, пролитій з 2022 року в повномасштабній війні.
Невідомо, чи над цими оборудками з ільменітом продовжують працювати НАБУ та СБУ. Але ця історія зацікавила національне відомство з питань організованої злочинності поліції Чеської Республіки, яке розпочало попереднє кримінальне розслідування через порушення міжнародних санкцій щодо торгівлі з росією.
Партнер Беляєва Кліщар також має бізнес в Україні. І там в кількох фірмах його партнером виступає Володимир Колот – він же засновник “Агро газ трейдингу” – ще однієї компанії-фігуранта справи НАБУ, яка грабувала Одеський припортовий. І чиї очільники отримали підозри у тій самій справі НАБУ. Правда, всі вони на той момент дивовижним чином встигли втекти за кордон.
У чеських фірмах Беляєва є ще один партнер – такий собі Олександр Беззубець. Кілька років тому, коли BELANTO хотіло брати участь у приватизації ОГХК, Беззубець представляв цю компанію на пресконференції як адвокат.
Раніше він був директором компанії ТОВ “Таргет Груп”, засновником якої виступав зять Гмиріна Володимир Колот.
Відтак чеська історія бізнесу Олександра Беляєва дуже тісно переплетена з діяльністю групи Гмиріна.
У справі НАБУ Гмирін проходить як організатор злочинного угруповання. Власне Гмирін і приніс Сенниченку схему заходу “Агро газ трейдингу” на давальницьку схему в ОПЗ, а з іншого боку зумів організувати “дах” цього процесу на Банковій. При цьому Гмирін розгортав свою мережу не лише в Україні, але й в Чехії. Судячи з усього, через Кліщара та Присяжнюка.
Наскільки відомо автору, Беляєв також фігурує в матеріалах НСРД по справі Сенниченка. От тільки ні він, ні Кліщар підозр не отримали.
Є ще один нюанс – красти на державних підприємствах не можна без відома СБУ. І якщо це відомство не зупинило цю схему 3 роки тому, значить хтось у ньому був у темі і в долі.
Тому версія, що Беляєв ніяк не впливав на роботу СБУ трошки кульгає.
І ще кілька вишеньок на торті, щоб ви не подумали, що згадка Беляєва в контексті ФДМ і ОПЗ якась випадковість.
За інформацією від джерел видання, у лютому 2020 в одній з поїздок в бік росії Беляєва супроводжував такий собі Євген Асташев. Останній – колишній військовий, працював на керівних посадах на заводі “Радіан” і в об’єднанні “Концерн Воєнпромсервіс”. А 2017-2019 був заступником голови Фонду держмайна, займався корпоративним управлінням держпідприємствами. Але найцікавіше, що з травня 2017 по липень 2019 Асташев очолював наглядову раду ОПЗ.
Також в розпорядженні видання є довіреність Сенниченка на Геннадія Лазутіна, давнього бізнеспартнера Беляєва.
І зрештою, Беляєв та Лазутін давно були вхожі в ФДМ, оскільки отримали там за безцінь Богуславську та Дибинецьку ГЕС.
Так само навряд чи є випадковістю присутність Беляєва у двох фірмах з гмирінськими поплічниками у схемах з ОПЗ та продажем ільменіту. У фірмах, у яких і сторінок власних немає. І вони не публікують вакансії для роботи. І розміщені за однією адресою.
Але справа про ФДМ не єдина. Місяць тому на Цензор.НЕТ вийшов матеріал про те, як партнер Беляєва Кліщар опинився в наглядовій раді словацької компанїі, через яку вивели гроші на зброю, які Міністерство оборони заплатило компанії “Львівській арсенал”. В рамках переказів грошей між компаніями-посередниками десь розчинились 4 мільйони євро. А зброя так і не була поставлена в Україну.
Майже в ті ж дні вийшов ще один матеріал про Кліщара, Беляєва і Беззубця. Сайт з назвою blackboxosint, на якому є лише два матеріали, виставив публікацію, шо вказані бізнесмени хочуть купити частку Parimatch у засновника Едуарда Швіндлермана. Як відомо, проти цієї компанії у березні були запроваджені санкції в Україні.
“Працівникам Parimatch вони представлялися співробітниками ЦРУ та співробітниками європейських спецслужб. У той же час акціонерам Parimatch вони були представлені як інвестори зі зв’язками в урядах США, Європи та України. У відкритому доступі інформації про Олександра Мельничука практично немає, в результаті аналізу даних відкритих державних реєстрів можна дійти висновку, що ця людина веде максимально потайливий спосіб життя. Починаючи з 2015 року відсутня будь-яка інформація про офіційне працевлаштування Олександра Мельничука в Україні, однак, за деякими даними, він представляється як співробітник Головного управління розвідки Міністерства оборони України”, – йдеться у матеріалі.
Отож, що маємо?
На Банковій ще з 2019 була інформація про дивні переміщення Беляєва в Москві. Але там на них якщо і відреагували, то не зразу.
Бізнес Беляєва протягом багатьох років був пов’язаний із сумнівними схемами.
Його чеські партнери – фігуранти мінімум 2 кримінальних проваджень в Україні, де зокрема йдеться про постачання товару для виготовлення російської зброї. Ці ж люди причетні до компаній, які зірвали контракти на постачання зброї Україні. В рамках чого зникли мільйони євро. І ті ж люди, не виключено, намагаються отримати акції одного з найбільших операторів грального бізнесу, який опинився під санкціями через зв’язки з Росією.
Втім, як запевнили співрозмовники видання, наразі кримінальні провадження у питаннях, які стосуються саме підслідності СБУ, по Беляєву не ведуться.
“У матеріалах по справі Кулініча він фігурує в контексті можливої участі в перемовинах по звільненню українських моряків. Але зрештою, коли стало зрозуміло, хто такий Беляєв насправді, від цього процесу його відсторонили”, – додав співрозмовник.
Втім, те як українські правоохоронці закривають очі на діяльність компаній партнерів Беляєва, викликає лише багато питань. Чому так? І завдяки кому всі ці особи взагалі стали вхожими на Банкову?
Зате цілком логічно, чому російські агенти витягли саме цю карту.
Автор зверталась по коментар до Олександра Беляєва, проте він не відповів.
—
Тетяна Ніколаєнко, опубліковано у виданні Цензор. НЕТ
+ Поки нема коментарів
Додати перший