НАБУ провело обшуки у екскомандувача військ зв’язку та інших військових по справі, пов’язаній з Пашинським

Детективи провели низку обшуків у пов’язаних із розробкою та впровадженням системи «Дзвін-АС» осіб.

НАБУ провело обшуки у колишнього командувача військ зв’язку Збройних сил України (2014-2019) Володимира Рапка. Ці слідчі дії пов’язані із розслідуванням справи про ймовірне заволодіння бюджетними коштами під час створення автоматизованої систем управління військами «Дзвін-АС», повідомив журналіст Олег Новіков, який спеціалізується на висвітленні діяльності НАБУ. 

За даними журналіста, разом із обшуками у Рапка відбулися обшуки у «фактичного власника» ТОВ «Айкюжн ІТ» (ексначальника Управління розвитку автоматизації ЗСУ), колишнього начальника військового представництва №2461 Міноборони Віктора Бивалькевича, ексначальника відділу організації застосування автоматизованих систем Управління розвитку автоматизації ЗСУ Дідовця та в самому приміщенні Управління розвитку автоматизації ЗСУ.

Нагадаємо, за даними джерел ZN.UA, детективи НАБУ 25 квітня провели обшуки в Генштабі, які були пов’язані з кримінальним провадженням щодо розкрадання в особливо великих розмірах, вчиненого військовими та посадовими особами під час виконання дослідно-конструкторських робіт при розробці системи автоматизованого управління військом «Дзвін-АС». Раніше розслідувачі Bhus.info повідомляли, що на цю систему в Міноборони витратили 4 роки і 600 млн грн.

Розробкою «Дзвін-АС» займалося ТОВ «Еверест Лімітед», яку ЗМІ пов’язують із колишнім народним депутатом Сергієм Пашинським, який у 2014-2019 роках очолював Комітет ВРУ з питань національної безпеки і оборони. Ця компанія була офіційним представником в Україні турецької компанії Aselsan, яка виробляє засоби зв’язку.

Ще влітку 2020 року СБУ ініціювала аудит проєкту, за підсумками якого прийшла до висновку, що програмне завдання не відповідає поставленому завданню, а використання системи може бути недоцільним.

У висновку аудиту йдеться, що «Дзвін» повинен був стати головним елементом Єдиної автоматизованої системи Збройними Силами України, але в ході роботи над проєктом частину з поставлених завдань не реалізували, а частина не дозволяє ефективно і оперативно управляти армією.

Читати також:  ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті та втрати ворога на 25 липня

Зокрема, було виявлено такі проблеми:

  • «ДЗВІН» несумісний з аналогічними системами країн-членів НАТО;
  • він не містить відкритих програмних інтерфейсів за міжнародними стандартами, що ускладнює інтеграцію системи з іншим програмним забезпеченням в Єдиній системі управління ЗСУ;
  • система не зможе забезпечити ефективної роботи під час бойових дій через те, як реалізована робота з цифровими картами;
  • через те, що гриф секретності в системі привласнюють не окремим документам, а цілим пунктам управління, оперативний і автоматичний документообіг буде неможливий;
  • частина софту в складі системи – ліцензійне програмне забезпечення, яке компанія Еверест купила у сторонніх виробників. При цьому одна з закуплених програм, пакет ліцензій якої ліг в кошторис 15 млн грн, в результаті не використовується, а інша не проходила перевірку на предмет захисту інформації.

За даними «Мілітарного», система «Дзвін-АС» навесні 2022 року таки пройшла державні випробування та в грудні була прийнята на озброєння. 

Нагадаємо, Вищий антикорупційний суд України заарештував колишнього депутата Верховної Ради Сергія Пашинського з альтернативою у вигляді застави у розмірі 272 млн грн. НАБУ та САП оголосили йому підозру в організації злочинної схеми із заволодіння арештованих у 2014 році «нафтопродуктів Курченка» на майже 1 млрд грн. Він вийшов під заставу. 

Пашинський був фігурантом принаймні трьох кримінальних проваджень щодо корупції в оборонній сфері. Його, а також колишнього заступника секретаря РНБО Олега Гладковського підозрювали в зловживаннях в «Укроборонпромі».

Вгорі: Володимир Рапко. Фото: Міноборони України

Джерело

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший