Росія розширює військові частини та будує залізничні колії на кордоні з Фінляндією, Норвегією та Естонією Це сприймають як підготовку до нової війни, пише WSJ.
Російська влада останні кілька років розширила військові частини на кордоні з Фінляндією і Норвегією, повідомила 28 квітня газета The Wall Street Journal, посилаючись на супутникові знімки, які надала американська компанія Planet, яка займається комерційною супутниковою зйомкою.
Газета опублікувала супутникові знімки двох військових частин — у Кам’янці у Виборзькому районі Ленінградської області на кордоні з Фінляндією та у селищі Супутник у Печенському районі Мурманської області на кордоні з Норвегією. У частині Кам’янки, судячи з знімків, з’явилися нові житлові приміщення для військових, повідомили у фінській дослідній організації Black Bird Group. У частині Супутника розширили сховища для військової техніки, пише видання.
Як повідомляє The Wall Street Journal, Росія збирається побудувати нові казарми та полігони, модернізувати арсенали та залізничні колії в районі Петрозаводська в Карелії, де планують створити новий армійський штаб для управління десятками тисяч військових. OSINT-аналітик фінської організації Black Bird Group Еміль Кастехельмі повідомив, що Росія будує склади та житло для військових.
Нові залізничні колії прокладають уздовж кордонів із Фінляндією та Норвегією, а також на південь від Петербурга до кордону з Естонією. Існуючі залізничні лінії розширюються. «На російсько-фінському кордоні є десяток пунктів, де можна перетнути кордон механізованими військами. Якщо ви бачите, що вони будують нові залізничні станції або ремонтують старі, варто звернути на це увагу», — сказав у розмові з WSJ професор Національного університету оборони в Гельсінкі, експерт із російських збройних сил Юха Куккола.
Президент РФ Володимир Путін 2024 року розпорядився збільшити чисельність російської армії до півтора мільйона осіб (для порівняння: до повномасштабного вторгнення в Україну чисельність військ становила приблизно один мільйон осіб). Багато нових солдатів, які зараз служать в Україні, мають стати основою російської армії, яка готується до протистояння з НАТО, заявили західні військові та розвідники. Більшість нових військових, як зазначає видання, буде перекинуто до Ленінградського військового округу, який межує з Фінляндією, Латвією та Естонією. За інформацією західних військових та розвідників, невеликі бригади виростуть майже втричі і перетворяться на дивізію чисельністю 10 тисяч осіб.
Військові експерти в Росії характеризують активність уздовж фінського кордону як частину підготовки Кремля до потенційного конфлікту з НАТО, зазначає видання. «Коли війська повернуться [з України], вони дивитимуться через кордон [з Фінляндією] на країну, яку вважають противником. Логіка останнього десятиліття показує, що ми очікуємо на конфлікт з НАТО», — сказав виданню провладний російський військовий експерт, директор Центру аналізу стратегій і технологій Руслан Пухов.
Неназваний співробітник європейської розвідки заявив WSJ, що Росія може спробувати перевірити згуртованість НАТО, вторгнувшись до невеликої країни, що входить до альянсу, наприклад, до Естонії, де живе багато росіян. Старший науковий співробітник програми Росії та Євразії у Фонді Карнегі Майкл Кофман заявив, що, на його думку, Росія "досить скоро" може провести "обмежену операцію проти країн Балтії". За його словами, офіційні особи у країнах Балтії «розглядають терміни у два-три роки після [закінчення російсько-української] війни». "Якщо ж йдеться про великомасштабну війну, імовірно з НАТО, то терміни можуть становити від семи до десяти років, залежно від сценарію", – заявив Кофман.
Данська розвідка в лютому випустила доповідь, в якій попередила, що Росія може розпочати широкомасштабну війну в Європі протягом п’яти років, якщо вважатиме, що НАТО ослаблене та роз’єднане, або вирішить, що США не допомагатимуть Європі. Західні військові чиновники сказали WSJ, що припинення вогню в Україні дозволить російським військовим підготуватись ще швидше.
Як зазначає The Wall Street Journal, цього року Росія збільшила військові витрати більш ніж до 6% ВВП із 3,6% до початку війни (для порівняння: США 2024 року витратили на озброєння 3,4% ВВП, а країни ЄС — у середньому 2,1%).
В останні роки Росія збільшила виробництво бойових танків Т-90М: якщо 2021-го, за оцінкою західної розвідки, Росія виробляла близько 40 машин на рік, то зараз — майже 300. Високопоставлений фінський військовий чиновник наголосив, що нові танки майже не відправляють на лінію фронту в Україні — їх залишають на російські. Очікується, що у 2025 році Росія збільшить виробництво артилерійських знарядь та боєприпасів приблизно на 20%. Більшість нових озброєнь отримають підрозділи, які будуть розміщені вздовж кордону з НАТО. В Україну зараз відправляють стару та відремонтовану зброю радянських часів, зазначає видання.
Командувач об’єднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі заявив у квітні, виступаючи в сенаті США, що Збройні сили РФ «відновлюються і зростають швидше, ніж передбачала більшість аналітиків». "Фактично російська армія, яка прийняла на себе основний тягар бойових дій, сьогодні більше, ніж на початку війни", – заявив він.
В останні місяці зросла кількість росіян, які підписують контракт із Міноборони РФ. За оцінкою США, щомісяця контракт підписують близько 30 тисяч осіб, порівняно з 25 тисячами на місяць, влітку 2024 року. Деякі співробітники східноєвропейських спецслужб стверджують, що контракти щомісяця підписують 40 тисяч росіян.
За оцінками європейських розвідслужб, збільшення чисельності армії дозволило ЗС РФ провести ротацію військ в Україні, а також створити нові підрозділи, які пройшли навчання і зараз розміщені у Росії.
Зображення вгорі: прикордонний пункт Ваалімаа на кордоні Росії та Фінляндії. Фото: Steffen Trumpf / Picture Alliance / Getty Images
+ Поки нема коментарів
Додати перший