Україна атакувала Кримський міст ракетами ATACMS: США попереджали про невдачу, – NYT

Улітку 2024 року, у межах масштабної операції ударів по російських військових обʼєктах у Криму під назвою Lunar Hail ("Місячний град"), Україна уразила Кримський міст американськими далекобійними ракетами ATACMS. Тоді міст не вдалося знищити, про що попереджали у США.

Про це йдеться в розслідування New York Times про роль США в українських операціях проти РФ.

У 2024 році США у відповідь на запит України надати підтримку для повернення до кордонів 1991 року запропонували у вигляді компромісу операцію Lunar Hail — "Місячний град". Метою кампанії було завдати ударів із застосуванням далекобійних ракет і безпілотників по російській інфраструктурі в Криму, щоб змусити РФ вивести свої ресурси з півострова.

Зазначається, шо із приблизно 100 цілей, обраних для ударів, "найбажанішою" для Києва був міст через Керченську протоку — Кримський міст, який для російського диктатора Володимира Путіна мав величезне значення.

NYT пише, що президент України Володимир Зеленський був "одержимий" ідеєю знищити міст — один із символів російської анексії.

Раніше удари по Кримському мосту були однією з червоних ліній для США, однак після домовленостей щодо операції Lunar Hail Білий дім уповноважив військових і ЦРУ таємно працювати з українцями та британцями над планом атаки, яка мала зруйнувати міст.

Для знищення мосту Білий дім планував використати ракети ATACMS, які мали були ослабити вразливі ділянки мосту, а потім морські дрони мали б підірвати його опори.

Однак у цей час росіяни посилили оборону навколо опор, тож Україна запропонувала атакувати лише за допомогою ATACMS.

Але, як йдеться в розслідуванні, головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі Крістофер Каволі та генерал-лейтенант Антоніо Агуто виступали проти цього, оскільки вважали, що одних ATACMS буде недостатньо для обвалення мосту. Вони наполягали на тому, що українці повинні дочекатися готовності безпілотників або відмовитися від удару. 

Читати також:  Удар дронами по цінах: як атаки на російські НПЗ стримали зростання світових цін на нафту

Зрештою, американці відступили, і в середині серпня 2024 року ЗСУ вдарили ракетами ATACMS по мосту. У результаті удару на мосту залишилися "пробоїни", які росіяни змогли швидко відремонтувати, повідомив NYT неназваний американський посадовець.

Один з американських посадовців нарікав на цей удар, кажучи, що "іноді вони (українці — ред.) повинні спробувати й зазнати невдачі, щоб побачити, що ми праві".

Крім епізоду з Керченським мостом, співпраця в рамках операції Lunar Hail була визнана успішною, наголошує видання. Російські військові кораблі, літаки, командні пункти, склади озброєння і ремонтні бази вдалося знищити або змусити перемістити з Криму, щоб уникнути українських ударів.

Зазначимо, що у матеріалі NYT не називається дата атаки, однак, можливо, йдеться про події 16 серпня. Тоді в окупованому Криму прогриміли вибухи, які, зокрема, було чутно в Севастополі, Керчі та Феодосії. Окупанти перекривали рух Керченським мостом.

У Міноборони РФ стверджували, що в ніч на 16 серпня 2024 року було збито 12 ракет ATACMS, метою яких був Кримський міст. Про пошкодження мосту окупанти не повідомляли.

Зображення вгорі: Кримський міст після першої, вдалої атаки, організованої СБУ

Джерело

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший