Україна розраховує розпочати будівництво чотирьох нових атомних енергоблоків на Хмельницькій АЕС цього літа або восени, щоб компенсувати втрату енергетичних потужностей через війну з Росією.
Про це міністр енергетики Герман Галущенко розповів в інтерв’ю агентству Reuters.
Два енергоблоки, які включають реактори та супутнє обладнання, будуть побудовані на базі російського обладнання, яке Україна хоче імпортувати з Болгарії, тоді як інші два будуть використовувати західні технології від виробника енергетичного обладнання Westinghouse.
Усі чотири реактори будуть побудовані на Хмельницькій атомній електростанції на заході України, сказав Галущенко.
Цей графік є більш агресивним, ніж той, який раніше окреслювався Києвом, який говорив про початок робіт десь у 2024 році, не уточнюючи, що всі чотири реактори можуть бути розроблені одночасно.
"Я думаю, що (ми почнемо будівництво) влітку-восени. Нам потрібні корпуси… Третій і четвертий енергоблоки ми хочемо зробити відразу" – розповів Галущенко.
Будівництво 3-го та 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС розпочалося у 1980-х роках, але було заморожене.
Після здобуття незалежності від Радянського Союзу в 1991 році Україна побудувала три нові ядерні реактори – по одному на Запорізькій, Хмельницькій та Рівненській атомних електростанціях.
Зараз три атомні електростанції на підконтрольній Україні території виробляють понад 55% електроенергії. Київ хоче розширити цей сектор, щоб компенсувати втрату Запорізької АЕС, яку Росія захопила на початку повномасштабного вторгнення в Україну.
"3-м і 4-м (Хмельницьким) блоками ми хочемо компенсувати Запорізький, і зараз ми ведемо переговори з нашими болгарськими партнерами щодо двох реакторів, які ми хочемо забрати. Якби ми сьогодні отримали корпуси реакторів, я думаю, що пройшло б 2,5 роки, і ми б мали третій реактор на лінії" – сказав Галущенко.
Паралельно з будівництвом блоків ВВЕР-1000 (водно-водяних енергетичних реакторів) радянських часів, Україна хоче розпочати підготовчі будівельні роботи для розміщення двох сучасних західних блоків АР1000, також на Хмельницькій АЕС.
"Нам потрібно прийняти законодавство, і у нас є законопроєкти щодо 3-го, 4-го, 5-го та 6-го енергоблоків. Це ВВЕР-1000, а 5-й і 6-й ми хочемо побудувати типу AP. Це паралельний процес", – сказав міністр.
22 листопада 2021 року ДП "НАЕК "Енергоатом" і Westinghouse підписали дві угоди про співпрацю з метою реалізації пілотного проєкту з будівництва енергоблоків АР1000 на майданчику Хмельницької АЕС.
20 січня 2023 року уряд України погодив пропозиції Міненерго про розроблення ТЕО будівництва ядерної установки із застосуванням технічних характеристик реакторної установки типу АР1000.
17 грудня 2023 року "Енергоатом" і Westinghouse підписали угоду про закупівлю обладнання для 5-го енергоблоку Хмельницької АЕС.
Загалом Україна планує збудувати 9 нових енергоблоків для АЕС за американською технологією АР1000.
Реактор Westinghouse, який планують закупити для нового енергоблоку на Хмельницькій АЕС, обійдеться Україні у 437,5 млн доларів.
На фото: Хмельницька АЕС, фото з відкритих джерел
+ Поки нема коментарів
Додати перший