З настанням осені траншеї на передовій в Україні заповнилися практично непрохідним брудом, який сильно загальмовує просування військ.
Як пише видання The Wall Street Journal, журналісти якого побували в українських окопах у районі Бахмута, крім бруду в окопах є ще одна серйозна проблема — сотні щурів та мишей, які знищують одяг та запаси їжі та пробираються у спальні мішки. Військові експерти порівнюють умови на лінії фронту з Першою світовою війною і попереджають, що бруд, вогкість, холод і гризуни, які не дають спати, можуть сильно вплинути на моральний дух та дії солдатів у бою.
«Сезон бруду», як його називає The Wall Street Journal, в Україні розпочинається приблизно у жовтні і триває до кінця зими — і дуже впливає на перебіг бойових дій. Бруд і холод зупиняють рух усіх транспортних засобів, крім гусеничних, і ускладнюють піші атаки, не дозволяючи жодній із сторін зробити великі прориви. Як зазначає видання, зараз ситуація на передовій нагадує часи Першої світової війни: системи траншей, укріплені оборонні лінії та постійний артилерійський вогонь.
Але крім цього є ще одна проблема — окопні гризуни. Як пише The Wall Street Journal, коли на передовій припиняється артилерійський вогонь, на передній план виходять інші звуки — писк та біганина щурів та мишей. Гризуни проникають усюди – у ліжка, одяг, запаси їжі. «Хоч би що ти робив, щоб сховатися вночі, вони все одно проникають усередину», — розповів видання боєць із позивним «Лукашем». Він згадав, як слухав розповіді свого діда про Другу світову війну і не міг уявити, що опиниться в тих самих умовах.
Один із артилеристів із позивним «Слідопитом» розповів, що, прокинувшись уночі від сверблячки, побачив на грудях велику мишу, яка гризла його бороду. Він показав журналістам великі дірки на своєму одязі, проїдені гризунами. Як стверджують українські бійці, миші та щури об’їдають тіла загиблих російських солдатів, залишені на нейтральній смузі.
Українські військові викурюють щурів із нір та стріляють по них, а в окопах та траншеях ставлять саморобні клейові пастки. Артилерист з позивним «Теклберрі» розповів, що одного разу нарахував у пастках 53 миші за день, а наступного дня — ще 43. оскільки вони швидко розмножуються.
«Насправді ми знаходимося на їхній території», — сказав Лукаш про гризунів. При цьому, за словами артилеристів, їм все одно доводиться легше, ніж піхоті, яка розташована в траншеї ближче до передової — лише за 70 метрів від лінії російських військ. Крім бруду, мишей і щурів, піхотинці змушені слухати пісні Олега Газманова, які з метою деморалізації включають російські солдати, які перебувають з того боку.
Як пише WSJ, моральний дух артилеристів здається високим – вони жартують і голосно сміються, коли відвідувач втрачає в багнюці черевиків. Однак колишні американські та британські офіцери у розмовах з виданням зазначили, що бруд, вогкість та холод неминуче вплинуть на дії українських солдатів у бою.
"Наслідки життя, піших походів і сну в такому середовищі можуть справити реальний виснажливий вплив на солдатів і навіть призвести до хвороб", – заявив WSJ колишній командувач армії США в Європі генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес. Як нагадує видання, ще під час Першої світової війни фахівці дійшли висновку, що окопні щури негативно впливають на моральний дух солдатів, бо не дають їм висипатись.
Російські війська, як зазначає The Wall Street Journal, знаходяться в аналогічних умовах — у соцмережах можна знайти багато відео про нашестя щурів у російських окопах.
Вгорі: окопи на позиціях українських військ у Бахмутському районі, 25 жовтня 2023 року. Фото: Kostya Liberov / Libkos / Getty Images
+ Поки нема коментарів
Додати перший