Якщо Китай нападе на Тайвань, війна коштуватиме 10% світового ВВП – Bloomberg

У разі збройного конфлікту Китаю з Тайванем збитки для світової економіки можуть становити 10 трильйонів доларів або 10% світового ВВП — більше збитків від війни Росії з Україною, пандемії коронавірусу та глобальної фінансової кризи.

Про це пише Bloomberg.

Агентство розглядає два можливі сценарії розвитку подій. Перший — повномасштабне вторгнення Китаю на Тайвань, що спричинить вступ до конфлікту США. Другий — блокада Тайваню, яка відріже його від торгівлі з рештою світу.

Найбільші економічні збитки будуть пов’язані з нестачею напівпровідників, пише Bloomberg. Тайвань – найбільший виробник чіпів, які використовуються в телефонах та ноутбуках, в автомобілебудуванні та багатьох інших галузях. Як зазначає Bloomberg, близько 5,6% загальної доданої вартості в усьому світі (майже шість трильйонів доларів) припадає на сектори, де використовуються чіпи, а загальна ринкова капіталізація 20 найбільших клієнтів тайванської компанії TSMC становить близько 7,4 трильйона доларів.

У разі початку війни, за оцінками експертів, економіка Тайваню буде знищена, ВВП Китаю може скоротитися на 16,7%, ВВП США – на 6,7%, а світовий ВВП знизиться на 10,2%. Найбільше постраждають Південна Корея, Японія та інші країни Східної Азії.

Bloomberg також змоделював збитки від можливої блокади Тайваню Китаєм. За один рік блокади ВВП Тайваню, за оцінкою експертів, знизиться на 12,2%, ВВП Китаю – на 8,9%, ВВП США – на 3,3%, а світовий ВВП – на 5%.

Про можливий конфлікт навколо Тайваню говорять уже не перший рік. У серпні 2022 року, незважаючи на погрози китайської сторони «жорстко відповісти на провокації», на Тайвань прибула з візитом спікер Палати представників США Ненсі Пелосі. Це викликало різку критику Пекіна і після візиту Пелосі на острів Китай провів великомасштабні військово-морські навчання.

Читати також:  Нардеп Мейдич відпочивав в Італії під виглядом службових відряджень

Глава КНР Сі Цзіньпін неодноразово говорив, що питання статусу Тайваню — це не та проблема, яку можна «передавати з покоління до покоління». Джо Байден обіцяв, що США прийдуть на допомогу Тайваню у разі китайського вторгнення.

У листопаді 2023 року Джо Байден та Сі Цзіньпін вперше за рік зустрілися особисто — на саміті АТЕС (Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво) у Сан-Франциско. Після цього, як зазначає Bloomberg, напруга між країнами дещо ослабла — але найгіршого варіанту розвитку подій видання не виключає. Більше того, як пише Bloomberg, посилаючись на американських чиновників, реакція Китаю на візит Пелосі переконала країни «Великої сімки» у тому, що ризик конфлікту є реальним.

Ще одним фактором нестабільності Bloomberg називає вибори на Тайвані, які відбудуться 13 січня. Один із кандидатів, Лай Цінде, який обіймає посаду віце-президента Демократичної прогресивної партії (ДПП), у минулому називав себе «прагматичним борцем за незалежність Тайваню» — а для Пекіна, який розглядає острів як частину своєї території, будь-яке формальне прагнення до незалежності означає « перетин червоної лінії», зазначає Bloomberg.

Вгорі: навчання на військовій базі на Тайвані. 11 січня 2023 року. Фото: Annabelle Chih / Getty Images

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший