Безпека польотів квадрокоптерів: правила використання та існуючі обмеження

В Україні використання дронів цивільним населенням не є забороненим, але умови їх використання в обстановці війни є обмеженими і вимагають отримання спецдозволу. Процедура отримання такого дозволу не є стандартизованою, тому рекомендується уточнювати цей порядок в місцевих органах влади та узгоджувати використання безпілотників із Службою безпеки, ЗСУ та поліцією. Це доволі складний шлях, який варто проходити лише у випадку серйозних завдань, таких як журналістська діяльність, і навіть у цьому випадку слід дотримуватися всіх чинних нормативних актів, що регулюють використання дронів.

Фахівці компанії "Техноїжак" пояснюють яким чином можливе використання комерційних дронів сьогодні, які існують обмеження та нові правила.

Фото: ti.ua

Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну було оголошено про закриття повітряного простору країни для цивільних користувачів. Це рішення було обґрунтоване Повітряним кодексом України та Положенням про використання повітряного простору України. Пункти 29–36 цього Положення визначають обмеження та заборони використання повітряного простору, при цьому пункт 35 вказує, що визначення таких обмежень здійснюють Державіаслужба та Міноборони.

Хоча текст заборони використання повітряного простору не є загальнодоступним, зазначені документи вказують, що поняття "заборона", "повне обмеження" та "закриття" повітряного простору є ідентичними. Заборона стосується всіх користувачів, крім тих, що залучені до відсічі збройної агресії Росії.

Це призвело до припинення дії правила, яке дозволяло використання безпілотників масою до 20 кг без заявок та дозволів. Зокрема, процедура видачі дозволів на використання безпілотників в умовах воєнного стану в Україні не є стандартизованою, як свідчать деякі документи.

Рішенням Ради оборони Чернівецької області від 12 серпня 2022 року було затверджено Порядок використання безпілотних повітряних суден на території області під час воєнного стану. Згідно з цим документом, для отримання дозволу на використання дронів потрібно подати заяву до штабу зони територіальної оборони через Чернівецьку обласну державну (військову) адміністрацію. Штаб має прийняти рішення і повідомити про нього обласну державну адміністрацію, а також обласні управління Національної поліції і СБУ.

Читати також:  Через атаку на Старобешівську ТЕС знеструмлено майже половину окупованої Донеччини

У той самий час, пам’ятка для сільгосптоваровиробників, видана Міністерством аграрної політики та продовольства, рекомендує звертатися до відповідної військової адміністрації для вирішення питань використання безпілотників в умовах агресії РФ проти України.

Водночас представники Служби безпеки України наголошували, що використання безпілотників можливо лише за умови погодження з обласним управлінням СБУ ([1], [2], [3]). Таким чином, ті, хто прагне використовувати безпілотники і хоче з’ясувати порядок отримання дозволу, повинні звертатися до відповідної обласної чи міської державної військової адміністрації, а також узгоджувати використання дронів з територіальними управліннями СБУ та поліції.

Важливо врахувати, що отримання дозволу на використання безпілотного літального апарата ще не означає його безобмежене використання у часі та просторі. Усі зазначені вище органи влади можуть встановити додаткові умови.

Порядок використання безпілотних повітряних суден на території України в умовах воєнного стану обумовлюється рядом обмежень, визначених пунктом 4 розділу ІІ Правил використання повітряного простору України:

Запрошені дозволи на польоти не дають права на перетин державного кордону України

Польоти повинні відбуватися поза межами встановлених заборон та обмежень використання повітряного простору, за винятком випадків, передбачених Положенням про використання повітряного простору.

Польоти допускаються не ближче ніж на 5 км від зовнішніх меж злітно-посадкових смуг аеродромів або на 3 км від зовнішніх меж злітно-посадкової смуги ЗПМ / вертодромів, за винятком випадків, коли отримано згоду експлуатанта аеродрому / ЗПМ / вертодрому.

Виключено польоти на відстані менше 500 м від пілотованих повітряних суден.

Польоти заборонені над масовими зборами людей та над зонами щільної забудови; над об’єктами, під охороною (державною включно), за винятком випадків, коли отримано дозвіл від відповідних повноважних органів.

Польоти мають відбуватися в межах прямої видимості

Максимальна висота польоту обмежена: 120 м над земельною (водяною) поверхнею за межами певних зон; 50 м над земельною (водяною) поверхнею в межах інших зон.

Швидкість польоту безпілотного ПС не повинна перевищувати 160 км/год.

Також існує обов’язок ознайомлення з деталізованою мапою, що позначає об’єкти та зони, які знаходяться під охороною. В умовах воєнного стану, оскільки доступ до розділу "Зони заборон та обмежень використання повітряного простору України" на сайті Державної авіаційної служби відсутній, рекомендується звертатися до відповідних органів управління Повітряних сил ЗСУ, Державної прикордонної служби України, органів об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, органів обслуговування повітряного руху та управління повітряним рухом.

Читати також:  Цивільна авіація агресора на межі колапсу через санкції - воєнна розвідка отримала доступ до закритих документів "росавіації"

У випадках, які не обмежуються визначеними Правилами використання повітряного простору України, польоти безпілотних повітряних суден масою до 20 кг та всі польоти, які перевищують 20 кг, проводяться в спеціально встановлених зонах та маршрутах, дотримуючись вимог щодо подання заявок на використання повітряного простору, отримання дозволів та виконання умов, визначених для використання повітряного простору. Також важливо повідомляти органи управління Повітряних сил ЗСУ України, Державної прикордонної служби України, органів об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, органів обслуговування повітряного руху та управління повітряним рухом тощо.

Нормативно-правовими актами Правил використання повітряного простору України в умовах воєнного стану та закриття повітряного простору не скасовані. Отже, припускається, що відповідні норми залишаються чинними.

У випадку, коли використання безпілотника передбачає порушення умов або його вага перевищує 20 кг, дозвіл на використання в умовах воєнного стану від військово-цивільних адміністрацій, буде необхідно отримати також дозволи та умови від відповідних органів повітряного руху.

Важливо відзначити, що законотворці планують розширити заходи для боротьби з порушеннями, пов’язаними з використанням безпілотних літальних апаратів. Проект закону, направлений на підпис Президенту України, передбачає надання повноважень підрозділам Повітряних сил Збройних сил України та інших військових формувань, правоохоронним органам та Службі безпеки України для здійснення заходів з нейтралізації загроз громадській безпеці та порядку, а також протидії незаконному використанню безпілотних повітряних суден. Ці заходи передбачають використання засобів для припинення польоту безпілотного повітряного судна, включаючи перехоплення сигналів дистанційного керування та навіть знищення апарату.

Такі заходи будуть застосовуватися в різних ситуаціях, таких як польоти над прикордонною смугою, в районах виконання завдань військових формувань, або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що безпілотний апарат становить загрозу для людей, військовослужбовців, правоохоронців, використовується для вчинення правопорушення або створює небезпеку об’єктам під охороною. Ці заходи не тільки охоплюють виявлення та припинення порушень, але й спрямовані на запобігання таким порушенням.

Читати також:  ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 27 січня

Подальший використання безпілотних апаратів цивільними особами вимагає отримання відповідних дозволів, виконання умов та обмежень. Зокрема, проект закону передбачає розширення повноважень органів державної влади для забезпечення безпеки та порядку у використанні цих апаратів.

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший