Бізнесмени з України продовжують постачати Росії запчастини для літаків та гелікоптерів на мільйони доларів – розслідування “Важных историй” та OCCRP

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну компанія "Авиа ФЕД сервис" забезпечила російську авіапромисловість запчастинами як мінімум на 650 млн рублів ($7,3 млн), причому більша їх частина, на 370 млн рублів ($4,1 млн), прийшла з України.

Це сстверджують у своєму розслідуванні "Важные истории" та OCCRP.

Журналісти з’ясували, що з лютого 2022 року до липня 2023 року "Авиа ФЕД сервис" імпортувала деталі для ремонту літаків Ан-124 виробництва ХМЗ ФЕД майже на 120 млн рублів ($1,3 млн), запчастини для локаційних станцій вертольотів Ка-32 виробництва київського заводу "Радар" більш ніж на 67 млн рублів ($755 тис.), деталі для ремонту двигунів Ан-24 та Ан-12 виробництва "Мотор Січ", продукцію київського заводу "Артем", Харківського агрегатного конструкторського бюро, Вовчанського агрегатного заводу та інших українських підприємств приблизно на 170 млн. рублів ($1,9 млн.).

Російська компанія "Авиа ФЕД сервис" була заснована у 1993 році як представництво Харківського машинобудівного заводу (ХМЗ) ФЕД. Її керівником, за даними розслідувачів, є уродженець Луганська Олександр Решетник, який навчався у Харківському авіаційному інституті. Клієнтами "Авиа ФЕД сервис", згідно з даними держзакупівель, є Міноборони РФ, підприємства держкорпорації "Ростех" та президентський спеціальний льотний загін "Росія".

У 2014 році через конфлікт на сході України та анексію Криму Росією, ХМЗ ФЕД припинив постачання продукції своєму російському представництву, а у 2018 році "Авиа ФЕД сервис" підпала під українські санкції. Але це, як зазначають розслідувачі, не зупинило імпорт українських комплектуючих для російської авіапромисловості через "Авиа ФЕД сервис".

Засновники російської компанії, як стверджують журналісти, зареєстрували в Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) компанію Linker. Ця фірма спеціалізується на постачаннях авіадеталей для гелікоптерів Мі-8, Мі-17, Ка-32 "в будь-яку точку світу". Керівником цієї компанії, як з’ясували розслідувачі, є уродженець Чернігова Андрій Курта. А власником Linker, за даними журналістів, є ще один уродженець України Олексій Пальчик.

Читати також:  ВРП погодила арешт хабарників-суддів апеляційного суду Києва

Linker отримувала українську продукцію, зокрема, від компанії "Мотор Січ", директора якої, В’ячеслава Богуслаєва, у жовтні 2022 року затримали за підозрою у держзраді за "незаконне постачання товарів військового призначення для російської штурмової авіації". Розслідувачі також встановили, що на сайті спорідненої Linker компанії Amis сказано, що компанія – офіційний представник "Мотор Січ" в ОАЕ та "має всі необхідні дозволи та ліцензії".

Остання поставка Linker на адресу "Авиа ФЕД сервис" була зроблена, за наявними у розпорядженні журналістів "Важливих історій" та OCCRP даними митниці, у січні 2023 року. Після цього постачання комплектуючих для російської авіації "Авиа ФЕД сервис" робила через компанію "Бакайторг1" із Киргизстану, яка була зареєстрована у квітні 2023 року.

У коментарі для "Важных историй" директор "Авиа Фед Сервис" Олександр Решетник заявив, що продукція українських заводів, яку його фірма передала своїм клієнтам у 2022–2023 роках, було придбано раніше, у 2020–2021 роках і просто "лежало за кордоном" . На питання, як це можливо у випадку з поставками через "Бакайторг1", яка була зареєстрована лише кілька місяців тому, Решетник не відповів.

У свою чергу, власник Linker Олексій Пальчик у розмові з журналістами "Важных историй" заявив, що його компанія "з України до Росії ніколи нічого не постачала і не постачає". На уточнююче питання, чи постачала Linker товари для компанії "Авиа ФЕД сервис", Пальчик сказав, що відповідати "не готовий".

 

За інформацією розслідувачів, "Бакайторг1" вже встигла продати "Авиа ФЕД сервис" продукцію ХМЗ ФЕД майже на 40 млн рублів ($4,5 млн).

ВГОРІ: ЦЕХ ЗАВОДУ ФЕД («ФЕЛІКС ЕДМУНДОВИЧ ДЗЕРЖИНСЬКИЙ»). ФОТО: ПАТ ФЕД

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший