Новації виплат ВПО, «Армії відновлення» і безробітним

Працювати вигідніше, ніж бути безробітним. Здається, цю просту істину нікому не треба доводити. Проте нині в неї вкладається ширший зміст. Оскільки в умовах воєнного стану скорочено як термін виплат по безробіттю, так і саму суму допомоги, то працювати навіть за мінімальну зарплату значно вигідніше, ніж просто перебувати на обліку в центрі зайнятості.

Про це йдеться у публікації видання ZN.UA.

«Армії відновлення» платитимуть більше

27 жовтня Кабмін прийняв рішення підвищити у півтора разу (до 10 050 грн) оплату праці за виконання суспільно корисних робіт у рамках проєкту «Армія відновлення». Зокрема, встановлено, що виплата основної та додаткової заробітної плати за виконання таких робіт не може перевищувати півтора розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на дату її нарахування, за повністю виконану місячну (годинну) норму праці, визначену з урахуванням положень законів «Про оплату праці» та «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Тож нинішні урядові зміни дадуть змогу з 1 січня 2024 року ще збільшити виплати, довівши їх до 10 650 грн, а з 1 квітня — до 12 тис. грн (згідно з підвищенням мінімальної зарплати, запланованим у державному бюджеті-2024).

Довідка

Проєкт «Армія відновлення» запущено восени 2022 року для фінансової підтримки зареєстрованих безробітних і незайнятих внутрішньо переміщених осіб працездатного віку з числа застрахованих, які не мають статусу зареєстрованого безробітного. За рік дії проєкту до таких робіт було залучено понад 62 тисяч безробітних у 19 регіонах.

Щоправда, якщо була можливість збільшити оплату праці за виконання суспільно корисних робіт у рамках проєкту «Армія відновлення» за рахунок місцевого бюджету, то її використовували, адже фінансування здійснюється за рахунок як коштів Фонду загальнообовʼязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, так і коштів місцевих бюджетів, підприємств, установ, організацій, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Читати також:  Юрій Касьянов: Ми віримо

Як і раніше, з тими, хто дав згоду на виконання суспільно корисних робіт, визначених потребами конкретного регіону, центр зайнятості, в якому безробітні перебувають на обліку, укладає із замовником робіт на період їхнього виконання строковий трудовий договір.

Слід зазначити, що суспільно корисні роботи, які пропонують незайнятим людям, найрізноманітніші: від забезпечення життєдіяльності громадян, що постраждали внаслідок бойових дій, до плетіння маскувальних сіток, консервування продукції для потреб ЗСУ, пошиття одягу та ремонту військової амуніції; від розбору завалів, відновлення житлових будинків і приміщень, розчищення залізничних колій та автомобільних доріг, які пошкоджені в результаті бойових дій, до облаштування та укріплення блокпостів, підвальних приміщень під укриття.

«Мінімалка» по безробіттю зросла

Однак є втішні новини й для тих, кого влаштовує статус безробітного і хто не бере участі в суспільно корисних роботах. Нарешті вони дочекалися певного зростання виплат, яке мало діяти ще з 31 серпня цього року. Про це йдеться у постанові Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття №60 від 14 вересня 2023 року.

Згідно з нею мінімальний розмір допомоги по безробіттю у розмірі 1500 грн передбачено для молоді, яка закінчила або припинила навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних.

Це ж стосується й одиноких матерів (батьків), які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, одного з батьків, названих батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікунів, піклувальників дитини з інвалідністю підгрупи А, які мають право на призначення надбавки на догляд за дитиною у разі реєстрації відповідних осіб як безробітних.

Читати також:  Колишній посол США в Україні: «Україна повинна знищити авіабази та інші військові об'єкти в глибині Росії»

Також у списку застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації безробітнім, мають страховий стаж менш як сім місяців або звільнені з останнього місця роботи через припинення трудового договору тощо.

Значно вищу мінімальну допомогу по безробіттю в розмірі 2500 грн встановлено для взятих на облік внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які не мають документів, необхідних для надання статусу безробітного. Тривалість виплати такої допомоги по безробіттю не може перевищувати 120 календарних днів.

Такі ж виплати призначаються для ВПО, що перебувають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії, не мають необхідних документів, але відомості про них наявні в державних реєстрах.

ООН підвищила виплати

Українцям, яких війна поставила на межу виживання, допомагають і міжнародні організації. І хоча їхня кількість зменшується, однак досі діють деякі програми ООН із підтримки найвразливіших категорій наших співвітчизників.

Зокрема, з 1 жовтня такі люди упродовж трьох місяців отримують по 3600 грн на кожного члена домогосподарства замість виплачуваних раніше 2200 грн. Однак тут є один нюанс: домогосподарствам, зареєстрованим з 1 по 30 вересня 2023 року, виплатять по 2220 грн на кожного члена, а додатково — допомогу для підготовки до зимового періоду (також по 2220 грн для кожного члена домогосподарства протягом трьох місяців).

Якщо ж домогосподарства зареєструвалися з 1 жовтня до кінця 2023 року, то матимуть допомогу в розмірі 3600 грн для кожного члена сім’ї й додатково допомогу для підготовки до зимового періоду, величина якої не зміниться, — по 2220 грн на особу впродовж трьох місяців.

Проте й тут не все так просто. Розраховувати на ООНівську підтримку може далеко не кожний потерпілий. Треба, щоб родина раніше не отримувала допомоги від міжнародних організацій; мала дохід, менший за 5400 грн на особу.

Читати також:  Якою буде ціна на пальне, коли акциз зросте вдвічі

Стосується це як переселенців, що перемістилися після 24.02.22 року, так і тих, хто не переміщувався після цієї дати, але постраждав від воєнних дій у Дніпропетровській, Одеській, Запорізькій, Харківській, Чернігівській, Сумській, Миколаївській, Херсонській, Донецькій областях. Також у переліку люди, які повернулися до місць постійного проживання після вимушеного переміщення до іншої області/країни через воєнні дії від 24 лютого 2022 року.

І це ще не весь перелік умов, які висуваються до претендента на ООНівські виплати. Так людина має не лише належати до вищеперелічених категорій, а ще й відповідати хоча б одному з критеріїв вразливості. Їх кілька: родина, яка має лише одного з батьків (батька або матір) з одним або кількома дітьми віком до 18 років або з особами похилого віку (55 років і старше); родина, яку очолює одна чи кілька самотніх осіб похилого віку (55 років і старше) або особа похилого віку з однією дитиною чи кількома дітьми віком до 18 років.

Ще два критерії стосуються родин з однією або кількома особами з особливими потребами (інвалідність, хронічні захворювання тощо) та прийомних сімей, які опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками (потрібне документальне підтвердження).

Деталі щодо міжнародної допомоги від ООН (де і як реєструватися, які документи потрібно надати) можна знайти за посиланням.

P.S. З 1 листопада 2023 року звертатися за виплатами має одна людина з кожної сім’ї, й кошти надходитимуть саме на її банківський рахунок за всіх членів родини.

«Аргумент» На цю тему:

  • Понад 785 тисяч ВПО планують залишитися у громадах, що їх прийняли – Мінреінтеграції
  • Чому українці можуть не повернутися в Україну після війни
  • Скільки українців не повернуться з-за кордону і чим це загрожує країні
  •  

Источник

Вас може зацікавити

+ Поки нема коментарів

Додати перший